banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

İMEAK DTO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleşti!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 8 Ekim Perşembe Günü Saat 14:00’de başladı. Video Konferans Sistemiyle gerçekleştirilen Meclis Toplantısı, canlı olarak yayınlandı.

GÜNCEL 08.10.2020, 15:25 08.10.2020, 15:52 Halit Emre İbrahimoğlu
İMEAK DTO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Gerçekleşti!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 8 Ekim Perşembe Günü Saat 14:00’de başladı. Video Konferans Sistemiyle gerçekleştirilen Meclis Toplantısı, canlı olarak yayınlandı.

''29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!''

Ekim ayı meclis toplantısının açılış konuşmasını Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır yaptı. Salih Zeki Çakır Konuşmasına, yokluğunda Eylül ayı meclisini yöneten Kenan Türkantosa teşekkür ederek başladı.

Ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı hatırlatarak; ''Ekim ayında çok önemli bir bayramımız var. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Başta Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere şehit ve gazi olan tüm kahraman askerlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, bayramınızı kutluyorum.'' dedi.

''Azerbaycan'ın vatan topraklarını geri almak için vermiş olduğu haklı mücadelesini canı gönülden destekliyorum!''

Salih Zeki Çakır Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların bir diğer önemli gündem olduğunu hatırlatarak; ''Kardeş ülke Azerbaycan'ın vatan topraklarını geri almak için vermiş olduğu haklı mücadelesini canı gönülden destekliyor, Azerbaycan Türk'ü kardeşlerimize ve ordusuna rabbimden muvaffakiyetler diliyorum. Gazaları mübarek olsun.'' İfadelerine yer verdi.

Salih Zeki Çakır  yönetimindeki meclis gündeminin 1. maddesi olan 30 sayılı meclis toplantı zabıtlarının görüşüldü ve onaylandı.

Ülkenin ve dünyanın ekonomik gidişatının önemini vurgulayan Salih Zeki Çakır, geçen hafta Oral Erdoğan'ın Türk ve Dünya ekonomisi gidişatı ile ilgili sunum yapıldığını belirttikten sonra sözü, son gelişmeleri güncellemesi için ise sektörün yakından tanıdığı, daha önce DTO'da sunum yapmış TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TEPAV İcra Direktörü Prof. Dr. Güven Sak ile TEPAV politika analisti Taylan Kurt'a 2020 Yılı Ekonomisi Değerlendirmesi sunumu için söz verdi. 2020 Yılı Ekonomi Değerlendirmesi sunumunun ardından soru cevap yapıldı.

''Ne kadar az hava kirletiyorsanız o kadar tercih sebebi olacaksınız!''

Daha sonra sözü alan Tamer Kıran sunum için Prof. Dr. Güven Sak’a teşekkür ederek ‘’Tekrar aramızda olduğunuz için çok teşekkür ediyorum, söylenenlerden çok faydalandık. Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat konusu, tespit ettiğiniz üzere önümüzdeki günlerin önemli konulardan birisi olacaktır. Denizcilik ayağına baktığımızda çok yeni olduğunu görüyoruz. Ayrıca basına düşen bir haber var. Yaklaşık 17 tane büyük yük sahibi firma aldıkları bir karar ile iş verdikleri armatörlerden yıllık olarak hava kirliliğine ne kadar katkıda bulunduklarını raporlamalarını ve bunu yıllık olarak açıklamalarını isteyeceklerini gündeme getirdiler. Yani gemi sahiplerinin filoları havayı ne kadar kirlettiklerini takip edip raporlamak zorunda olacaklar. Ne kadar az hava kirletiyorsanız o kadar tercih sebebi olacaksınız. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde önemli şeylerden birisi ‘’Yeşil Mutabakat’’ olacak gibi görünüyor.’’ dedi.

2020 Yılı Ekonomik Değerlendirmesi sunumunun ardından verilen vefat haberlerinden sonra gündem maddelerinin görüşülmesine 3. Gündem maddesi ile devam edildi.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
hafif yağmur
banner102