banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

GEMİMO İzmir'de İnovasyon Paneli

Panel 17.04.2014 günü Mimarlar Odası İzmir Şubesinin İzmir’e kazandırdığı yeni açılan Mimarlık Merkezinin konferans ve kokteyl salonlarında yapıldı.

GÜNCEL 22.04.2014, 13:36
GEMİMO İzmir'de İnovasyon Paneli

TMMOB GEMİ MAKİNALARI İŞLETME MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR GEMİMO İZMİR “GEMİ MAKİNALARI VE SİSTEMLERİNDE YERLİ ÜRETİM – İNOVASYON” PANELİ

İZMİR’de BİR İLK OLDU ve ÇOK BEĞENİLDİ Panel 17.04.2014 günü Mimarlar Odası İzmir Şubesinin İzmir’e kazandırdığı yeni açılan Mimarlık Merkezinin konferans ve kokteyl salonlarında yapıldı.

Paneli izlemeye gelenlere canlı violensel- gitar ikilisinin senfonik müzikleri dinletisi ile çay, kahve ikram edildi. Saat 14.00 de TMMOB GEMİMO İZMİR Kurucu ve Dönem Başkanı Hakkı TOROS’un hoş geldiniz konuşması ile panele başlanıldı.

GEMİMO Genel Başkanı Feramuz AŞKIN odanın faaliyetleri hakkında bilgi vererek panelin sektöre, öğrencilere,yerli üretime yararlı olacağını belirterek GEMİMO İZMİR’in denizcilik sektörünün bölgedeki boşluğunu etkili bir şekilde dolduracağını vurguladı.

Başkan Hakkı TOROS’un İZMİR’in ABİSİ olarak anons ettiği Sanayici İZKA Başkanı Kemal ÇOLAKOĞLU geçmiş yıllardaki yerli üretimlerini, özellikle Med Union Konteyner fabrikasının üretimini, kapanmasını, zorlukları ve sonrada bu fabrikada MARMARAY Projesinin denize batırılan çelik tunellerinin İzmir’de yapımını anlattı. Sanayiciye Devletin yardımlarının artırılmasını, olumlu bakmasını istedi. UDHB Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü - Gemi Makinaları İşletme Mühendisi Cemalettin ŞEVLİ üyesi olduğu TMMOB GEMİMO - İZMİR Şubesinin etkinliğinden memnuniyetini belirterek bakanlığın projeleri hakkında bilgi verdi. Cemalettin ŞEVLİ bakanlığın her zaman yerli üreticilere desteğinin olacağının sözünü verdi.

Hakkı Toros İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz KOCAOĞLU’nun tebrik telgrafını okudu.Belediye ulaşım ve İzdeniz yetkililerinin bulunmamasını eleştirdi. Açılış konuşmalarından sonra Panel Başkanı Hakkı TOROS panelistleri tek tek takdim ederek sunumlarını yapmak için kürsüye davet etti. İlk panelist Camialtı, Denizyolları ve Pendik Sulzer Motor’un efsane ismi Ali CAN idi.

Panelistlerin, akademisyenlerin, denizcilerin ve öğrencilerin alkışları ile konuşmasına başlayan hocamız; Denizciliği Osmanlı Devrinden alarak bu güne kadar bütün detayları ile anlattı.Çocuk yaşta Camialtı Tersanesi ile başlayan başarılı meslek hayatını, Camialtı Tersanesi, Denizyolları Müdürlüğünü ve de büyük ideali yerli yapım gemi makinalarını, Pendik Sulzer üretimlerini o günleri anlatarak yaşadı.Fotoğraflarla da izleyicilere o günleri yaşattı.Yaptıkları ilk yerli üretim makinenin çalışması anındaki gözyaşlarını anlatması tüm dinleyicileri de duygusallaştırdı.

İkinci Panelist TÜLOMSAŞ ESKİŞEHİR Fabrikası adına Sn. Ercan DEMİRCİ Devrim Arabaları Filmine konu olan ve o arabayı yapan fabrikanın bir çalışanı olarak yerli üretimleri hakkında teknik ve görsel bilgiler verdi.Gemi makinaları yapımına geçişlerini anlattı. Üçüncü Panelist UDHB Deniz Ticareti Düzenleme Dairesi Başkanı Osman Fatih GİRAZ idi. Bakanlığın Deniz Ticareti ile ilgili faaliyetleri, etkinlikleri hakkında geniş kapsamlı bir sunum yaptı. Panelin konusu olan yerli üretim ve inovasyon için bakanlığının her türlü başvuru ve çalışmaya destek olacağınının altını çizdi..

Panelin en etkin sunumlarından biri İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Prof.Dr. Mustafa İNSEL tarafından yapıldı. İleriki günlerde Denizcilik Dergisindede yayınlanacak İnovasyon sunumunu izleyiciler soluksuz izledi.Yenilikleri içeren sunum doyurucu idi.Önümüzdeki günlerde daha çok makinacılara ihtiyaç olacak sözleri öğrencileri gülümsetti.

Panel Başkanı Hakkı TOROS’un sunum sonunda teşekkürü ve özellikle “BOŞUNA PROFESÖR OLUNMUYOR” sözleri tam yerindeydi.

Yerli başarılı üretici bir firma MARTEK A:Ş. adına Kaptan Elif DİNLER , Gemi Makinaları İşletme Mühendisi, GEMİMO İZMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Genel Müdür Ali KARAKURT’un rahatsızlığı nedeniyle katılamadığını belirterek, panel için iyi dileklerini iletti.

Kaptan Elif DİNLER yurtdışı piyasasına da üretim yapan MARTEK A.Ş Fabrikası hakkında bilgi verdi.Üretimlerini görsel olarak da sundu, birçok üründe dünya derecesinde olduklarını İftiharla söyledi. Son panelist yerli üretim fabrikası DATA HİDROLİK A.Ş. adına Cem Hüroğlu idi.

Fabrikalarının dedeleri tarafından kurulduğu yıllarıda gösteren filmleri ilgi ile izlendi. Özellikle yatlara yaptıkları üretimler gurur verici idi. Hakkı Toros izleyicilere ve özellikle öğrencilere; “Temelin sağlam olması ile üçüncü neslin neler yapabileceğinin en iyi örneklerinden biri”diyerek teşekkür etti Cem Hüroğlu’na.

Panel Başkanı panelistlere tekrar teşekkür ederek sunumların sona erdiğini, belirtmesine rağmen, salonda bulunan Gemi Makinaları İşletme Mühendisi – Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Adnan Parlak’dan izleyicilerin arzusu ile bir sunum yapması isteğinde bulundu.Prof. Dr. Adnan PARLAK kürsüye gelerek; Kendine has esprili sunumuyla işte bir PROFESÖR daha dedirtti. İnovasyon, yakıt tasarrufu ve başarılı bir Gemi Makinaları İşletme Mühendisi nasıl olmalı konularını içeren sunumu özellikle öğrencilerin moralini yükseltti.

Panel sonunda konuşmacı, panelistlere ve Yılmaz Onur’a (ONURSAN A.Ş) GEMİMO İZMİR adına cam plaketler verildi.

Öğrencilerin ve izleyicilerin bitime kadar sıkılmadan izlemeleri ve olumlu sözler paneli düzenleyenlerin tüm yorgunluğunu aldı. Panel bitiminde birlikte hatıra fotoğrafı çektirilerek violensel-gitar ikilisinin müzikleri ile kokteyle geçildi. Panele; UDHB Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü - Gemi Makinaları İşletme Mühendisi Cemalettin ŞEVLİ, UDHB Tersaneler Genel Müd. Yrd. Güven Duran,UDHB Deniz Ticareti Düzenleme Dairesi Başkanı Osman Fatih GİRAZ, UDHB İzmir Liman Başkanı Durmuş Ünüvar,İZKA Başkanı Kemal Çolakoğlu,Bilim Sanayi ve Teknoloji Bak. İl Müdürü Dr.Rasim Akpınar, GEMİMO Başkanı Feramuz Aşkın,Prof.Dr. Mustafa İnsel,Prof. Dr. Adnan Parlak,Prof.Dr.Güldem Cerit, Prof.Dr.Hakkı Kişi, Aydın Erdek (Denizcilik Meslek Lisesi Makine Böl.) Ali CAN, Ünver Bozkurt,ErcanDemirci-Murat Karaman(TÜLOMSAŞ) Cem Hüroğlu (DATA) Kaptan Elif Dinler (MARTEK),Kpt. Altay Altuğ, DTO İzmir Şubesi Müd.(Emekli) Erol Çağlar,DEFAV Başkanı Armatör Tahir Sarıoğlu, Gemi Mak. İşl. Müh. İlker Meşe,Gemi Mak. İşl.Müh. Yılmaz Onur ve Eşi,GEMİMO üyesi Dr.Kpt. Selçuk Nas, Dr. Ender Asyalı, Dr. Durmuş Ali Deveci, GEMİMO İZMİR Yönetim Kurulu Üyesi Bora Kayacan, Mustafa Nuran, Serdar Özkaya(İDÇ) Göksenin Eroğul (Nemtaş) Alper Özfenerci(UZMAR) Kpt. Hüseyin Ayça., Kpt.Ahmet Erdoğan, Sabahattin Turgut, (TURGUT REİS) 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümü Öğrencileri ve Şehit İdare Ateşe Çağlar Yücel Denizcilik Lisesi Makine Bölümü Öğrencileri.Denizcilik Eğitimi gören makine bölümü öğrencileri (183 Kişi) arasından kura çekiminde Denizcilik Lisesi Makina Bölümü Öğrencisi KUTAY ALTINAY’a en şanslı izleyici oldu. Madalyasını Hakkı Toros taktı ve ödülünü verdi.

Yorumlar (14)
TMMOB ÜYELERİ 7 yıl önce
Mimarlar Odasının İzmir'e kazandırdığı ses ve ışık düzeninin mükemmel olduğu bir salonda mükemmel bir panel izledik.Mühendislik adına çok şeyler vardı.Ağırlama, izleyicileri canlı müzik ve kahve ikramı ile karşılama denizcilerin farkını gösterdi.Konuşmacıla r ve seçilen panelistlerin Türkiye'nin en iyileri olduğu görüldü.Kemal Çolakoğlu,UDHB dan Cemalettin Şevli ve tüm panelistleri sıkılmadan izledik, bilgilendik.Hakkı Toros ve Yönetim tam not aldı.En iyi soruyu soran genç denizciye ödülün çıkması iyi oldu.TMMOB GEMİMO İZMİR ŞUBESİ

ilk etkinliğinde Mühendislerden geçer not aldı.Yeni ve sürpriz etkinlikler bekliyoruz.
PENDİK MOTOR EMEKLİLERİ 6 yıl önce
Koster teşviğinin uygulanacağı bu günlerde Yerli Gemi Makinası üretimi gündemde.

Geçen sene bu konuda çok beğenilen bu konudaki panelinizi daha kapsamlı olarak (UDHB-Sanayi Bak.-SavunmaBak.) ; tekrar bekliyoruz.

Pend ik motor yapımcıları olarak yaşlansakta geleceğiz.
SABAHATTİN TURGUT 7 yıl önce
İŞTE HAKKI TOROS FARKI.HERZAMAN OLDUĞU GİBİ ASİL İNCE ZARİF DÜŞÜNÜLÜP DAVETLİ VE PANELİSTLERİYLE FARKLI BİR TOPLANTI ORTAYA ÇIKMIŞ.

DENİZCİL İK ADINA BUNLARIN DEVAM ETMESİ,BURADA VERİLEN SÖZLERİN DE TAKİBİ GEREKİYOR DÜŞÜNCESİNDEYİM.TEŞE KKÜRLAR HAKKI TOROS.
PANEL DAVETLİSİ 7 yıl önce
Mimarlar odası eski bir tütün deposundan super bir salon,sergi-kokteyl alanı yaratmış.Zannederiz bu panelde burada yapılan ilk önemli etkinlikti.Bu salona bu panel çok yakıştı.

Panel Başkanı Hakkı Toros'un İzmir'in abisi diye anons ettiği Sn. Kemal Çolakoğlu tüm açıklığı ile sanayicinin çektiklerini anlattı.Bu arada İzmir'li Marmaray tunellerinin İzmir'de yapıldığını öğrendi.Konuşmacılar ve özellikle 2 profesörden çok yararlandık.Panel başkanının samimi sunumu ve cuk oturan sözleri güzeldi.Ağırlama,pan el öncesi ve kokteyldeki senfonik müzik dinletisi değişikti ve güzeldi.

Kısacas ı güzel bir salonda denizcilerin tertiplediği, sıkılmadan, ilgi ile izlenen çok güzel bir panel oldu.Teşekkür ederiz TMMOB GEMİMO İZMİR
GEMİMO ve GMO ÜYELERİ 6 yıl önce
Hurda teşviki ile Koster yapımı ile çalışmalarının gündemde olduğu bu günlerde Gemi Makinaları ve sitemlerinde yerli üretim destek ve çalışmaları bir an önce başlamalı.

Pendi k motor, yerli makina çalışmaları başlamalı, Pendik ekonomiye hemen kazandırılmalıdır.
< br>GEMİMO İZMİR Nisan 2014 paneli gündemde olmalıdır.
DENİZCİLER 6 yıl önce
Hakkı Toros abimizin yıllardır İzmir'de yaptığı vede İstanbul'ada yetiştiği dernek, oda ve vakıf çalışmalarını tüm camia iyi bilir.

Yıllardır yaptığı sosyal faaliyetlere ilave olarak son yıllarda panel v.b akademik çalışmalarda yapıyor.

Bu günlerde Armatörler ve DTO platformunda yerli üretim ve Pendik tersanesini cesaretle vurgulaması takdire şayan.GESAD ÜYELERİ 6 yıl önce
GEMİMO İZMİR Paneli ile gündeme getirilen ve Bakanlıklar tarafından benimsenen çalışmalar biz yerli üreticileri memnun ediyor.

GEMİMO İZMİR geçen sene yaptığı panel ve bu günlerdeki özverili çalışmaları ile yerli üretimi destekliyor.

Biz ler teşekkür ediyoruz.
DENİZCİLER 7 yıl önce
Deniz emekçilerinin ve meslekten yetişen Profesörlerin farkı bir defa daha ispatlandı.

Mesl ek ve Eğitim birleşirse ortaya iyi şeyler çıkıyor.

Teşekkü rler GEMİMO İZMİR

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102