banner191

banner148

banner179

banner176

İTÜ.DF'de Devir Teslim Heyecanı

Boru Trampet Takımı, 18 Aralık günü son törenlerini yaparak Boru Trampet malzemelerini 1.sınıf öğrenci kardeşlerine emanet ettiler.

GÜNCEL 20.12.2013, 10:24
İTÜ.DF'de Devir Teslim Heyecanı

İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİN'DE DEVİR TESLİM HEYECANI

İTÜ Denizcilik Fakültesinde geleneksel olarak öğrencilerin birlik duygularını güçlendirmek ve ağabeylerine mezuniyet coşkusunu yaşatmak için fakülte öğrencilerince oluşturulan Boru Trampet Takımı, 18 Aralık günü son törenlerini yaparak Boru Trampet malzemelerini 1.sınıf öğrenci kardeşlerine emanet ettiler.

Denizcilik Fakültesi ile sembolikleşen Boru Trampet takımı sene içerisinde 1 Temmuz Kabotaj Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi önemli günlerde tören düzenlemiş, son törenlerinden olan Balık Gününde ise şiddetli yağmura rağmen özverilerini göstermişler ve Yağmur altında Boru-Trampet töreni düzenlemişlerdi. Devir-Teslim törenleri ile malzemelerini kardeşlerine emanet eden 2. sınıf öğrenciler, devir -teslimin ardından boru-trampet malzemelerini emanet ettikleri kardeşlerine yiyecek-içecek ısmarlayarak okul anılarına yenilerini kattılar. 3. Sınıf Majörleri Yiğitcan Saka ve Alper Elidolu ise Majör devir teslimini yaparak 2. sınıf kardeşlerine Batonlarını devrettiler. Keyifli ve bir o kadar duygusal anların yaşandığı bu özel günde tüm denizci kardeşlerimize başarılar diliyor, Uzun staja uğurlayacağımız 3. sınıf kardeşlerimize selametler diliyoruz.

Denizcilik Fakültesi Öğrencileri için Boru-Trampet;

Ben'i Biz yapmak demektir,

Yanmaktır; Güneşin altında saatlerce,

Donmaktır; Kışın soğuğunda hep birlikte,

Paylaşmaktır; Bir damacana suyu,

Fedakarlıktır; Haftaiçi haftasonu günlerce,

Dayanışmadır; Hiç bitmeyen,

İnattır; Günlerce sonuna kadar,

Vefadır;Daha önce aynı sırada olanlara,

Onurdur; Emeği geçenler için, Gururdur;

Emek verenler için, Karakterdir; Yüzlerce kişinin taşıdığı,

Ruhtur; Nesilden nesle aktarılan,

İspattır; Herkese bitmediğinin

Sahip çıkmaktır; Verilen emanete,

Yorumlar (3)
Soyadım YDO 6 yıl önce
Bu ses hiç susmayacak. Bu ruh hiç ölmeyecek. Bu birlik hiç bozulmayacak,bozdurm ayacağız!
SOYAD YDO 6 yıl önce
BORU TRAMPETİMİZ VAR OLDUKÇA YDO DAKİ ABİLİK KARDEŞLİK RUHU HİÇ BİTMEYECEKTİR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akldoğan 6 yıl önce
Bizim zamanımızda(1944 ve sonrası) boru trompet takımı olmadığı halde

yalnız boru tompet takımı ile YDO ruhunun nasıl meydana geldiği ya da nasıl içine girdiğimizi,onu taşıdığımızı anlayamadım. O RUH benim okula girdiğim 1944 tarihinde adı Yüksek Deniz Ticareti Okulu olan okulun Ortaköy'deki kapısından içeri girdiğimde üzerime sindiğini, vücuduma nüfuz ettiğini hissettim. Elbisesini giydiğimde beni sarmaladığını gördüm. Yemekhanede yemek yediğimde, dersleri aldığımda, okuldaki örf ve âdetlerin ruhumla birleştiğini, yelken, kürek talimlerinde ve ğitim gemieriyle seyre çıkınca o RUHUN beynmimle harmanlandığını gördüm, anladım. Bilindiği. üzere bizim mesleğimizde boru ve trompet takımının hiçbir işlevi yoktur. Askeri denizcilişkte bu devam eder. Ancak şurası da unutulmamalıdır ki ticaret gemierimizin taşıdığı şanlı Türk bayrağını yabancı ülkelerde dolaştırıken onu gururla dalgalandırmamız için çok dikkatli olmamız gerektiğinden öğrenci iken boru tompet takımının YDO/İTÜ DF RUHUNUHUN KUVVETLENMESİNDE ROLÜ OLDUĞU DA YADSINAMAZ. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?