banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İzmir Derelerini Marifetli Gemi Temizleyecek

Türkiye’de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak marifetli gemi, ilk olarak Meles’te temizlik çalışmalarına başladı.

GÜNCEL 23.12.2013, 10:47
İzmir Derelerini Marifetli Gemi Temizleyecek

Türkiye’de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılacak marifetli gemi, ilk olarak Meles’te temizlik çalışmalarına başladı. Maliyeti 2 milyon liranın üzerinde olan yeni aracın güçlü emme ve iletme pompaları, kırma, parçalama ve kesme gibi özellikleri var.

KARADA VE SUDA HAREKET EDEBİLİYOR
Toplam 11,2 milyon liralık yatırımla 20 adet iş makinesi ve 20 adet kamyon alarak şehir merkezi ve çevre ilçelerde dere temizliklerini iki yıldır kendi ekipleriyle yapan İZSU, teknolojik yeniliklerle çalışmalarına hız katıyor. Kısa bir süre önce sazlık alanlarda kullanılmak üzere makine aparatı alarak hizmet kapasitesini arttıran kurum, yine dere temizliklerinde kullanılmak üzere karada ve suda hareket edebilen, sığ derinliklerde de temizlik sağlayan iş makinesini filosuna kattı.

YÜZER-GEZER GEMİ
İZSU Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yetkilileri, “yüzer-gezer gemi” tabir edilen ve paletlerele hareket edebilen amfibik makinenin, Türkiye’de ilk defa İzmir’de kullanılmaya başladığını bildirdi. Özellikle Manda, Meles ve Arap derelerinin İzmir Körfezi'ne açılan ağızlarında ulaşamadıkları bölümlerin temizliklerini bu sayede kolaylıkla yapabileceklerini belirttiler.

KIRMA, PARÇALAMA, KESME ÖZELLİKLERİ VAR
İZSU yetkilileri: “Sığ derinliklerde hareket edebilen, güçlü emme ve iletme pompaları, kırma, parçalama, kesme gibi özellikleri olan bu aracın gelmesiyle çalışmalarımız hız kazanacak. Yağışlı mevsimlerde bile dere temizliği yapabilecek hale geleceğiz. Amfibik dere temizlik makinesi, dere tabanlarında ve yanlarında yer alan kargı, ot, çöp ve katı malzemeleri alabilecek, karada ve suda hareket edebilecek. Böylelikle hem zamandan hem de işgücünden tasarruf edeceğiz.” diye konuştular.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?