banner191

banner148

banner179

banner176

İşçiye Kum Torbası Kadar Değer Biçtiler!

Tuzla tersanelerinde 'kum torbası yerine' test için kullanılırken ölen 3 işçi için tersane sahibine 36 bin 500 TL para cezası verildi.

GÜNCEL 17.01.2013, 01:52
İşçiye Kum Torbası Kadar Değer Biçtiler!

Tuzla tersanelerinde 'kum torbası yerine' test için kullanılırken ölen 3 işçi için tersane sahibine 36 bin 500 TL para cezası verildi.

Ceza, günlüğü 20 liradan taksitlendirildi.

Tuzla Tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren GİSAN Tersanesi'nde 2008 yılının Ağustos ayında bir filika denemesinde normalde kum torbaları ile yapılması gereken testte 19 işçi kullanılmıştı.

Yaşanan kazada Emrah Varol, Ramazan Çetinkaya ve Ramazan Aygün adlı işçiler boğularak ölmüştü.

Kazanın sorumluları olarak yargılanan Murat Ali Kömürcü, Metin Ayyıldız ve Burhan Bozdemir isimli mühendisler hakkında Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde açılan dava dünkü 17. duruşmada sonuçlandı.

Karara göre, beş yıl hapis verilen sanıkların cezası günlüğü 20 liradan taksitlendirmek üzere 36 bin 500 lira para cezasına çevrildi.

Yorumlar (4)
kpt şevket özdemir 7 yıl önce
bu olay çok ama çok acıdır.sonucunu zaten tartışmaya gerek yok.karar hakkındada konuşmaya!
olaya birde şu açıdan bakalım.bu filika yerine düzgün oturtulmuş ve monte edildiği gemi açık denizde bu filikayı kullanmak zorunda kalmıştır.böyle bir olay meydana gelmiştir.ve yakınlarında seyreden başka bir gemi tarafındanda kurtarılmışlar,bir kısmı yaralı ve bir kısmıda ölü olarak gemi personelinin.peki sonrasında o gemiyi terk emrini veren kaptan hakkında nasıl bir işlem yapılırdı? vallahi ben şahsım olarak bunu çok merak ediyorum.acaba deniz hukukçularının bu konuda bir beyanı olabilirmi? gelki ben son zamanlarda yaşanan deniz kazalarınıda dikkate aldığımda sonucu görebiliyorum ama birde deniz hukukçularından dinlesek fena olmaz.malüm biz kaza olduktan sonra değilde olmadan öngörülerde bulunarak hazırlıklı olmak herkes yaptığı işin ne olduğunun farkına olması bakımından iyi olur kanaatindeyim.
amatör denizci 7 yıl önce
Böyle emniyetsiz ,sorumsuz tersana ve yöneticileri olmıyacak hatalar yapıyorlar bunun ceremesini tüm sanayici işyerine dr ,hemşire ,teknik emniyet elemanı alarak çekiyorlar.Yeni kanuna göre 1 kişi bile çalıştıran işyeri sahibi hepsini çalıştırmak zorunda kalıyor
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Bu iş kazasında ölen işçilerin ailelerine bugünkü yaşam koşullarını sağlanması için tersane sahibinin işçilerin ailelerine geçimlerini sağlayacak kadar tazminat ödenmelidir. Örneğin işçi ayda net bin lira alıyorsa bu geliri sağlamak için bankaya verilse faiz olarak ayda bin lira alması için işçi başına kabaca yüz elli bin lira ödenmelidir. Tersane sahibi de bu tür ödemelerden kurtulması için sigorta yaptırmalıdır. Ayrıca işçiler möecbur olamdıkları bir işte çalıştırmaları nedeniyle ayrıca ceza da verilmeli. Yani herkes kendi işinden başka yerde çalıştırılmamalıdır. Tabii bir aleye sadece ayda bin lira değil evin reisinin mecbur olmadığı bir işte çalıştırılması nedeniyle aileyi evin reisinden mahrum edilmesinn de bir karşılığı olmalıdır. www.refikakdogan.com
uzman 7 yıl önce
11 agustos 2008 tarihine kadar tüm tersanelerde şölen havasında geçen bu test, bu kazadan sonra risk faktörü göz önüne alınarak daha emniyetli yapılmaya başlanmıştır. Olayın ilginç tarafı ise o tarihe kadar bütün tersanelerde aynı şekilde yapılan testin kazadan sonra aynı tersaneciler tarafından hayıflanmasıdır. Tuzla tersaneler bölgesinde belli sayıda olan ve birçogunun eski dostlukları ile birbirini tanıyan tersanecilerin birbirlerine ve çalışanlarına bu gibi süreçlerde destek olmamasıdır. Sonuç sektörün şuanki durumudur. Daha güvenli ve daha kaliteli günler dileklerimle,
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?