banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gemiye dikenli tel çekerek korsanları püskürttüler

Kızıldeniz'in Yemen sahilleri açıklarında korsanların saldırısına uğrayan Türk gemiciler, güverteye çektikleri dikenli tel örgüler sayesinde korsanları püskürttü.

GÜNCEL 17.10.2011, 02:07
2125
Gemiye dikenli tel çekerek korsanları püskürttüler

Kızıldeniz'in Yemen sahilleri açıklarında korsanların saldırısına uğrayan Türk gemiciler, güverteye çektikleri dikenli tel örgüler sayesinde korsanları püskürttü. Tel örgüleri geçerken yaralanan korsanlar, sığınağa gizlenen mürettebata ulaşamadan gemiyi terk etti.   

Afrika kıyılarında gemicilerin korkulu rüyası olan korsanlar, saldırılarına devam ediyor. Denizciler ise kendilerince önlemler alarak gemilerini savunmaya çalışıyor. 25 Eylül'de Kızıldenizin Yemen sahilleri açıklarında saldırıya uğrayan Türk bayraklı 'CS CIHAN' isimli gemideki 15 Türk denizcisi, aldıkları önlemlerle korsanları püskürtmeyi başardı.   

Hindistan'ın Kandla Limanı'ndan yüklediği 6 bin 500 ton kanolayı Mersin Limanı'na taşırken saldırıya uğrayan Türk gemisindeki mürettebat, korsanların gemiye verdiği zararı ve aldıkları önlemleri kameraya kaydetti.

Cihan Haber Ajansı, saldırı sonrası mürettebat tarafından çekilen görüntülere ulaştı.   

Geminin ikinci kaptanı Cüneyt Koç, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, Aden Körfezi'nde 11 mil açıkta korsanların saldırısına uğradıklarını söyledi.

Saldırı öncesi korsanların kumanda merkezi ve yaşam alanlarına çıkışını engellemek için güverteye dikenli tel örgü çekerek molotof kokteyli hazırladıklarını kaydeden Koç, yaşananları şöyle anlattı: “Gemiyi üçüncü kaptandan teslim aldıktan sonra bir botun süratle bize yaklaştığını fark ettik. Personele anons yaparak tehlike altında olduğumuzu bildirdik. Korsanlar arka taraftan bize yaklaşırken, dümeni sancak yönüne alıp, dümen sularını botun üzerine bıraktık. Bot bu sırada sallandı, sarsıldı. Belli bir süre süratten düştü. Daha sonra yan tarafa geçerek bize durmamız konusunda tehditlerde bulundular. Önceden hazırladığımız dikenli teller ve molotof kokteylleri vardı. Sığınağımız hazırdı. Bu nedenle belli bir süre durmadık, mücadele ettik. Hemen teslim olmak istemedik. Bu arada, roketatar ve otomatik tüfeklerle ateş açtılar. Durmayınca sancak tarafından ana güverteye çıktılar.

”"DİKENLİ TELLERİ GEÇERKEN YARALANDILAR"

Korsanların gemiye çıkması üzerine kapıları içeriden kitleyerek, acil yardım çağrısı yaptıktan sonra sancak tarafındaki sığınağa gizlendiklerini ifade eden Koç, “Korsanlar ana güverteden köprü üstüne ve yaşam alanlarının bulunduğu güverteye çıkışta dikenli tel örgülerle karşılaştı. Ambar kapağının üzerine çıkıp telleri aralayarak üst güverteye çıkmışlar. Dikenli telleri geçerken yaralanmışlar. Her yerde kan izleri vardı. Kapılar kilitli olduğundan camları silahlarla ateş ederek kırmışlar. Kaptanın yatak odasındaki kasadan gemiye ait paraları, ofis odasındaki dizüstü bilgisayar ile büfedeki yiyecekleri almışlar. Köprü üstündeki panellere zarar vermişler. Kontrol sistemini çökertmeye çalışmışlar. Daha sonra kabloları kopararak haberleşme sistemlerine zarar vermişler. Yaralı oldukları için gemide fazla durmadan ayrılmışlar. Giderken tel örgülerden geçmek için battaniyeleri ve nevresimleri kullanmışlar.” diye konuştu.   

Geminin baş mühendisi Mustafa Yalçın ise korsanların gemiye çıkması üzerine mürettebatla kontrol odasında toplandıklarını ifade etti. Yalçın, şunları söyledi: “Gemiyi çökertmeye karşı jeneratörleri kapatıp gemiyi kararttık. Pompaları kapattık. Ardından sığınağa gittik. Sığınakta 15 kişi üç saat bekledik. Havamız tükenmeye başladı. Gemi kaptanıyla birlikte geminin baş tarafına geçip gemiyi gözetledik. Korsanların gittiğinden emin olduktan sonra sığınaktan çıktık. Sonra gemiyi aradık. Korsanlar gitmişti. Sağ salim döndük.”   

İkinci kaptan Mesut Koç, yardım çağrılarına rağmen hiç bir kuvvetin kendilerini kurtarmaya gelmediğini belirterek tepki gösterdi.    

Diğer yandan, mürettebat tarafından çekilen görüntüler gemide yaşanan korsan terörünü gözler önüne serdi. Görüntülerde geminin üst güvertesine çekilen dikenli teller, güvertedeki roketatar ve otomatik tüfek mermilerinin izleri, dikenli tellerden geçerken yaralanan korsanlara ait kan izleri, korsanların gemiye verdiği zararlar ile mürettebatın gizlendiği sığınak yer alıyor.

Yorumlar (2)
türker uysal 11 yıl önce
büyük geçmiş olsun cüneyt kaptan

senin yaşadıklarının bir benzerini de ben de yaşadım. galiba bu gidişle daha çok yaşayacağız. bizler ne kadar derdimizi ifade etmeye çalışsakta yetkililer ve de armatörler bir o kadar kulaklarını tıkıyorlar. inşallah sonu hayırlı olur.

türker kaptan
musa kaptan 11 yıl önce
BU BÖLGEDEN GEÇERKEN SORUN A VE B NOKTALARI ARASINDAN GEÇERKEN DEĞİL KIZIL DENİZE GİRİNCE BAŞLIYOR BU BÖLGEDE DİĞER ÜLKELERİN 12 MİL SINIRI İÇİNDE OLDUĞU İÇİN SAVAŞ GEMİLERİ GELEMİYOR.AMA ASIL ÜZÜCÜ OLAN ÇALIŞTIĞIM GEMİDE BU BÖLGEDEN SUEZE GECERKENDEN YAKLAŞIK 16 TEMMUZ GİBİ , KENDİ DONANMAMIZI ARADIĞIMDA YEMEKTE OLDUKLARINI VE 15 DAKİKA SONRA ARAMAMIZI İSTEMELERİ.TAVSİYE ÜZERİNE AMERİKAN SAVAŞ GEMİSİNİ ARADIK MEVKİYİ VERDİK KORSAN SALDIRISI DİYE SONUÇ INMARSAT C'DEN 12 SAAT SONRA SADECE MESAJ ŞÜPHELİ HAREKET DİYE VERDİĞİMİZ POZİSYONDA.
23
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü