İMEAK DTO'dan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tutuklama kararına tepki

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Güney Kıbrıs Rum Kesiminin Türkiye Petrolleri gemilerinde çalışan personellerin tutuklama kararı almasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

İMEAK DTO'dan Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tutuklama kararına tepki

Deniz Ticaret Odasından Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tutuklama kararına tepki

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısında Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Deniz Ticaret Odasının basın açıklamasını kamuoyu ile paylaştı.

Açıklama şu şekilde:

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye Petrolleri gemilerinde çalışan Türk, İngiliz, Hırvat vs. personele yönelik sözde tutuklama emri ve bu kararı uluslararası tutuklama kararına çevirme çabası Türkiye’nin enerji bağımsızlığı ülküsüne beyhude bir darbe vurma çabasıdır ve zayıf bir çaba olmanın ötesine geçemeyecektir.

Türkiye’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde enerji kaynağı araması, uluslararası alanda en doğal hakkı olduğu gibi, gemilerimizde çalışan kişileri hedef alan hukuksuz yaklaşımlar da en demokratik ve liberal iş sahalarından olan denizcilikte emeğin serbest dolaşımına engel teşkil etmek demektir. Bunun uluslararası çalışma örgütü kurallarında, uluslararası denizcilik örgütü nezdinde bir karşılık bulmayacağından eminiz.

Türkiye’nin geç ama kararlı biçimde etrafındaki denizlerde ve uluslararası hukukla belirlenmiş münhasır ekonomik bölgesinde enerji araması engellenemeyecektir. Deniz ve enerjiyi birleştiren ve Türk denizciliğinin vizyonunu da geliştiren bu projelerin arkasında ilgili meslek örgütlerinden biri olarak biz de duruyoruz.

Dışişleri bakanımızın açıklamasını da destekliyor, bu hususta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin denizci fertleri olarak uluslararası alanda da üstümüze düşen temaslarda bulunacağımızı önemle belirtiyoruz. Hem Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Deniz Ticaret Odamız üyesi olması sebebiyle hem de Türk gemi adamlarının uluslararası menfaatleri söz konusu olduğunda bölgesel ve küresel tüm uluslararası denizcilik örgüt, oluşum ve sivil toplum kuruluşları nezdinde deniz ticaret odası olarak elimizden gelen desteği ve takibi sağlayacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İMEAK Deniz Ticaret Odası

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 19:45
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176