banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kapt. Uğur Kır'ın vefatı ile ilgili ShipManagement açıklama yaptı

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunlarından Kapt. Uğur Kır çalıştığı gemide geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Kapt. Kır'ın hayatını kaybettiği Vanuatu bayraklı ERKUL- S adlı geminin bağlı olduğu DPA Blue Powder ShipManagement Kapt Deniz ETHAN imzasıyla denizhaber.com'a bir açıklama gönderdi. Açıklamada Kapt. Uğur Kır'ın kaza sonrası tedavisi yapılarak gemiye döndüğü ancak daha sonra durumunun ağırlaşması sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

GÜNCEL 18.07.2021, 09:38 18.07.2021, 14:59 Nermin İstikbal
4778
Kapt. Uğur Kır'ın vefatı ile ilgili ShipManagement açıklama yaptı

Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunlarından Kapt. Uğur Kır çalıştığı gemide geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Kapt. Kır'ın hayatını kaybettiği Vanuatu bayraklı ERKUL- S adlı geminin bağlı olduğu DPA Blue Powder ShipManagement, Kapt Deniz ETHAN imzasıyla bir açıklama gönderdi. Açıklamada Kapt. Uğr Kır'ın kaza sonrası tedavisi yapılarak gemiye döndüğü ancak daha sonra durumunun ağırlaşması sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Açıklama şöyle;

ERKUL- S gemimizde 21/01/2021 tarihinden beri başarılı birşekilde 3.kaptanlık görevini yapan Uğur Kır arkadaşımızın kaybetmemizin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

04/07/ 2021 tarihinde ERKUL-S gemisi Liberyanın Greenville limanında yükleme yaparken tropik yağmur başlamasından dolayı geminin kaptanı ambarların kapatılması için güverte zabitine direktif vermiştir. Bu esnada Uğur Kır Kreyn koçasını lashinginden kurtarmak isterken kreyn ile güvertedeki puntellerin arasında hafif dereceli bir kaza atlatmıştır. 

Derhal gemi kaptanına haber verilmek sureti ile acentaya temasa geçerek 3.kaptan hastaneye sevk edilmiştir. Kendisi hastaneye acentanın arabası ile bilinci açık şekilde gitmiştir. Hastanede Uğur Kır kardeşimiz olayı anlattığını hafif ağrılarının olduğunu belirtikten sonra, doktor hafif doku zedelenmesi teşhisi koyarak gerekli ilaçları vererek 7 gün istirahat etmesini söylemiştir.( Doktor raporu mevcuttur) 

3.Kaptan Uğur Kır aynı gün gemiye dönerek gemikaptanına iyi olduğunu önemli birşey olmadığını söyleyerek tekrardan gemiye kendi isteğiüzerine katılmıştır. Gemi ertesi gün yükleme işlemini tamamladıktan sonra Liberyadan Çin e doğru sefere çıkmıştır.   

Şirket olarak seferin uzun olmasından dolayı Hint okyanusuna geçmeden önce Cape town limanında yakıt ve kumanya ikmalini yapmak için planlamasını yaptık. 1 hafta seyir süresinden sonra gemi kaptanının beyanına göre Geminin MGO yardımcı jenerator yakıt ikmalinin gerektiğini ofisimize bildirmiştir. 

Şirket olarak en yakın ikmal noktasının Angolanın Namibia limanının yaklaşık 300 nm mesafesinde yakıt barcından yakıt alması için talimat verilmiştir. 

Gemide talimatlara uyarak kendilerine yaklaşık 60 nm mesafedeki buluşma noktasına ilerlemiştir. 

14/07/2021 tarihinde 3.KaptanUğur Kır acılarının ve ağrılarının artığını ve ilk limanda gemiden ayrılmak istediğini belirten dilekçesini vermiştir.

Bizde şirket olarak ilk limanın Cape town olduğunu personel değişimiiçin uygun olduğunu burada değişim için hazırlıklara başladık. 15/07/2021 günü yakıt barcı ile belirlenen pozisyonda buluşulduğunu ancak hava durumu münasebetive yüksek swellerden dolayı maalesef yakıt barcı yakıtını veremediğiiçin yakıt operasyonun 48 saat içinde tekrardan deneyeceklerini yakıt barç gemisi kaptanın beyanı tarafımıza iletilmiştir.

16/07/2021 günü gemi kaptanı, 3 Kaptan Uğur Kır kardeşimizin durumunun ağırlaştığını revire alındığını rapor etti. Şirket olarak bizde Türk MRCC yi, Angola ve Nambia büyük elçilliğini, Angola ve Nambia dan acentalar ile temas kurarak acil olarak 3.kaptanın gemiden alınmasını talep ettik. 

Bu esnada gemiye talimat verilerek PANPANmedicalacil durumunu bildirmesini, etrafındaki gemilerden yardım istemesini ayrıca en yakın MRCC centerda bildirim yapmasını istedik.

Gemiye Türk tabibler birliğinden doktortarafından direk iletişim kurularak hastanın durumu hakkında bilgi vermesini sağladık. Aynı günün akşam saatlerinde gemi kaptanının beyanında3.kaptanın biraz daha kendine geldiğini verilen tepkilere cevap verdiğini tarafımıza iletti.

Maalesef 17/07/2021 günü sabaha karşı gemi kaptanının şirketimize 3.kaptanın vefat ettiği haberini vermiştir.

MerhumaAllahtan rahmet ailesine sabırlar dileriz.

Kapt Deniz ETHAN

DPA Blue Powder ShipManagement

Yorumlar (4)
Burhan kır 2 ay önce
Yalan haber, uğurun kaldırıldığı hastane derme çatma bir hastane adam akıllı muayene edilmeden kamarasına gönderilip bir hafta istirahat verilmiş, uğurun kendi agzından duydugumuz ses kayıtları vae kendısı benım kuzenım, çocuk kaburgasının zedelendiğini yada kırıldığını kendisi bile bilmiyor kamarasında yattığını söylüyor. Acenta adam gibi düzgün kontrollerden geçirmemiş bile ortada bir ihmal var … !!!!!
Başak Ekinci 2 ay önce
Hasta bir insanın yeniden durumu ağırlaşabilir hatta ölebilir gibi bir ihtimali varken nasıl gemiye dönecek boyutta iyileşmiş oluyor peki mesela? Nerede sağlık raporları? Kaldı ki mesela ne gibi bir rahatsızlık yalanış olabilir gemide en fazla tedavi gördüğü halde durumu kötüleşip ağırlaşacak ve ölecek boyutta? Ölebilme ihtimali olacak boyutta hasta olan bir adam gemiye dönecek boyutta İYİLEŞMİŞ OLAMAZ! Suçlusunuz ve yargılanacaksınız. Bu asla yetmez, bu ihmalde payı olan herkes önce en sevdiklerinin en az bu kadar kötü şekilde acı kaybını yaşasın sonra kendileri korkunç acılar çekerek gebersinler dilerim.
Seyfi Taban 2 ay önce
Bu açıklama İngilizce yayınlanıp sonradan Google Translate tarafından Türkçeye çevrilmişse hoş görebiliriz ama aslı Türkçe ise, bu kadar önemli bir konuda bu kadar bozuk bir anlatımla bildiri yayınlayan bir firmanın diğer bütün işlerini de baştan savma yaptığına emin olabiliriz. Arkadaşa rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.
Baş müh i barlım 2 ay önce
Bumu yani insan Hayatı neden bir ucak veya. Hilikopter yollmamadınız o bölgelerde sıtma var sarı umma geminin afrika bölgesine gitmeden 20 gün önce tüm personel ve zabitlet hafta bir bu ilaçları kullanması lazım neden gemi kpt en yakın port otoriter gitmedi neden sizin yazılarınıza asla inanmıyorum yalancı sınız İşte Türk denizçiliğin klasik hali
22
kapalı
banner102
Günün Karikatürü Tümü