banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

‘İDO’nun paralı önceliği Anayasaya da aykırı’

Tatil dönemlerinde uzun araç kuyruklarının oluştuğu Eskihisar-Topçular arası feribot geçişlerinde fazla ücret ödeyene öncelikli geçiş hakkı tanınması tartışma yarattı.

GÜNCEL 28.03.2012, 12:39
‘İDO’nun paralı önceliği Anayasaya da aykırı’

İDO’nun paralı önceliği Anayasaya da aykırı’

Tatil dönemlerinde uzun araç kuyruklarının oluştuğu Eskihisar-Topçular arası feribot geçişlerinde fazla ücret ödeyene öncelikli geçiş hakkı tanınması tartışma yarattı.

Özelleştirilen İDO’nun 20 TL?fazla ücret verene özel şerit açmasını seyahat hürriyeti ve Anayas’nın eşitlik ilkesine aykırı bulan tüketici dernekleri, dava açmaya hazırlanıyor. İDO’nun uygulamaya koyduğu “Öncelikli geçiş sistemi”nden yararlanmak isteyen otomobil sürücüleri 50 TL yerine 70 TL ödeyecek. Ticari ya da binek minivan için 55 TL yerine 75 TL, jip-arazi taşıtı ile en fazla 20 kişilik minibüsten ise 60 TL yerine 80 TL alınacak. Motosikletliler için ise ek ücret alınmayacak.

İşte uygulamaya gelen tepkiler:

-  Reşat Erkul (İstanbul Barosu Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Merkezi Başkanı): “Yasal dayanağı nedir bilmiyorum ama çok bariz bir ayrımcılık var. Bunun yasal bir altyapısının olduğunu da zannetmiyorum. Böyle bir uygulamanın mantıklı bir hukuksal gerekçesi de olamaz. ‘20 TL daha ver geç git, diğer vatandaş orada beklesin’ demek toplumsal açıdan da ayrıştırıcı bir şey. Doğru bir uygulama değil. Bu tamamen Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili. Bununla ilgili yasal bir düzenleme olması lazım.

Ancak yasa ve yönetmelik de dahi olsa böyle bir düzenleme eşitliğe aykırı. Toplumsal barışı da bozar vaziyette bir şey. Emniyet şeridinden geçenlerin durumuna benzer. Bunun yerine bütün topluma eşit şekilde hitap edecek tarzda hizmet amaçlı bir uygulama yapılması gerekir.” 

-  Aydın Ağaoğlu (Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı): “Konuyu hukukçularımızla değerlendiriyoruz ve yargıya başvurmak için hazırlık yapıyoruz. Rekabet Kurulu ve Ulaştırma Bakanlığı’na da gerekli başvurularımızı yapacağız. Özelleştirmeden sonra İDO içimizde bir yara. Tekel konumunda bulunduğu hatlarda esnek fiyat uygulaması başlatarak tüketici mecburiyetini kötüye kullanan İDO, bu yetmezmiş gibi şimdi de anayasal güvence altına alınmış seyahat hürriyetine darbe vuracak yeni bir uygulamayı devreye sokmak istiyor.

Uygulama Anayasa’nın eşitlik ilkesine de darbe vurmakta. Parası olan beklemeden geçebilir, sınırlı geliri olanlar ise daha geride seyahat etmek zorunda kalacaklar. Bu konuda tam rekabet olmadığından tüketici mecburiyeti alenen istismar edilmektedir. Bu hususun gerek yargı merciinde gerekse de rekabet kurulu nezdinde takip edeceğiz ve tüketici aleyhine olan kararlarını geri çektirmek için hukuki mücadele başlatacağız.”

-  Prof. Durmuş Tezcan (Hukukçu): “Alınan para eğer verilen hizmetin karşılığı ise bir sorun çıkmaz. Nasıl ki, uçaklarda business class hizmeti veriliyor ve bunun için ayrı bir bedel alınıyorsa aynı şekilde böyle bir hizmet karşılığı farklı bir bedel alınabilir. Eğer böyle değil de sırf birden fazla gişe açmayıp insanları bekletip öbürlerine para karşılığı ayrıcalıklı bir geçiş söz konusuysa bu ayrımcılık olur ve ayrımcılık yasağına girer. ”

-  Hasan Pekdemir (Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı): “Bildiğim kadarıyla uygulama talebe göre hayata geçirildi. İDO’nun çalışanlarından da böyle bir öneri geldiğini duymuştum. Uygulamanın çok da sorun yaşatacağını düşünmüyorum. Uçaklarda da benzer uygulamalar var.”

Yorumlar (8)
ahmet öztürk 9 yıl önce
burada devletin verdiği bir hizmetin özelleştirildiğini unutuyorsunuz heralde. özelleştirmeler belirli kurallar dahilinde yapılır. özelleştirilen mal özel firmaya ait demek değildir. yani firma özellikle kamuyu ilgilendiren konularda her istediğini yapamaz. özelleştirme şartlarını ihlal ederse, özelleştirme idaresi malı tekrar kamulaştırabilir.

bunun dışında kamu ile ilgili başka örnek vermek gerekirse;

80'li yıllarda stokçuluk yasak olduğu zaman nasıl tüccar ben ticaret yapıyorum kardeşim istediğime satarım diyemiyor idiyse, burada da firma tamamen ticaretinde özgür değildirsaygılar

++
onur köymen 9 yıl önce
Böyle bir şey anayasa'ya gerçekten aykırı.Madem öyle İDO yeni bir ek gemi koyar oraya,kardeşim bu özel bu gemi şu kadar parayla çalışır,beklemek istemiyorsan bununla geçersin der olur biter.Sen gidipte herkesin normal sefer yapan bir gemiye 20 tl fazla alıp başkasına öncelik sırası tanırsan benim hakkıma tecavüz etmiş olursun.Dediğim gibi başka bir gemi koy fahiş bir fiyata,kimseyi mağdur etme.Ayrıca yorumcunun yaklaşımına hayran kaldım,neymiş uçaklarda business class varmış,tamam kardeşim business class açılsın aynı gemide fakat benimle aynı yerde durmasın,gitsinle onlara özel kabin açılsın.
9 yıl önce
burda amme hizmeti verilmiyor, özel bir şirket ücret karşılığı hizmet veriyor, kimseyi zorla gemiye bindirmiyorlar, istiyen körfezi arabasıyla döner, uçakta business class yolcular da fazla para verip diğer yolcularla aynı uçakta yolculuk etmelerine rağmen extra hizmet alıyor, sinemada extra para verip locada film seyrediyorsunuz, lüx araba aldığınızda kat kat fazla ötv veriyorsunuz, parası olan lüx restoranda yemek yiyor olmayan daha vasat restoranda yemek yiyor, fazla ücret veriyorsunu postanız acil gidiyor normal ücret veriyorsunuz geç gidiyor vs. vs., ido nerede ayrımcılık yapıyor çok boş şeylerle uğraşıyorsunuz
mehmet ertan 6 yıl önce
ido yu tekel olarak özelleştiren zihniyetin eseridir bu. Başka feribot şirketleri aynı hatta çalışsa rekabet olsa bu fiyatlarla ido ya kim biner? namerte muhtaç eden ihanet içindeki devlet yönetiminin kabahati
ayşe 9 yıl önce
parası çok olana bankalarda da öncelikli sıra verilmiyormu... hacı
9 yıl önce
ne anayasasından bahsediyorlar adam özel kurulus 10 lira verisesen bu 20 verirsen bu diyor ne farkediyor diger alısverislerden
necmettin kahraman 9 yıl önce
Yorumları incelediğimde 2 grup var. Birisi ayrım var diyor. Diğeri normal diyor. Buradaki ayrımda cüzdanındaki para ile alakalı gibi duruyor. Paran var ise her şeye hakkın olduğunu düşünüyorsun. Paran yok ise adalet arayışındasın. Nasıl gencler sosyalist, iş adamları kapitalist oluyor genelde buda öyle bir şey işte... Diyecek bir şey yok. Dünyanın su anda bulmuş olduğu en iyi sistem kapitalizm ama sistemlerde moda gibidir. İnsanlar zamanla tüm sistemleri bozarlar... Çünkü insanların niyetinde sıkıntı var ...
Emir Üstünay 9 yıl önce
Bence bu uygulama gizli bir zam anlamı taşımaktadır ve bir kandırmacadır. Sıranın çok olduğu bayram öncesi gibi dönemlerde dönemlerde uzun kuyruklarda sıra beklemek istemez ve 20 tl yi vermeye razı olur ve böylece öncelikli geçiş sistemindede sıra oluşur. İDO her feribotda 10 araçlık kontenjan tanıdığını söylüyor , yoğun dönemlerde bu talebe göre dahada arttırılır ve bir bakarsınız feribotun tümü bu şekilde araç almış .
10°
açık
banner102