banner191

banner148

banner179

banner176

İran'dan dünyaya yeni tehdit!

Dünyanın dördüncü büyük ham petrol ihracatçısı ülkesi olan İran, kendisine yaptırım uygulanması halinde, petrol fiyatlarının aşırı yükselebileceğini söyledi.

GÜNCEL 16.01.2006, 00:30
İran'dan dünyaya yeni tehdit!

İran, kendisine yaptırım uygulanması halinde, petrol fiyatlarının aşırı yükselebileceğini söyledi.

İran Ekonomi Bakanı Davud Danişcaferi, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, “Kendilerine BM tarafından uygulanacak bir yaptırımın İran'ın ekonomik ve politik durumuna zarar vereceğini, bunun da petrol fiyatlarını Batı'nın beklentilerinin ötesinde yükselteceğini” söyledi.

Dünyanın en büyük 4. ham petrol ihracatçısı olan İran, günlük 4.2 milyon varil ham petrol üretimiyle Suudi Arabistan'dan sonra OPEC üyeleri arasında da kinci sırada yer alıyor.

İran, ürettiği günlük ham petrolün 2.7 milyon varilini, Japonya, Çin, Güney Kore ve Tavyan'ın yanı sıra Avrupa ülkelerine de ihraç ediyor.

İran'ın nükleer silah üretmesinden endişe eden AB ülkeleri ve ABD, muhtemel yaptırımlar için İran'ın nükleer dosyasını BM Güvenlik Konseyi'ne havale etmek istiyor.

İran'dan petrol ithal eden ülkelerden biri ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çin, İran'ın nükleer sorununun Güvenlik Konseyi dışında çözülmesinden yana. 

İran'a büyük çapta ihracatı olan Almanya da “bu ülkeye ekonomik yaptırım uygulamanın tehlikeli bir yol olacağını” belirtmişti.

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?