banner191

banner148

banner179

banner176

Gündüy Aybay Denizcilik Merkezinde Ağırladılar

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ve kardeş sivil toplum derneklerinin konuğu Giresun Belediye başkanı Kerim Aksu oldu.

GÜNCEL 29.05.2014, 09:19
Gündüy Aybay Denizcilik Merkezinde Ağırladılar

Aksu'ya Denizci Plaketi

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ve kardeş sivil toplum derneklerinin konuğu Giresun Belediye başkanı Kerim Aksu oldu.

  Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin temelini oluşturan ilk sivil denizcilik fakültesi Leyli Tüccar Kapudan Mektebi’nin kurucusu Hamit Naci  isminin Giresun’da bulunan bir sokağa verilmesi üzerine, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ve kardeş sivil toplum derneklerinin konuğu oldu.

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde Gündüz Aybay Denizcilik Merkezi’nde ağırlanan Aksu, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği ve TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası temsilcileri ile bir araya geldi.

Burada her iki dernek üyeleri adına bir konuşma yapan Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Başkanı Bayrakdar, "Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin temelini oluşturan Leyli Tüccar Kapudan Mektebi’nin kurcusu Hamit Naci Özdeş'in adını, şehrin bir sokağına vererek bizleri ve tüm denizcileri onore etmiştir. Kendisine bu duyarlı davranışından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. Konuşmanın ardından ilk olarak Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Başkanı Birol Bayrakdar, ardından da İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği Başkanı Baybora Yıldırım, Belediye Başkanı Aksu'ya birer teşekkür plaketi ve Hamit Naci Okul Gemisi’nin bir fotoğrafını takdim ettiler.

Aldığı bu plaketlerin kendisi için büyük anlam ifade ettiğini belirten Aksu, "Biz her zaman Giresun'umuzun yetiştirdiği değerlere sahip çıktık ve çıkmaya da devam ediyoruz. Aramızdan ayrılan değerlerimizin adını yaşatmak adına, onların isimlerini park, sokak ve caddelerimize veriyoruz. Aslen Keşap Düzköylü olan İlk sivil Denizcilik Fakültesinin kurucu Çarkçıbaşı Hamit Naci  adını da, derneğimizle kurduğumuz iletişim doğrultusunda bir sokağımıza verdik. Hamit Naci'nin aydınlattığı yolda ilerleyen değerli dernek başkanlarımızdan aldığım bu plaketler benim için çok büyük bir anlam taşıyor. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Hamîd Naci Bey (1854-1937)

 Babası, Giresun’un Keşap nahiyesinin Düzköy’ünden Hacı Ahmedoğulları’ndan Ahmed Efendi, annesi Hanife Hanım’dır. 

Hamîd Naci Bey, 1870’de Bahriye Mektebi'ne girmiş, buradan 9 Mayıs 1877’de mülazım-ı sani/deniz teğmeni rütbesi ile mezun olmuş ve Donanmaya katılmıştır. 

Hamîd Naci Bey, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’na katılmış, 1897 Türk-Yunan savaşı sonrasında yüzbaşılığa terfi etmiştir. 

Daha sonra kendini mesleğinin bilim yönüne vermiştir. İstanbul’da Heybeliada’da Mekteb-i Bahriye’de dersler vermiş olan Hamit Naci Bey, 1907 yılına kadar 10 yıl hocalık yapmıştır. 13 Kasım 1907’de önyüzbaşılıktan emekliliğini istemiştir. 

Hamîd Naci Bey, 1909’da kendi imkânlarıyla Beyoğlu Yüksek Kaldırım Kule Kapı 602 numaralı Çıpalı Han’da “Millî Ticaret-i Bahriyye Tüccar Kaptan ve Çarkçı Mektebi”ni açmıştır. Okul bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi adıyla eğitim vermektedir.  

Yorumlar (6)
Hasan Yılmaz 6 yıl önce
Giresun Belediye başkanı büyük bir vefa Örneği göstermiş.Tüm Giresun'luları tebrik ederim..
engin kudu 6 yıl önce
Karşılıklı jestleri dolayısıyla emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Herhum Hamit Naci önderliğinde nice denizciler yetişen Giresun ilimize yüksek okul değil Fakülte düzeyinde Denizcilik eğitim kurumu kazandırılması elzemdir...
Dr. Sinan ÇAKIR 6 yıl önce
Haberde sivil denizcilik okulunun kurucusunun adı "Hamit Naci Öndeş " deği " Hamit Naci Özdeş " olacaktır.
araştıran 6 yıl önce
hamit nacinin soyadı ÖNDES tir
ADINIZI YAZIN ayhan yüksel 6 yıl önce
Hamîd Naci Bey'in adının Giresun'da bir sokağa verilmesine sevindim. Duyarlılık gösteren belediye başkanımıza ve Gündüz aybay Denizcilik'i tebrik ederim. Küçük de olsa bir katkım var. Geçen yıl bir makale ile tanıttıktan sonra belediye başkanlığına yazdığım dilekçe ile konuyu gündeme taşımıştım. Hakkında daha detaylı bilgi için bkz. Ayhan Yüksel, Doğu Karadeniz'de Bir Kıyı Kasabası: Keşap, İstanbul 2014, s. 222-227.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Merhum Hamit Naci Özdeş Beyin kurmuş olduğu bir okuldan mezun olduğum için merhumu hep hayırla yad ettim,ruhuna dualar okudum,mekanı cennet olsun. Allah'ın Hazreti Muhammed'e indirdiği Kur'an'ın ilk suresi olan ALAK Suresinde da OKU emrini verdiğinden ve rahmetli Hamit Naci Bey de bu buyruğu uyguladığından ve onun kurduğu okul sayesinden birçok Türk ekmek yediğinden, bayrağımızı yedi denizlerde dolaşmasını sağladığından hiç kuşku yok ki rahmetli Hamit Naci Bey in yeri cennetin çok iyi yeridir. Giresunluların Gıresun'da onun adını bir caddeye verlmeleri çok büyük bir kladirşınaslıktır.Te şekkür ediyoruz. Ayrıca bu caddeye neden bu isim verildi diye soranları aydınlatmak için cadde adı altına Hamit Naci Beyin yapmış olduğu hizmetleri anlatan bir plaket konulması da çok güzel olur. Bunu da kaptanlar dernmeği yaparak plaketi cadde adı altına çakmalıdır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
banner225
13°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?