banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

İtalya: Akdeniz'de 2 binden fazla göçmen kurtarıldı

İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri, Libya açıklarında kalan 2 binden fazla göçmeni kurtardıklarını duyurdu

GÜNCEL 16.02.2015, 14:14
4835
İtalya: Akdeniz'de 2 binden fazla göçmen kurtarıldı

İtalya: Akdeniz'de 2 binden fazla göçmen kurtarıldı

 Akdeniz'de 2 binden fazla göçmen kurtarıldı.

İtalyan Sahil Güvenlik ekipleri, Libya açıklarında kalan 2 binden fazla göçmeni kurtardıklarını duyurdu. İtalyan yetkililer, kurtarma operasyonu sırasında tekneye yaklaşan başka bir bottaki, Kalaşkinof marka uzun namlulu tüfek taşıyan kişiler tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Lastik dingi tipi teknelerle Akdeniz'i geçmeye çalışan göçmenler, Libya açıklarında fırtına nedeniyle ilerlemekte zorluk yaşadı. Cuma günü de Libya'nın yaklaşık 80 km açıklarında 600'e yakın göçmen kurtarılmıştı. AFP haber ajansının aktardığına göre Pazar günkü kurtarma operasyonuna bir uçak, dört sahil güvenlik gemisi, iki çekici tekne ve bir donanma gemisi katıldı. Yerel medya organları,

12 teknede bulunan kaçak göçmenlerin İtalya'ya götürüldüğünü duyurdu. İtalya Ulaştırma Bakanlığı, kurtarma operasyonuna Libya açıklarından ellerinde Kalaşnikof marka tüfekler bulunan dört kişinin müdahale ettiğini ve sahil güvenlik ekiplerine tekneleri geri göndermeleri ve göçmenleri boşaltmaları tehdidinde bulunduğunu söyledi.

MARE NOSTRUM’UN SONA ERMESİ TEHLİKEYİ ARTIRIYOR

Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi, bazı silahlı kişilerin çıktıkları tekneyi götürdüklerini belirtti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği UNHCR, 2014 yılında Akdeniz'den Avrupa'ya geçmek isteyen yaklaşık 3 bin 500 kişinin öldüğünü söylüyor. Aynı zaman diliminde kurtarılan göçmenlerin sayısı da 200 bin. Çoğu göçmen İtalya'nın Ekim 2013'te başlattığı 'Mare Nostrum' olarak bilinen operasyonları sayesinde kurtarıldı. Operasyon, Lampedusa Adası'nda 366 göçmenin ölümünün ardından başlatılmıştı. Mare Nostrum'un sona ermesi üzerine Avrupalı liderler daha fazla ölüm olayı yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Aralarında İngiltere'nin de bulunduğu bazı Avrupa Birliği ülkeleri, göçmenleri kurtarma operasyonlarının daha fazla mülteciyi Avrupa'ya girmeye teşvik edeceği görüşünü savunuyor. Avrupa Birliği, sınır operasyonlarını Triton olarak bilinen gemilerle yapıyor fakat az sayıda olan bu gemiler yalnızca Avrupa kıyılarında faaliyet gösteriyor.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü