banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kriz yat siparişlerini daralttı

Gemi Mühendisleri Odası (GMO) Antalya Şube Sekreteri İlker Civelek, daralmaya rağmen Türk yat sektörünün kalitesi ve ucuz iş gücü nedeniyle avantajlı konumda bulunduğunu bildirdi.

GÜNCEL 30.12.2009, 13:45
1977
Kriz yat siparişlerini daralttı

Kriz yat siparişlerini daralttı

Türk yat sektörünün kalitesi ve ucuz iş gücü nedeniyle avantajlı konumda bulunduğunu açıklandı.

Gemi Mühendisleri Odası (GMO) Antalya Şube Sekreteri İlker Civelek, dünyada küresel ekonomik kriz nedeniyle özel ve ticari yat siparişlerinin daralmasına rağmen Türk yat sektörünün kalitesi ve ucuz iş gücü nedeniyle avantajlı konumda bulunduğunu bildirdi.

İlker Civelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel krizin dünya genelinde tüm sektörleri olumsuz etkilediğini belirterek, bu krizden gemi ve yat yapım sektörünün de zarar gördüğünü söyledi. Ticari ve özel yat siparişlerinde önemli daralmalar yaşandığını kaydeden Civelek, Avrupa'da çok büyük yat ve tekne imalatçısı firmaların kapandığını anlattı.

Antalya Serbest Bölgesi'nde de özel yat yapan 4 şirketin kapandığını, 3-4 şirketin kriz nedeniyle sıkıntıda olduğunu ifade eden Civelek, şöyle konuştu:

''Küresel krizin olumsuz etkilerini yat ve tekne imalat sektörü çok yakından hissetti. Dünyanın çeşitli ülkelerinde özel yat ve ticari yat siparişleri bıçak gibi kesildi. Sipariş verilen ve kızaktaki onlarca tekne de sahiplerinin talebi doğrultusunda beklemede. Çünkü, siparişi veren iş adamları da geleceği görmek istiyor. Avrupa'da çok büyük önemli yat üretici firmalarından bazıları kapandı. Dünya sıralamasında değerde yedinci, adet bazında da dördüncü olan Türk yat ve tekne imalat sektörü de krizden olumsuz etkilendi. Kriz nedeniyle yat üretim sektöründe çalışanların yüzde 30'u çıkarıldı.''

Tüm sıkıntılara rağmen Türk yat üretim sektörünün, kişiye özel yat ve tekne yapması nedeniyle avantajlı hale geldiğine dikkati çeken Civelek, ''Türk yat imalatçıları özel yat ve tekne yapımı nedeniyle avantajlı hale geldi. Bu avantajı kaliteye daha da iyi yansıtırsa krizden fazla yara almadan kurtulur'' dedi.

Türkiye'nin, gemi, yat ve tekne tamir ve bakımında avantajlı bölgede bulunduğuna işaret eden Civelek, ucuz işçilik, sorunlara ve teknolojiye çabuk uyum sağlanması gibi nedenlerle de Türkiye'nin çok değerli bir bölge olacağını vurguladı. Buna karşın Antalya'da büyük tekne ve yatları kızağa alacak tahsisli alan olmadığından yakınan Civelek, Antalya Serbest Bölgesi'nde yat üretim sektörünün ticaret hacminin yıllık 75 milyon avro civarında olduğunu, alt yapı olması halinde özel yat üretiminde Türkiye'nin önünün açık olacağını kaydetti.

Antalya'da denizcilik sektörünün sorunlarına değinen Civelek, Antalyalıların, kentin liman kenti olduğunu bilmediğini savundu. Antalya Limanı'nın genişleme sorunu olduğunu bildiren Civelek, şunları kaydetti:

''Liman kruvaziyer limanı olarak genişleyemiyor. Deniz kazalarına karşı deniz kirliliğinde, yangınlara karşı destekleyici bir organizasyon ve alt yapısı yok. Deniz ambulansı bulunmuyor. Gemi Mühendisleri Odası olarak, Antalya Bölge Müdürlüğü ve Liman başkanlığı ile iyi ilişkilerimiz var. Eğitim çalışmalarına ağırlık verdik. Bölgemizde yat üretim sektöründe eğitimli ara eleman sıkıntısı var. Bunun giderilmesi için eğitim çalışmalarına destek veriyoruz. Bununla ilgili Akdeniz Üniversitesi ile işbirliği yapmaya çalışıyoruz.'' (AA)
 

Yorumlar (0)
22
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü