banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

İsrail'de Türk Uçak Gemisi Alarmı

İsrail'in Jerusalem Post gazetesi 'Türkiye'nin uçak gemisi Akdeniz'deki enerji ve güvenlik hesaplarını altüst edecek' diye yazdı.

GÜNCEL 05.02.2014, 12:59
İsrail'de Türk Uçak Gemisi Alarmı

İsrail'de Türk Uçak Gemisi Alarmı!

İsrail'in Jerusalem Post gazetesi 'Türkiye'nin uçak gemisi Akdeniz'deki enerji ve güvenlik hesaplarını altüst edecek' diye yazdı.

Türkiye kamuoyunda ilk yerli uçak gemisi olarak tanınan Havuzlu Çıkarma Gemisi ihalesinin tamamlanarak düğmeye basılması İsrail’i alarma geçirdi. İsrail gazetesi Jerusalem Post, ilk Türk yerli uçak gemisi ihalesinin tamamlanarak projenin hayata geçirilmesi yolunda ilk adımın atılmasının İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin tüm güvenlik hesaplamalarını altüst ettiğini yazdı. 

Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısının geçen ay yaptığı açıklamaya göre MİLGEM projesi çerçevesinde yapılan ihaleyi Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’a ait olan Sedef Denizcilik şirketi kazanmıştı. Jerusalem Post’ta Michael Tanchum imzasıyla yayınlanan yazıda ise Türkiye’nin bu kararla Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştirme yolunda önemli bir adım attığı vurgulandı: ‘Türkiye, uçak gemisi olarak da fonksiyon görebilecek olan çok amaçlı amfibi saldırı gemisi ihalesini tamamlayarak Doğu Akdeniz’de potansiyel olarak beklenmedik bir deniz üstünlüğüne kavuştu.’ Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) Gazete, bu kararla beraber İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın tehdit algılarının arttığını kaydettikten sonra ‘İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın tehdit algılamalarının artması, İsrail’in doğalgazını daha önce planladığı şekilde Güney Kıbrıs’taki LNG terminali üzerinden Yunanistan yoluyla Avrupa’ya mı, yoksa denizaltından bir boru hattıyla Türkiye’ye mi sevk edeceğine ilişkin kararını etkileyecek’ diye yazdı. 

GÖRMEZDEN GELİNEMEZ

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Murat Bilgel’in Mart 2012’de söylediği “Türkiye’nin stratejik hedefi kıyılarda değil aynı zamanda açık denizlerde harekat yapmaktır” sözlerine atıfta bulunan Jerusalem Post, burada açık denizle Doğu Akdeniz’in kastedildiğini belirterek, ‘Türkiye’nin yeni Çıkarma ve Helikopter Gemisi (LHD) yarım milyar ile bir milyar dolar arasında bir paraya mal olacak ve Türkiye’ye o arzuladığı Doğu Akdeniz’de açıkta varlık gösterme şansını kazandıracak. Bu da Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail’in görmezden gelemeyeceği bir durumdur’ ifadesini kullandı. 

TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ DE DEĞİŞECEKTİR

Haberde şöyle denildi: ‘Yeni Türk LHD gemisi Sedef Tersanesi’yle İspanyol Navantia şirketi tarafından inşa edilecek ve İspanyol Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan Juan Carlos I sınıfı L-61 gemisinin aynısı olacak. Türkiye, İspanya’nın ardından bu sınıftaki bir gemiye sahip olan ikinci ülke olacak. Türk Donanması’na açık deniz yeteneği kazandıracak olan yeni LHD, Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştirecek. Havuzlu Çıkarma Gemisi olarak da nitelenen bu sınıf LHD’lerin birinci misyonu herhangi bir harekat alanına kuvvet nakli yapmak. Bir çıkarma gemisi olarak LHD, 1.000 kişilik bir taburu 150 aracıyla ve çıkarma için sevk edilecek tanklarla beraber nakledebilir. LHD, Türkiye’nin mevcut deniz kuvvetiyle birlikte Ankara’ya Kıbrıs ve İsrail’in açık denizdeki doğalgaz sahalarına güç nakletme yeteneğini kazandıracak ve kısa vadede bölgeyi kontrol etmesine imkan sağlayacak. Bu da İsrail’in açık denizden, yani Tamar ve Leviathan sahalarından çıkardığı doğalgazı nasıl ihraç edeceğine ilişkin kararını etkileyecek. 

Nitekim, Türkiye’nin yeni uçak gemisi ve hizmete sokmayı planladığı diğer deniz unsurları daha devreye girmeden Doğu Akdeniz’deki stratejik dengeyi değiştirdiği gibi, Türkiye’nin komşularına dayatacağı talepleri de değiştirecektir.

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102