banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kıyakçılığın Sonu Hapishane Oldu!

Costa gemilerinin Giglio adasına yakın geçip selam vermelerinin "adet" halini aldığı; belediye başkanının bundan dolayı "teşekkür mektubu" yazdığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 16.01.2012, 13:44
2742
Kıyakçılığın Sonu Hapishane Oldu!

Costa gemilerinin Giglio adasına yakın geçip selam vermelerinin "adet" halini aldığı; belediye başkanının bundan dolayı "teşekkür mektubu" yazdığı ortaya çıktı.

Costa Concordia kazasını inceleyen savcı Francesco Verusio'nun, birden çok ölüme sebebiyet verme, geminin batmasına neden olmak ve gemiyi bırakıp kaçmakla suçladığı  Kaptan Francesco Schettino'nun iyi niyeti ama buna karşılık ve kötü gemi manevrası hünerinin kurbanı olduğu bildiriliyor.

Geminin Giglio adasına yakın geçiş yapmasının ilk olmadığı, daha önce de adaya yakın geçip selam düdüğü olan 3 uzun düdük çaldığı ortaya çıktı.

Geminin yakın geçerek adayı selamlamasından son derece memnun olan ada belediye başkanı Sergio Ortelli, geminin o zamanki kaptanı Massimo Garbarino Callisto'ya bir teşekkür mektubu yazarak; "Geminin adayı yakında selamlayarak hem turistlere bir hediye vermiş olmasından hem de Sahillerin Yaşlı Kaptanı'na saygı göstermiş olmasından duyduğu memnuniyeti" ifade etmiş.

Ortelli, mektubunde, "Bu mektubu size adadaki tüm camiamız adına, turist misafirlerimiz de dahil olmak üzere, bu önemli olaydan gurur duyan herkes adına yazıyorum" diyor.

Başkan, 9 Ağustos tarihini taşıyan mektupta; "Özel gir gösteriye btanık olduk. Bazen Costa kaptanları, bu sahillerde yaşayan emekli kaptanı onurlandırmak için bunu yapıyor ve artık gelenek halini aldı. Bu tarifeli bir selamlama değil elbette ama kesinlikle artık süreklilik halini alan bir gelenek oldu. " diyor.

Kaptan Garbarino, bu mektuba yazdığı cevapta, "Bu ikinci defa oldu, Giglio adasına Ağustos ayında Costa Concordia ile ikinci kez yakın geçip selamlama yaptık. Üç yıl önceki muhteşem bir deneyimdi, bu seferki de heyecan verici oldu" diyor. Kaptan, mektubunda; "Dün gece, limanın önünden geçerken, binlerce el fenerini görebiliyordum, ve binlerce turist geçişe tanıklık ediyordu." ifadelerine yer veriyor. Kaptan; Lily News adlı gazetede mektuba yer verildiği için Belediye Başkanına teşekkür ederken, "Gemidekiler hepimiz bunun bir gelenek olarak devam etmesini istiyoruz" diyor.

Gelenek Güzel, ama Yetenek Nasıl?

DenizHaber'e konu ile ilgili yorum yapan denizcilik uzmanları, "Gelenek güzel, ama yetenek de gerekir" şeklinde olayı özetlediler.

Uzmanlar, yakın geçmenin Kaptan Francesco Schettino'nun iyi niyetinin bir döstergesi olduğunu belirtirken, mesleki hüner açısından kaptanın iyi bir sınav veremediğinin altını çizdiler.

Uzmanların görüşü şöyle:

"Yapılan yakın selamlama elbette ki turistler açısından, gemi ve şirketin tanıtımı ve imaj açısından güzel bir olay. Bunu eleştirmek mümkün değil. Ancak her marifet bir hüner gerektirir. Gemiyle bu denli tehlikeli sularda yakın manevra yapmak, üstün bir manevra yeteneği ve yerel sular hakkında bilgi gerektirir. Bu gibi yerlerde yüksek hızda sadece elektronik seyir yardımcılarına dayanılarak seyir yapılamaz. Bölgeyi çok iyi bilmek, geminin hem dönüş yaparken sürüklenmesini (drift) hem de çökme derinliğini (squat) çok iyi hesaba katmak gerekir. Bu gemilerin su altında kalan kısmı 7,5-8 metre civarındadır. Ama bu gemi 15 knots hızla giderken squat etkisiyle suya gömülür ve su altında kalan kısmı 10 metreyi geçer. Bunun adına denizcilik tekniğinde çökme veya squat denir. Pek az gemi kaptanı günümüzde squat etkisini biliyor ve/veya dikkate alıyor. Oysa sığ sularda bu etki son derece önemlidir. Ayrıca böyle netameli yerlerde gemi kaptanları kılavuz kaptan almadan bu hareketleri yapmamalıdırlar. Denizciliğin okullarda öğretilen en basit ama birinci kuralı (sağ taraf sancak sol taraf iskele kuralından da önce) SELAMET ENGİNLERDEDİR sözüdür. Gemiyi rotası dışına çıkarıp deniz dibinin sert sivri kayalık olduğu bu yerlere sokmak kaptan açısından büyük bir hatadır. Kaptanın daha sonraki beyanlarından özellikle de "o kaya orada olmamalıydı" veciz dözünden anlıyoruz ki kaptan gemisinin Squat değerinden haberdar değildir. İyi niyetinden kuşku etmesek de mesleki yetenekleri için kuşku duymamız doğaldır"

Yorumlar (4)
ali yılmaz 11 yıl önce
Anlatılanları okudum fakat aklı başında hiçbir insan (kaptan demiyorum) bu hatayı yapmaz !Tamam velevki selamlamak istedi ada sakinlerini ve bu bir gelenek,Aşağıdaki linkte verdiğim resim 1 deki gibi içeri sokulup selamlayabilirdi güvenli derinliklerde.resim 1 : http://imagesturk.net/images/hj6a.jpg

Fakat bu kaptan beyimiz selamlamaya çok daha güneyden başlamak istemiş sanırım,ki bakın resim 2 deki yerden geçmeye çalışmış.resim 2 : http://imagesturk.net/images/LrmE8.jpgVelhasıl kelam akla zarar bir hata !

Burada herhangi bir denizci arkadaşıma soruyorum,Bizim böyle büyük yolcu gemileri olan bir filomuz olsa ve onda bırakın kaptan olmayı,zabit olmayı herhangi bir rütbede denizci olsanız,bu tipde büyüklükte bir gemi ile bozca ada nın doğusundan hanginiz geçersiniz,ada halkını selamlamak adına ?

Ki bozca ada nın doğusundaki kanal çok daha geniş ve rahattır buraya göre,ama olmaz denizcilik böyle bir riski kabul etmez !

Resmen bile bile lades denmiş burada,Kaptanın alkol testlerini çok merak ediyorum Çünkü ayık kafayla böyle bir hata yapılmaz ! Gerçi ağzı ile içenler de böyle bir hata yapmaz ama maalesef burada o olmamış..

Neye geçmiş olsun herkese,umarım ders niteliğinde olurda bazıları gelecekte böyle bir hata yapmazlar..Selametle.....
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Sayın Ali Yılmaz, bir zamanlar İstanbul-İzmir seferini yaparken hep Bozcaadanın doğusundaki kanaldan geçerdik.Bir yolcu gemimizin kaptanı Anadaoluhisarındaki evini selamlamak için Göksu deresinin ağzına yakın düşünce karaya oturmuştu. Bir kaptan yolcularına hava atmak için Sinop burnunun açığında olan ada ile burun arasından geçerdi. Şehir hatları kaptanları yalılara yakınn geçerek baklava börek tepsileri alırdı. Bozcaada kanalı hariç bunlar hep yanlış işlerdi, ama bu Costa Concordia kaptanı nın yaptığı ile kıyaslanmaz. Bu adam silme salak birisi. Herhalde küçük gemiden bu gemiye tayin edilmiş olacak ki kumanda ettiği gemiyi, eski gemisi zannederek bu radan geçmeye çalışmış. Denizicilikte insan hataları hep oluyor. Ama bu kaptanın ki tarihe geçecek kadar salakça yapılmış bir iş.Allah günahlarını affetsin.www.refikakdogan.com
Özgür Ökten 11 yıl önce
Daha önce facebook.com/gemitrafik sayfamızda yayınladığımız ve DenizHaber.com da dahil olmak üzere pek çok yerli/yabancı basın kuruluşunun izinsiz alıp kendi haberlerinde kullandığı AIS kayıtlarının deniz haritası üzerine işlendiği görüntüleri ne yazıkki bazı hesap hataları nedeni ile yenilemek zorunda kaldık.Yeni yaptığımız detaylı hesaplara ve çizimlere göre gemi bahsi geçen kayalıkların arasından değil, doğu kenarından teğet olarak geçmiş.Yeni harita ve kayıtlar burada;

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=282781358446472&set=a.282781215113153.67372.100001438301884&type=1&theaterSon olarak sayfalarında kaynak göstermeden görsel materyallerimizi kullanan, facebook sayfamızdaki yorumlar dahil sayfanın tamamını kopyala-yapıştır yöntemi ile kullanan Denizhaber.com sitesinden bir açıklama beklediğimi eklemek isterim..Saygılar..
K. E. 11 yıl önce
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2087249/Costa-Concordia-cruise-ship-accident-Divers-reveal-mess-survivors-brave-escape.html
28
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü