banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

İzmirli Mühendisler Şartnameyi Beğenmedi

Şartnamenin yerli tasarım, yerli malzeme, yerli üretici, yerli üretim ve yerli denetim imkanlarını neredeyse imkansız kılacak biçimde düzenlenmiş olduğu iddia edildi.

GÜNCEL 05.12.2011, 17:19
2135
İzmirli Mühendisler Şartnameyi Beğenmedi

Gemi Mühendisleri Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni Yerli Malına Çağırdı

Gemi Mühendisleri Odası (GMO) İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin 15 tane yolcu gemisi ve 28 kalem yedek parça alımına yönelik teknik şartnameyle ihaleye çıkmasına tepki gösterdi.

Odanın eleştirilerinin odak noktasını, şartnamenin yerli tasarım, yerli malzeme, yerli üretici, yerli üretim ve yerli denetim imkanlarını neredeyse imkansız kılacak biçimde düzenlenmiş olması oluşturdu. Ayrıca şartnamenin tanımlamaya çalıştığı gemi tipinin İzmir'e özgü olmak bir yana, Türkiye`ye özgü olma imkanının ortadan kalktığı ifade edildi.

"Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin kullanacağı gemilere İzmirlilerle birlikte karar vermelidir" başlıklı bir açıklama yapan oda, teknik şartnamenin yerliye kapıları kapatan özelliğine dikkat çekti. Ekonomik krizden ilk önce ve en çok etkilenen gemi yapım sektörüne cansuyu olabilecek ve bu sayede Büyükşehir Belediyesi`ne de itibar sağlayacak bir imkanın heba olmasına yol açılacağı savunuldu. Açıklamada "Özellikle hangi boyutlara ulaştığı en son millî gemi projesindeki yüzde 74`lük orandan kolayca anlaşılabilecek olan yerli malzeme ve ürünlerin yan sanayi üretimi de gözönünde tutulursa, gemilerin dış piyasadan temininin neden olacağı kaybın büyüklüğü daha net görülebilecektir. Projenin yerli olanaklarla gerçekleştirilmesinin sağlanması, krizin işsiz bıraktığı binlerce tersane işçisi ve yüzlerce mühendis açısından da önem taşımaktadır. Bu ihalenin, neredeyse İzmir`e bir tersane kazandıracak önem ve büyüklükte olduğu da mutlaka gö önüne alınmalıdır." denildi. Oda yetkilileri, sadece maksada uygunluk açısından bir değerlendirme yapıldığında bile teknik şartnamenin tanımlamaya çalıştığı geminin, İzmir`in ve İzmirlinin ihtiyacına karşılık verecek bir gemi olmadığının görüldüğü vurgulandı.

İç körfez gibi kısa mesafeler için seçilecek gemide hızı öncelikli parametre olarak almanın bilimsel ve teknik açıdan kesinlikle yanlış olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Gemi hızında birkaç knot (mil/saat) azalma, yolculuk süresinde hemen hemen fark edilmeyecek kadar küçük bir artış doğuracak olsa da makine gücünde, dolayısıyla yakıt sarfiyatında ve hava kirliliğine yol açacak egzoz gazları miktarında önemli avantaj sağlayacaktır. Gemi gereksiz yere hızlı seçilmediği takdirde ağırlığını azaltmak için malzeme ve üretim yöntemi açısından pahalı çözümlere de ihtiyaç olmayacaktır. Teknik şartnamenin yüksek hız eldesi için hafifliği nedeniyle seçtiği malzeme, dünyanın en pahalı kompozit malzemelerinden biri olup tasarımda en öncelikli parametre olarak gemi hızı, bazı savaş gemisi tipleriyle bazı yüksek hızlı yarış teknelerinde tercih edilmektedir. Seçilen malzeme açısından açıklanmaya muhtaç diğer bir husus da emniyetle ilgilidir. Yoğun körfez trafiğinde meydana gelebilecek bir deniz kazasının, seçilen malzeme nedeni,le yol açabileceği kayıplar ve bunun doğuracağı sonuçlar mutlaka irdelenmelidir."
Açıklamada, satın alma işleminin maksada uygunluğunun kamu yararı açısından son derece önemli olduğu da vurgulanarak, konunun başından itibaren yakından izlendiği, görüş ve önerilerinin teknik şartnamenin hazırlık sürecinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı`na iletildiği fakat dikkate alınmadığı ifade eddi.

 

Yorumlar (14)
Denizci 11 yıl önce
Verin beylere de kendi şirketlerine göre bir şartname hazırlayıversinler canım!
11 yıl önce
Şartnameyi okumamışsın, orada ne yazdığını bilmiyorsun. Bu tip ihalelerde şartnameyi hazırlayanların ondan da olsun bundan da olsun suyundan da koysun diye -------- ( ben sizin yerinize sansürledim) istediklerini işin içindekiler biliyor.Şimdi yabancı ekipman imalatçılarının cebini mi dolduralım. Yoksa körfezde hizmet verecek ekonomik, emniyetli tekneler mi imal edelim soru budur ??
11 yıl önce
Bu İstanbul da da defalarca yapılmış bir çalşmadır. Yolcu kapasitesi, sefer ihtiyacının sıklığı ve sefer saatleri gibi

istatistik veriler kısıt baz alınarak optimum gemi kapasitesi ve sürati belirlenebilirdi.Burada Gemi Mühendisleri odasının tutumunu da doğru bulmuyorum eğer memlekete hizmet etmek istiyorlar ise bilimsel verilere dayalı alternatif bir şartnameyi ortaya koymalı idiler.

Bu işi de oradaki gemi inşaa mühendislerinden başka kimse yapamaz

Belediye nin aslında şartnameyi gemi inşaa ve denizcilik uzmanlarından hazırlanmış bir kurula hazırlatması gerekiyordu.

Bir ara böyle bir kurul oluşturulacağı da söylenmiştiKamu ihalelerinde sık rastlanılan ve yükleniciye yeni gelin muamelesi yapan şartnameler dizisi ile karşı karşıya gemi inşaacılar son yıllarda.


Sahil sağlığın hızlı ambulansı ayrı bir fiyaskoydu ilk ihale iptal edildi kazanan yükleniciyi de mağdur ettiler.Batılıların yeni inşaa şartnamelerinden aşırılmış aslında, yazarlarının da kapasitesini aşan şartname maddelerini gördüğüm zaman bu memleketin bu yolda daha çok ekmek yemesi gerektiğini

anlıyorum.Teknik şartnameler de gemi armatörünün taleplerine tabii ki yer verilecektir. Ancak teknik şartname tüm diğer inşaiye talimatları gibi, geminin planları gibi aklın ve bilimin ürünü olmalıdır.Profesyoneller tarafından hazırlanıp halkın beğenisine sunulmaldır.İzmir in belediye başkanı eğer gerçekten demokrat ise İzmirli Gemi Mühendislerinin de alternatif teknik şartnameleri hazır ise

bu adamları karşısına alıp konuşmalı.mustafa türkmen 11 yıl önce
Burada kayıkçı kavgası yapmanın anlamı yok.Bu tekne ister Tuzla'da, ister Antalya'da,ister İzmir'de üretilsin ama muhakkak bu ülkede üretilmeli.Zamanında IDO'nun yaptığı hatayı şimdi İzmir yapmamalı.Biz kendimizi bazen petrol zengini Arap Şeyhleri gibi sanıyoruz.her şeyi dışarıdan hazır almak çözüm değil.mümkün olduğunca yerli katkı ile, GMO öncülüğünde bir yeni şartname oluşturulup ihaleye çıkarılmalı.Para Türkiye'de kalmalı.
hüsamettin canbilen 11 yıl önce
Bu bölgede taşımacılık yapan özel sektörün tecrübelerine de yer verin derim.Zira bildiğim kadarıyla kimyasal madde ve asit dolu aşırı derecede korozif İzmir körfezi gemilerin tekne ve şaft donanımlarını kısa sürede aşındırmaktadır. Sürat ve mesafe parametreleri iyi değerlendirip gereksiz yere güçlü ve hızlı makinalar ile yakıt tüketimini artırmamak lazım.Hatta LPG ile çalışan makinalar bile düşünülebilir. Zira artık ticari tanker ve yük gemilerinde çevre kirliliği vergisinden kaçmak için LPG yakıta dönüş düşünülüyor. ANCAK EN GÜZELİ PROJELER ÇIKIP İSTANBUL DA OLDUĞU GİBİ HALKA SORMAK GEREKİR.
Gemi Mühendisi 11 yıl önce
* 10 Haziran 1987 tarihli Milliyet gazetesinden alıntı yapılmıştır:"Bahçede bile yapılır"*

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Kafalı, bu tip teknelere gemicilik dilinde ENAYİ TEKNELERİ dendiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Bunlar çok basit sofistik olmayan gemilerdir. Türkiye'de rahatlıkla yapılabilir. Tersanelerimiz yeterli. Teknolojik bilgi var. Ama bizim dışardan almaya bir meylimiz var. BUNLARA GEMİCİLİK DİLİNDE ENAYİ TEKNELERİ DENİR. Herhangi bir yerde inşa edilebilir. Benim bahçemde bile yapılabilir. 3 Milyar Liraya bunlardan 10 tanesinin başka bir ülkeden alınması benim yüzümü kızartıyor." -

Hocamızı rahmetle anıyor Sn. Aziz KOCAOĞLU'nun bu yorumu okumasını diliyoruz... 300 Milyon Liraya İzmir'in Vapurlarının Portekiz'i, Hollanda'yı gezerek tekne beğenerek, dışarıdan alınması yolunun açılması hepimizin yüzünü kızartıyor...

Ramon 11 yıl önce
Sanki ülkemizde %100 yerli makinasıyla teknesiyle ve techizatıyla gemi yapılıyormuş daaaaaa izmir belediyesi dışarıya sipariş vermiş miş de. Ya niçin kendimizi kandırıyoruz. Maalesef alimunyum alaşımlı tekne dışarıdan ithal edilecek, makina dışarıdan ithal edilecek tüm seyir ve yardımcı techizatları da dışarıdan ithal edilecek. Teknenin dizaynıda dilim varmıyor ama ya Norveç yapımı veya Avustralyada yapılanlardan taraklama (ÇAKMA) olacak, sonra da biz teken dizayn ediyoruz diyeceksiniz. Ya neyi siz yapacaksınız anlamadım.Birisi bana anlatabilir mi? Haaaa hak yememek lazım bizim sosyal güvenceden yoksun işçilerimiz iki plakayı birbirine kaynatacak, bu esnada da bir çoğu canlarını vercekler bu uğurda, birileri para kazanacak ihaleyle, birileri canlarını kaybedecek biçareyle, neylersen güzel eyle. Emekçi işçilerimizle gurur duyuyorum. Ya siz GMO? Ne oluyor size.
bilir kişi 11 yıl önce
200bin dwt gemi yapmıyorsunki yabancı ülkede yaptırasın. ver memleket faydalansın işte.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü