banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İzmir'de "öldüren can yeleği" operasyonu

İzmir'de, yasa dışı geçişlerde kullanılmak üzere satıldığı iddia edilen, standart dışı bin 263 can yeleği bulundu.

GÜNCEL 05.01.2016, 21:00
İzmir'de

İzmir'de "can yeleği" operasyonu

İzmir'de, yasa dışı geçişlerde kullanılmak üzere satıldığı iddia edilen, standart dışı bin 263 can yeleği bulundu.

İzmir'de polis, Dikili ve Ayvalık`ta onlarca mültecinin üzerlerinde incecik can yelekleriyle kıyıya vurduğu saatlerde, bu can yeleklerinin üretildiği atölye Umuda yolculuğa çıkan kaçak göçmenlerin ucuz olduğu için tercih ettiği ancak, standart dışı üretim olan ve su üstünde tutmak bir yana, ıslanıp ağırlaşan ve ölümleri yol açan, üzerine tanınmış markalar vurulan toplam 1263 sahte can yeleği ele geçirildi. Foto: DHA İşin en acı tarafı da söz konusu merdivenaltı imalathanede Suriyeli mülteci kızların da çalıştırılması oldu.

Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Sakarya Mahallesi 826 Sokak`ta 50 numaradaki, standart dışı can yeleği imalathanesi ve depo olarak kullanılan bir işyerine baskın yaptı. Üzerlerine sahte markalar basılan 1263 can yeleğine, piyasaya sürülüp, yeni ölümlere neden olmadan el konuldu. Yeleklerin içine, daha çok yalıtım, ambalajlama, dolgu malzemesi olarak kullanılan petro kimya ürünü malzemelerin konulduğu dikkat çekti. Dört kişinin çalıştığı atölyedeki can yeleği üretiminde, yaşı küçük iki Suriyeli`nin de çalıştığı anlaşıldı. İşyeri sahibi Abdurhaman K. polise yelekleri başkaları için ürettiğini, fason olarak hizmet verdiğini söyledi. El konulan can yelekleri Konak Belediyesi zabıta ekiplerine teslim edilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

DENİZDE ÖLÜMLERİN EN BÜYÜK NEDENİ

Uzmanlar, son derece kalitesiz ve işe yaramayan bu can yeleklerinin, denizdeki ölümlerden en büyük nedenlerden biri olduğunu belirtiyor. Standartlara uygun üretilen can yeleği kaldırma kuvvetine, modeline ve bedenine göre değişiyor. 50 newtonluk modeller yüzdürme yardımcısı olarak su sporlarında kullanılıyor. 100 newtonluk modeller orijinal can yeleği olarak geçiyor. Suda insanlar baygın olsa bile 12 saat boyunca boynu yukarıda su yutturmadan tutuyor. Yaka etiketinde belge numarası, bedeni ve kaç newton olduğu ve hangi sularda kullanılıp kullanılamayacağı, yeleğin üzerinde dört farklı dilde yazıyor. Standart dışı olarak merdiven altında üretilen can yelekleri, küçük bir çocuğu bile su üzerinde tutamıyor. Çanta kumaşı ve `kıymık` denilen süngerlerle içi kalın ve dolgulu gözüksün diye yapılan ucuz, sahte can yelekleri, suyu emdiği için kişiyi aşağıya çekip aksine boğulmasına neden oluyor. Piyasada standartlara uygun can yelekleri 75 TL`den başlayan fiyatlarla satılırken, merdiven altında üretilenler, 20-30 TL arasında satışa sunuluyor.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?