banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Kaptan İlker Büyükdere'nin Okulundan Basın Açıklaması

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Olulu Mezunları Birliği Kaptan lker Büyükdere'nin vefatı üzerine basın açıklaması yayınladı.

GÜNCEL 11.05.2015, 18:49
5398
Kaptan İlker Büyükdere'nin Okulundan Basın Açıklaması

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ KARAMÜRSEL DENİZCİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNLAR BİRLİĞİ

Basın Açıklaması

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Denizcilik Meslek Yüksek Olulu Mezunları Birliği Kaptan lker Büyükdere'nin vefatı üzerine basın açıklaması yayınladı.

Okulumuz 2003 mezunlarından M/V TUNA-1 gemisinin 3. Kaptanı İlker Büyükdere şehit edildi.

Tüm mezunlarımız adına kendisine yüce Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. Maalesef öyle bir mesleğimiz var ki bu mesleği yapanların yıpranma hakkı yoktur. Kimden mi bahsediyorum.? Ülkeler arası sorunların birincil muhattabı olan uluslararası sularda top atışına maruz kalıp hayatını kaybeden insanlardan, Riskli bölgelerden geçerken korsan tehlikesine maruz kalan, rehin alınan, hatta öldürülen insanlardan, Sularını tanktan içen! , fırtınalı havalarda yemek yiyemeyen! , normal havalarda bile günlerce taze sebze meyve yemekten mahrum insanlardan, Yazın sıcaktan, kışın soğuktan dokunulamayan çelik bir yapının içinde türlü riskler altında çalışmak zorunda olan insanlardan, Sosyal aktivitesi sadece tv seyretmek olan, topu topu 6-8 metrekarelik bir odada yaşamak ve eğlenmek zorunda olan insanlardan, Bu insanlar öyle insanlar ki 30kW gücündeki S band bir gemi radarı çalıştığında veya bir inmarsat haberleşme anteni transmisyon durumunda yaydığı radyasyona maruz kalıp bir şey olmayan, Üzerinde statik elektrik biriken ve bunun fiziksel / ruhsal etkilerden etkilenmeyen, Gemilerdeki gyrocompass cihazlarının da küreye elektrik iletmek için sıvı halde civa kullanılır ve bu cihazın yıllık bakımları esnasında civa buharına maruz kalma riski var ama onlar bu riskle yaşamak zorundadır.

Ama yine de bu insanlara bir şey olmaz.. Gemi makine ve dümen dairelerinde ki ses seviyesi bu ortamda çalışanları yıpratmaz ve kalıcı işitme kayıplarına sebep olmaz ancak IMO’nun SOLAS II-1/36 da belirlenmiş olan gemideki ses seviyesi kodunu (Code on noise level on board) daha önceki sınırlardan 5db daha düşürme gereği duyduğunu anlamış değiliz.! Anasının , babasının , eşinin , çocuklarının veyahut herhangi bir yakınının vefatında, hastalığında , sevincinde , acısında imkansızlıklar ve mesafelere teslim olmuş bu insanlar hiçbir şekilde yıpranmaz..

Bize kızmayın bunları biz değil Devlet söylüyor ! 2008 yılında yapılan Sosyal Güvenlik Reformu ardından; kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar, kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar, demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar, döküm fabrikalarında çalışanlar, asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar, yeraltı işlerinde çalışanlar, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar, su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde çalışanlar,

Devletimize soruyoruz: Denizci neden yıpranmaz?

Türk Silâhlı Kuvvetlerinde çalışanlar, emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilatında çalışanlar, itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlar yıpranma hakkından faydalanabiliyor.

Aynı devletimize soruyoruz Denizcinin yıpranma hakkı kaldırıldığından bu yana görevi başında kaç denizcinin hayatını kaybettiğini unuttuk. Denizin karanlıklarında kaybolup gidip bir daha kendisine hiç ulaşamadığımız ailesinin ziyaret edebileceği bir mezarı olmayan kaç meslektaşımız var ? Hakkında kayıp kararı çıkarılan meslektaşlarımızın sayısı nedir? Son olarak Denizciler Neden Yıpranmaz ??

Sevgi ve Saygılarımızla

Mutlu YELTEN

Başkan

Karamürsel Denizcilik MYO Mezunlar Birliği

Resim

Yorumlar (4)
Kemal Murat Güler 7 yıl önce
Savunmasız , ticari amaçlı seyreden bir gemiye yapılan alçakça saldırı karşısında devletimizin sert bir tepki vereceğini umut ediyorum. Gencecik, yetişmiş ülkenin , sektörün , ailesinin kendisinden çok şey beklediği bir evladımız bu şerefsiz alçakça saldırı sonucu hayatını yitirdi. Başta devletin, sektörün, sivil kuruluşların bu olaya esaslı tepki vermesi lazım. Bir evladımızı kaybettiğimiz bu cinayete sessiz kalamayız. Tuna 1 gemisine yapılan bu saldırı çok net ülkemize yapılmıştır aslında. İlker kardeşimize Allahtan rahmet yakınlarına, çalışma arkadaşlarına ve tabii özellikle sevgili Anne ve Babasına Peygamber sabrı dilerim. Ölüm , özellikle evlat ölümü sözün tükendiği yerdir. Nur içinde yat Efendi Kaptan.
ENGİN DENİZ 7 yıl önce
Menfur saldırı sonucu hayatını kaybeden İlker kardeşimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve denizcilik camiasına baş sağlığı dilerken,

Karamürsel Denizcilik MYO Mezunlar Birliği adına Başkan Mutlu YELTEN'in yaptığı açıklamaların her kelimesine katılıyor ve haklı sorularını her platformda sorgulamayı görev sayıyorum.

Saygı larımla

MURAT ÖĞE 7 yıl önce
İlker kardeşimin kederli ailesine sabırlar dilerim, mekanın cennet olsun İlker, ne denilebilir ki? Evden, aileden ayrı, mesleğin denizin zorlukları, en ufak şeylere duyulan özlem, denizcinin hayatı zordur, ölümüde zor oluyor işte.

MURAT ÖĞE KDMYO 2002
hüseyin incereis 7 yıl önce
Yazık oldu gencligimize kardesim keske daha farklı bi hayat yasama sansımız olsaydı suan hala seyirdeyim 15 sene once ilker le aynı donemde okuduk ama farklı bolumlerde simaca gorurduk birbirimizi ama boyle hatırlayip hatırlanacagimızı bilemezdik deydimi be kardesim birileri hep sırtımızdan zengin oldu. Babanın resmini gördüm aynı benimki gibi. Allah sabır versin ama üzülmesin zaten sensizlige bensizlige alıskın anamız babamız. 15 yildir cekiyoruz bu kahrı bizim insanca yasamaya hakkimiz yoktu zatenhicbizamanda olmadı. Kızım 3 yasına giriyo bu ay ben gene yokum hic olmadık olamadık ilker allah rahmet eylesin kardesim ben evimdeki ewladımı tanıyamadım doyamadım senide okulda tanıyamadım hepinizden cok özürdilerim beni affedin ailem arkadaslarım ne size ne hayata doyamadım aynı kaderi paylasıyoruz bak 7707gördünmü ille ölmek gerekiyorsa biseylerin degismesi icin biz zaten yasamadıkki ilker. Ne yedigim yaradı ne kazandıgım sallanan birceza ewindeyim 15 yildır aynı sengibi başımız saolsun. Mekanın cennet olsun.ictigim sigara gibi denizcilik ne ben onu bırakabilirim ne obeni duman olur gider gencligim.
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü