banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Her 5 HES'ten Biri Mahkemelik

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, plan ve proje aşamasında bulunan 823 ve inşaatı süren 162 projeyle birlikte toplam 1.446 HES’in hayata geçirileceğini açıkladı.

GÜNCEL 08.05.2014, 09:20
2202
Her 5 HES'ten Biri Mahkemelik

Her 5 HES'ten Biri Mahkemelik

 Bugüne kadar 461 HES tamamlanarak işletmeye alındı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, plan ve proje aşamasında bulunan 823 ve inşaatı süren 162 projeyle birlikte toplam 1.446 HES’in hayata geçirileceğini açıkladı.

Eroğlu, HES projeleri konusunda DSİ’nin doğrudan davalı olarak yeraldığı dava sayısının 87 adet olduğunu kaydetti. Türkiye, enerji üretiminde dışa bağımlılığı azaltıp yerli kaynakların payını artırmaya çalışıyor. Ancak bu konuda ön plana çıkan hidro elektrik santraller (HES) yapılırken özellikle çevre konusundaki dikkatsizlikler birçok projenin mahkemeye taşınmasına, bir kısmının da yargıdan dönmesine yol açıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, HES projelerine ilişkin CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıt da bu durumu ortaya koydu.

Eroğlu, 2014 itibariyle 461 HES projesinin tamamlanarak işletmeye alındığını açıkladı. DSİ Genel Müdürlüğü’nün HES’lerle ilgili 87 projede doğrudan davalı olduğunu belirten Eroğlu, şirketlerle imzalanan Su Kullanım Hakkı ve İşletme Anlaşmalarının (SKHA) çevrenin teminatı olduğunu söyledi. Eroğlu, yanıtında, “HES Projelerinde suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılması önceliklidir. Ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından arta kalan su ile enerji üretilmesi hedefl enmektedir” dedi. Şirketler ile imzalanan SKHA'larda su havzasının çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olduğunu bildiren Eroğlu, aksi durumda uygulanacak yaptırımların anlaşmada yer aldığını bildirdi.

320 projeyi özel sektör yaptı

Bakan Veysel Eroğlu’nun verdiği bilgiye göre, 2014 itibariyle 320 adet HES özel sektör, 141 HES DSİ tarafından tamamlanarak işletmeye alındı. İnşaat çalışması süren 162, plan ve proje aşamasında 823 proje bulunuyor. HES projeleri konusunda DSİ Genel Müdürlüğü’nün doğrudan davalı olarak yeraldığı dava sayısının 87 adet olduğunu açıklayan Eroğlu, “Bunlardan bir kısmı sonuçlanmış, bir kısmı temyiz aşamasındadır” dedi.

Yorumlar (2)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
HES'e itiraz eden yöre halkının elektriği kesilerek elektriğin ne kadar önemli olduğu anlatılmalıdır. Karanlıkta kalınca, televizyon seyredemeyince,buzdo lapları çalışmayınca anlayacaklar HES lerin önemini. Özellikle yağmuru bol olan Rize ve çevresinde dereler boş yere denize akmaktadır. Oralarda taşların üsütünde bile ağaç yetiştiğinden ormanlara bir zarar gelmez. Elektrik enerjimizin yarısına yakını ithal doğalgazdan elde edilmektedir ve buna milyuarlarca dolar ödenmektedir. Rahmetli Ecevit ilk boğaz köprüsü yapılacakken önce Zap Suyu üzerine köprü yapılsun diye itiraz etmişti . Ayni zhniyet devam etmektedir. Elekrikleri kesilmeden anlamayacaklar bir türlü. İlla hayır diyecekler. Allah akıl fikir versin. www.refikakdogan.com
M. Yunus 7 yıl önce
HES'ler kesinlikle yapılmalı, sular boşa akmamalı. Her fabrika v.s. artı-eksileriyle hesaplanarak yapılır. Eksiler giderilmeye, sorunlar halledilmeye çalışılır.
21
açık
Günün Karikatürü Tümü