banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

İstanbul'da 5 kuruşa vapur yolculuğu bugün başlıyor

İBB Şehir Hatları AŞ’nin 5 Kuruşa vapur seferleri, 28 Haziran Pazar sabahı başlayacak. Her gün 22 sefer hattında, 10.00-16.00 saatleri arasında, yolcular 5 Kuruş ödeyerek seyahat edebilecekler. Karar, Adalar ve arabalı vapur hatlarında geçerli olmayacak.

GÜNCEL 28.06.2020, 09:41 28.06.2020, 11:51 Nermin İstikbal
415
İstanbul'da 5 kuruşa vapur yolculuğu bugün başlıyor

5 kuruşa vapur yolculuğu bugün başlıyor

İBB Şehir Hatları AŞ’nin 5 Kuruşa vapur seferleri, 28 Haziran Pazar sabahı başlayacak. Her gün 22 sefer hattında, 10.00-16.00 saatleri arasında, yolcular 5 Kuruş ödeyerek seyahat edebilecekler. Karar, Adalar ve arabalı vapur hatlarında geçerli olmayacak.

İBB Şehir Hatları AŞ, UKOME’nin (İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi) 25 Haziran Cuma günkü toplantısında, Şehir Hatları AŞ vapurlarının 31 Ağustos’a kadar 5 Kuruş’a yolcu taşıyabileceği kararını 28 Haziran Pazar sabahı hayata geçiriyor. Karara göre,her gün toplam 22 sefer hattında, 10.00-16.00 saatleri arasında, 5 Kuruş’a yolculuk yapılabilecek.

Deniz yolunun payını artırmak istiyoruz

Deniz yolunun toplu taşımadaki payını artırmak istediklerine dikkat çeken Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş, bu kararın, çözüme yönelik bir adım olduğunun altını çizdi. Dedetaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun hedefi, deniz yolunun toplu taşımadaki payını artırmak. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımız sürüyor. İlgili karar ile üzerinde çalıştığımız, yolculuk alışkanlıklarının denize kaydırılması konusunda çözüme yönelik bir adım atıldığını düşünüyoruz. Özellikle salgın nedeni ile değişen yolculuk alışkanlıklarının tespitine olanak sağlayacak bu uygulama ile yolculukları ölçerek, veri toplayacağız. Bunları analiz edip, ileriye dönük planlamaların veriye dayalı gerçekleşmesini sağlayacağız.”

Trafik sıkışıklığı ve hava kirliliğinin azaltılmasına katkı yapacak

Denizin payındaki artışın, karadaki trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini de azaltacağını vurgulayan Dedetaş, ulaşım alışkanlıklarını denize doğru yönlendirmek için Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı’nın liderliğinde başka çalışmalar da yaptıklarını açıkladı.

Halk sağlığını koruyucu bir adım

Uygulamanın, koronavirüsün bulaşıcılık riskinin düşürülmesine önemli katkı sağlayacağını belirten Dedetaş, “Ayrıca koronavirüs tehdidi henüz bitmedi. Bu uygulama, koronavirüsün bulaşıcılık riskini düşürmesi, esnek çalışma saatlerini desteklenmesi nedeniyle halk sağlığını korumak adına da atılmış bir adımdır” şeklinde konuştu.

Uygulama, Adalar ve arabalı vapur hatlarında geçerli değil

31 Ağustos’a kadar geçerli olacak indirimli tarife, Adalar ile arabalı vapur hatlarını kapsamayacak. İndirimin geçerli olduğu hatların tam listesi şöyle:

Beşiktaş-Kadıköy
Üsküdar-Karaköy-Eminönü
Eminönü-Kadıköy
Boğaz gidiş-geliş (Eminönü-Beşiktaş-Ortaköy-Emirgan-Paşabahçe-Beykoz)
Çengelköy-Beşiktaş-Eminönü
Karaköy-Kadıköy-
Kadıköy-Karaköy-Eminönü-
Üsküdar-Karaköy-Kasımpaşa-Fener-Balat-Hasköy-Ayvansaray-Sütlüce-Eyüp (Haliç hattı)
Kabataş-Beşiktaş-Küçüksu
İstinye-Küçüksu
Kadıköy-Beşiktaş-İstinye-Sarıyer
Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer
Çengelköy-Bebek-Kanlıca-İstinye
Anadolu Hisarı-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
Beykoz-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Üsküdar-Kabataş
Sarıyer-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
Beykoz-Muhtelif Boğaz İskeleleri-Eminönü
Çengelköy-Beşiktaş-Eminönü
Çengelköy-Beylerbeyi-Beşiktaş-Eminönü
Eminönü-Beşiktaş-Arnavutköy-Emirgan-İstinye-Sarıyer- Rumeli Kavağı
Üsküdar-Beylerbeyi-Çengelköy-Anadolu Hisarı- Kanlıca-Çubuklu-Paşabahçe-Beykoz-Anadolu Kavağı
Bostancı-Karaköy-Kabataş

Yorumlar (0)
banner255
0
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü