banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Google ve Yandex’e Yerli Rakip Geliyor

TÜBİTAK mühendislerinin yüzde yüz yerli yazılımla hizmete sunulacak arama motoru için beş yıllık bir eylem planı hazırlandı.

GÜNCEL 16.10.2012, 00:55
2327
Google ve Yandex’e Yerli Rakip Geliyor
Google ve Yandex’e Yerli Rakip Geliyor 
 
TÜBİTAK mühendislerinin yüzde yüz yerli yazılımla hizmete sunulacak arama motoru için beş yıllık bir eylem planı hazırlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bütçesi ayrılan yerli arama motoru için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destek verecek.
 
Teknolojiye yönelik yatırımlar artarken Türkiye, kendi arama motorunu yapmak için harekete geçti. ABD’li Google ve Rus  Yandex’e Türk mühendisler tarafından geliştirilen arama motoru ile rakip olunacak. TÜBİTAK mühendislerinin yüzde yüz yerli yazılımla hizmete sunulacak arama motoru için beş yıllık bir eylem planı hazırlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bütçesi ayrılan yerli arama motoru için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destek verecek. TÜBİTAK uzmanlarının üzerinde çalıştığı projenin ilk aşaması iki yıl içerisinde faaliyete geçirilecek. e-devlet çerçevesinde kamu kurumları yerli arama motorunu kullanabilecek. Kamunun ihtiyaç duyduğu tüm aramalar yüzde 100 Türkçe karakterler ile gerçekleştirilebilecek. Projenin ikinci ayağında ise TÜBİTAK’ın arama motoru Fatih Projesi kapsamında öğrenciler tarafından da kullanılabilecek. Öğrenciler dağıtılacak tablet bilgisayarlar üzerinden TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli arama motoru ile istedikleri bilgiye erişebilecek. Özellikle eğitim ve sağlık alanlarındaki aramalar yapılabilecek. Üçüncü aşamada ise hem Türkiye genelinde hem de dünya genelinde hızla kullanımının yaygınlaşması planlanıyor. Yerli arama motoru ile Türkçe karakterlere uygun arama motorunu kastetdiklerini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sistemin Türkçenin mantığına uygun kurgulanacağını söyledi. Türkçenin dünyada etkinliğinin artırılmasının yanı sıra Türkiye’nin teknolojide geldiği mesafenin de ortaya konulması için önem taşıyan yerli arama motoruna henüz bir isim verilmedi. İsmin önümüzdeki aylarda belli olacağı ifade ediliyor. Çalışma kapsamında yabancı arama motorlarının bilgi paylaşabileceğine yönelik endişeler de sona erdirilmiş olacak. Bütçe, projenin büyüklüğüne göre değişebilecek. Yerli arama motoruna ilişkin çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Bakan Ergün, sistemin Türkçe karaktere uygun olacağını ifade etti. Ergün, “Diyelim ki Google büyük bir arama motoru şimdi. Yani ne ararsan buluyorsun gibi görünüyor. Ama bazı şeyleri bulamıyorsun. Çünkü dillerin özellikleri farklı. Türkçe her ne kadar Latin harfleriyle yazıyor olsak bile Avrupa dillerinden farklı olduğu için, diyelim Google Türkçe cümleleri, cümle mantığı içerisinde görmüyor. Analiz ederken öyle analiz etmiyor. Ararken öyle aramıyor. Fotoğraf gibi arıyor. Bir resim arar gibi arıyor ve sizin karşınıza ona göre kısıtlı bir şey çıkarıyor aslında. Yani arama motorundan Türkçe açısından Google kısıtlı bilgiler karşımıza çıkarıyor.” diye konuştu. Ergün, Türkçenin mantığına uygun kurgulanmış olması halinde Google’ın daha fazla bilgi bulabileceğinin altını çizdi.
Yorumlar (2)
denizci 9 yıl önce
İnternette nitelikli türkçe içerik var da google mı bulmuyor.ustaoglu 8 yıl önce
google internetteki içeriğin milyonda birini bile bulmamakta ve bilgiye erişimimzi engellemektedir. google hayatımızdan çıkarmamız gereken bir boş tenekedir. ancak şu an alternatifi yoktur. alternatifi yapılsa google un yüzüne bakılmaz. tüm dünyayı kandırmakta bişeyler bulmakta ama bulduğu sonuçlar sadece göstermelik 3-5 parça kırıntıdır. internneti doğru düzgün araştırabileceğimiz bir araç yoktur.
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü