banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Kaptan Bora Ekşi cinayetinin detayları ortaya çıktı

"İnce Karadeniz" gemisinde makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin A., gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve Sri Lanka'nın Colombo şehrinden özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek, tutuklanıp cezaevine gönderilmişti

GÜNCEL 28.07.2020, 08:34 28.07.2020, 12:43 Nermin İstikbal
Kaptan Bora Ekşi cinayetinin detayları ortaya çıktı

"İnce Karadeniz" gemisinde makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin A., gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve Sri Lanka'nın Colombo şehrinden özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek, tutuklanıp cezaevine gönderilmişti

Geçtiğimiz yıl, Endonezya'nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra okyanusa açılan "İnce Karadeniz" gemisinde makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin A., gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve Sri Lanka'nın Colombo şehrinden özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek, tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, cinayetin detayları ortaya çıktı. İddiaya göre, Katil Ergin A., 10 Kasım'da Atatürk'ü anmak için mürettebatın saygı duruşunda bulunduğu bir anda taşkınlık yaparak geminin anons siteminden saygı duruşunu sabote ettiği, bu nedenle gemi kaptanı tarafından uyarılan Ergin A.'nın, kendisini uyaran 1. Kaptan Ekşi'ye kin gütmeye başladığı ortaya çıktı. Gemi mürettebatının da dikkatini çekecek şekilde sağlıksız hareketler sergileyen genç adamın, 'Bu gemide acil bir olay olsa kimse buraya gelemez dimi?' şeklinde sözler sarf ettiği, geminin kıyıdan ne kadar uzak olduğunu öğrenmeye çalıştığı ve 'Buradan telefonla iletişim kurulabilir mi?' şeklinde sorular sorduğu tespit edildi.

katil_0.jpg

UYUŞTURUCU ALIP, KAPTANA SALDIRMIŞ!

Geminin Hint Okyanusu'nun ortalarında ve ulaşımın en kısıtlı olduğu bir anda Bally isimli uyuşturucu madde içip 20 Aralık günü kaptanı öldürmeye karar verdiği belirlenen gencin, yaptığı plan doğrultusunda rahatsızlandığı belirtip, geminin kaptanı Bora Ekşi'den ilaç almaya gittiğini söyleyerek kamarasından ayrıldığı belirlendi. Mutfaktan 33 cm'lik bıçağı yanına alarak Ekşi'nin kamarasına giden gencin, kendisini içeri alan Ekşi'nin üzerine kapıyı kilitleyip, kaptanın 'Beni öldürme lütfen' demesine aldırış etmeden bıçağı genç kaptanın kafasına, boynuna ve ensesine defalarca kez sapladığı belirtildi.

YANGIN TÜPÜYLE MÜDAHALE ETTİLER

Karşı kamarada üçüncü kaptan Keziban Hazel Tecer'in, Ekşi'nin çığlığı üzerine kamaraya gitmeye çalıştığı, gemiye anons vererek acil durumu belirttiği ve olay yerine mürettebatın gelmesiyle Ergin'in kamaradan çıktığı kaydedildi. Mürettebatın sakinleştirmeye çalıştığı Ergin'in, elindeki bıçakla 3. kaptana saldırdığı, 3. kaptanın kendisini odaya kilitlediği ve ortada bulunan mürettebatın kaçamadığı için Ergin'in bıçak darbelerine maruz kaldığı tespit edildi. Bu sırada, 'Allah hepinizi öldürmemi istiyor' diyerek bıçağı savurmaya çalışan Ergin'i, gemi personelinin yangın söndürme tüpünü yüzüne sıkarak etkisiz hale getirdikleri belirlendi.

katil_1.jpg

KAPTAN, 'BU ADAMDAN KORKUYORUM, KAMARAMI KİLİTLEYECEĞİM'

Soruşturmada, Bora Ekşi'nin geminin bağlı olduğu şirketin personel müdürüne Ergin A.'nın durumu anlattığı, genç adamın hareketlerinden korktuğunu mesajla ilettiği ve genç adamın fotoğrafını atarak, 'Cidden tırstım, şimdi hayatımda ilk defa kamarama kendimi kilitleyeceğim' diyerek tedirginliğini anlattığı ortaya çıktı.

AKLİ DENGESİ YERİNDE

Savcı tarafından yürütülen soruşturmada Adli tıp Kurumu'na sevk edilen 34 yaşındaki gencin, akli dengesinin yerinde olduğu ve cezayı ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildi. Rapor sonrası savcılık Ergin A. Hakkında 'Kasten adam öldürme', 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' ve 'silahla tehdit' suçlarından iddianame düzenlendi.

katil_2.jpg

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 135 YIL

İddianamede Ergin A.'nın, 10 Kasım 2019 tarihindeki saygı duruşu esnasında disiplinsiz davranması nedeniyle kendisini uyaran gemi kaptanına öldürmeye karar verdiği, bu kararını gerçekleştirmek üzere plan yaptığı, geminin Hint Okyanusu'nda bulunduğu anda acil müdahale edilmesi gereken bir durumda yardım gelemeyeceğini, telefonların iletişim kurulamayacağını gemi mürettebatından sorup araştırdığı, anlatıldı. Katilin, ilaç alma bahanesiyle kamerasına girip, odayı kilitledikten sonra kaptan Ekşi'yi defalarca kez ekmek bıçağıyla bıçaklayıp öldürdüğü anlatılan iddianamede, kendisine müdahale eden gemi mürettebatına da saldırdığı, gemideki herkesi öldürmek istediğini bağırarak etrafa bıçak sallamaya devam ettiği ve etkisiz hale getirildikten sonra bazı personellere 'Önüme çıksaydın seni de öldürecektim' dediği anlatıldı. 8 Gemi mürettebatına karşı bıçakla saldırıp öldürmeye teşebbüs eden üç gemi personeline ekmek bıçağıyla kovalayıp öldürmeye çalışan ve Kaptan Bora Ekşi'yi kasten öldüren Ergin A. hakkında ağırlaştırılmış muhabbet hapis istemiyle birlikte 135 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor.

katil_3.jpg

İŞTE O İFADELER

3. KAPTAN ANLATTI:

"Gemide üçüncü kaptan olarak görev yapan Keziban Hazel T.ise ifadesinde şunları söyledi: "Bora Ekşi Ergin A.ya izin vermişti. Olay akşamı onu nöbet bölgemde gördüm. Neden burdasın diye sordugumda ise, 'kameram da masanın üstünde bulunan şampuan ve de eşyaları Kabe'deki putlar olarak görüyorum, onları yıktım ve attım. Daha sonra yerdeki kabloyu yılan sanıp dolabın içerisine kaldırdım dedi. Ben, Ergin'in söyledikleri karşısında onu sakinleştirep odaya dönmesini söyledi, ardından durumu Bora'ya bildirdim. Bora Ekşi bu olaydan iki gün önce tele sağlık hizmetlerini arayıp Yağcı Ergin'in durumunu söylemiş ve doktoru Avil isimli bir ilaç vermemizi söylemişti. Kaptan Ekşi ilacı verdi. Gece 4:30 sularında bana ne verdiniz başım ağrıyor diye sordu Bora Ergün'ü sakinleştirip kamerasına geçti ben Bora'nın karşı kamerasında idim. Bora'nın sadece Ergin "yapma ne olur beni öldürme "diye bağırdığını duydum hemen ardından Bora'nın kapısına gittim kapıyı açmaya çalıştım ancak kapı içerden kilitlenmişti. Kapıyı açamayınca o geminin ikinci kaptan olan İsmail Beyi aradım, durumu anlattım ve anons verdik. Ardından gemi mürettebatı geldi o Bora'nın kamerasından çıkan Ergin'in üstü başı kan içerisindeydi. Borayı öldürdüm dedi.  Ardından bıçağı ikinci kaptan İsmail'e sallamaya başladı. Ben kaçıp kendimi kamerayı kitledim kısa bir süre sonra kamaramın kapısını araladım Ergin Aktaş bana doğru elinde bıçakla geldi ben de hayallarına vurarak kendimi kurtardım ve koşmaya başladım ardından gemi mürettebatı genç adama müdahalede bulundu ve etkisiz hale getirdik."

EŞİ ANLATTI

"Eşim son iki senedir İnce Karadeniz gemisinin de kaptan olarak çalışmaktaydı. 2019 Eylül ayında gemi yola çıktı. Eşimle her gün telefonda konuşuyorduk eşim telefon görüşmelerimizde gemide yağcı olarak çalışan bir personelin psikolojik sıkıntılarının baş gösterdiğini bir takım garip hareketler sergilediğini kendisini veya diğer gemi mürettebatının zarar vereceğinden endişe ettiğini ama kendisinin onu sakinleştirdiğini bu şekilde rotasına devam ettikleridan bahsediyordu. Aslında eşim kendisini gemiden indirmek istediğini ancak şahsın maddi sıkıntılar çektiği için acıdığını bu sebeple durumu idare etmeye çalıştığını anlattı. Eşimin öldürüldüğünü 20 Aralık günü öğrendim. Olayda eşimin bana anlattığı psikolojik sıkıntılar çeken şahsın kendisini öldürdüğünü öğrendim. Eşim çok iyi bir insandı kimseye zarar veremezdi. Sadece maddi zarar görmesin diye şahsa yardım etmeye çalışıyordu. Eşimi öldüren şahıstan şikayetçiyim."

Yorumlar (1)
Murat 4 ay önce
Cin yapimi makinacilarin korkulu ruyasi İnce Karadeniz gemisi Bora Kaptan’a mezar oldu. İnce denizcilik personel alim departmaninin secimlerinde daha dikkatli olmasi herektigi su goturmez bir gercek.
7
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102