banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Karadeniz'e Yeniden Geri Döndü

Denizleri terk etmesiyle fiyatı 20 liraya çıkan hamsi, Karadeniz'e geri dönerek kilogramı 4 liradan satılmaya başlandı.

GÜNCEL 13.02.2014, 01:22
2221
Karadeniz'e Yeniden Geri Döndü

Hamside "ikinci bahar" yaşanıyor

Av sezonunun başlangıcında kilogramı 1,5 liraya kadar düşen, denizleri terk etmesiyle fiyatı 20 liraya çıkan hamsi, Karadeniz'e geri dönerek kilogramı 4 liradan satılmaya başlandı.

 Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, sezona iyi başlayan hamsinin bir dönem Karadeniz'i terk etmesiyle avlanmada düşüşe neden olduğunu ancak son günlerde geri dönen hamsinin herkesi mutlu ettiğini söyledi. Sezonun başında hamsi fiyatlarının 1,5 liraya kadar düştüğünü belirten Kıyak, şöyle devam etti:

" Hamsi bu senenin genelinde çok bol oldu. Sezonun başlangıcında yaklaşık üç ay denizlerde bolhamsi avlandı. Bu dönemde düşen hamsi fiyatları herkesi mutlu etti. Sonrasında denizlerimizi terk eden hamsi, avcılığı azalınca 20 liraya kadar yükseldi. Son günlerde hamsi tekrar denizlerimize döndü. Bol avlanan hamsi nedeniyle fiyatlar tekrar düşmeye başladı. Denizlerimizden bol hamsi çıkması tutanı da satanı da alanı da çok mutlu ediyor, hamside ikinci baharı yaşıyoruz. Hamsinin devamının geleceğini düşünüyoruz."

Hamsinin bol çıkması durumunda fiyatının daha da düşebileceğine dikkati çeken Köse, şunları kaydetti:

"Bugün 4 lira olan hamsi fiyatı birkaç gün içinde 3, hatta 2 liraya kadar düşebilir. Üç ay önceki fiyatları tekrar görebilir. Son günlerde hamsinin bol çıkması, daha da artabileceğine işaret ediyor. Kaptanlarımızdan aldığımız duyumlar hamsinin artabileceği yönünde. Hamsi yokken diğer balıkların fiyatları tabi ki yukarı çıkmıştı ancak hamsi çok çıkınca diğer balıkların fiyatları da otomatik olarak düşmeye başladı. Bol çıkınca insanlar daha çok balık yeme imkanına kavuşuyor. Hamsi bizlerin, yiyenlerin, tutanların, komisyoncuların, kayıkçıların, herkesin umudu."

Yorumlar (1)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Sayın Editör ekranımda yorum bölümü reklamlarla kaplandiğindan yani

yorumları göremediğimden yorum yapamıyorumi SAYGILAR.

www.re fikakdogan.com
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü