"Gemime Libya Bayrağı Diktirmedim"

Kaçak yakıt aldığı gerekçesiyle Libya’da tutulan gemide, yaklaşık bir yıl yargılanmayı bekledikten sonra Türkiye’ye dönen kaptan Nurettin Yıldız, “Kaçsaydım gemime Libya el koyup

Gemime Libya bayrağı diktirmedim

Kaçak yakıt aldığı gerekçesiyle Libya’da tutulan gemide, yaklaşık bir yıl yargılanmayı bekledikten sonra Türkiye’ye dönen kaptan Nurettin Yıldız, “Kaçsaydım gemime Libya el koyup bayrağını dikecekti, sabrettim” dedi

Libya’nın liman kenti Mishurata’da kaçak yakıt aldığı gerekçesiyle zorla tutulan M/V Mine-S adlı gemi tam 1 yıl sonra Türkiye’ye dönebildi. Personeliyle birlikte uzun süre hâkim karşısına çıkartılmayı bekleyen kaptan Nurettin Yıldız yaşadıkları zor günleri anlatırken, “Gemimizin üstünde hep polis vardı. Bu süre içinde eşim iki kere ameliyat oldu, torunum 1 yaşını geçti” diye anlattı.

5 kişi döndü

Kamer Denizcilik’e ait Mine-S isimli kuru yük gemisi, Türkiye’den başladığı yolculuğunun ikinci bölümü için İtalya’ya gitti. İtalya’dan, 17 Mart 2008’de Akdeniz’in en büyük liman kentlerinden olan, Libya’daki Mishurata’ya giren Mine-S, kereste ve suntadan oluşan yükünü boşalttı. İstanbul’dan arayan gemi yetkilileri, kaptan Nurettin Yıldız’a, Türkiye’ye oranla çok daha ucuza mazot almak için bir firmayla anlaştıklarını belirterek, yakıt tanklarına 60 ton doldurmasını istedi.

10 ay sonra...

13 gemiciyle bekleyen gemiye bir tanker mazot verirken, Libyalı yetkililer yakıtın kaçak olduğunu bildirerek gemiyi bağladı. 5 Türk personelin geri dönmesine izin verilirken, geride kalan 8 kişi için zorlu günler başladı.

Türk makamları süreci hızlandırmak için çabaladı. Ancak çeşitli sorunlar nedeniyle yargılanma ancak 10 ay sonra başladı. Sonunda Libya mahkemesi gemi personelini suçsuz buldu, lisanssız satış yapan kişileri de mahkûm etti. Yaklaşık 1 yıllık sürenin ardından kaptan yıldız ve personel Türkiye’ye dönebildi.

‘Kaçıralım’ dediler kabul etmedi

Gemide 1 yıl geçiren,  40 yıllık denizci Nurettin Yıldız, 217 sayfa savunma verdiğini belirterek şöyle konuştu: “1 yıl boyunca suçsuz olduğumuzu kanıtlamaya çalıştım. Libya halen bedevi zihniyetiyle yönetilen ve denizde bile çöl kanunlarının geçerli olduğu bir ülke. Yaşadığımız olayın ülkeyi yöneten Kaddafi’ye kadar taşınacağını, hatta cezaevine bile koyabileceklerini söylediler. 1 yıl liman polisinin gözaltındaydık. Gemimizin üstünde hep polis vardı. Bu süre içinde eşim iki kere ameliyat oldu, torunum 1 yaşını geçti. Limana gelen Türk gemiciler kaçmam için gemilerini açtı ama yakalanırsam ben ve personelim idam edilirdi. Kaçmayı başardığım takdirde de gemiye Libya el koyup bayrağını dikecekti. Sabrederek personelimi ve gemimi riske atmamayı tercih ettim.”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
  Volkan     vural
Volkan vural - 10 yıl Önce

geçmiş olsun

libyaya gemiyle gitmiş biri olarak

bu çagdışı ülke libyaya mümkün olsada hiç bir türk gemisi gitmese daha iyi olur.

aykut uğurlu
aykut uğurlu - 10 yıl Önce

sizlere çok geçmiş olsun sabrın sonu başarı tebrikler sağ salim kurtuldunuzya gerisini boşverin

Engin TURAN
Engin TURAN - 10 yıl Önce

Merhabalar, haberin detaylarini okudunuz mu acaba ?

Hukumet, "lisanssiz satis yapan kisileri de mahkum etti" diye bir ibare var, sirket yetkilileri urun aldigi firmayi biraz tanir degil mi ? Nasrettin hoca fikrasi gibi "Hirsizin Hic Mi Sucu Yok" ???Saygilarimla,Engin TURAN

erol koç
erol koç - 10 yıl Önce

Dünya üzerinde gördüğüm en tehlikeli ülke.ne kanun ne yasa varm.çölde kaybederler adamı,libya ya gidecek gemi ve personel çok riskli olduğundan dikkat etmeli,çok yüksek ücret talep etmelidir.bedavaya riske girmeyin derim.hem arap hem kominist ülke.

erol koç
erol koç - 10 yıl Önce

Çok büyük geçmiş olsun,1 yıl gemide beklemek ne demek,hiç bir ülkede olacak şey değil.aman gidenler dikkat etsin,çok tehlikeli yerdir,hiç bir kanun geçmez orda.dua etsin hapise atmamışlar kaptanı.hapiste el arabasına makarna koyup hapislerin önüne sürüyorlar,büyük iş adamları gördüm orda.

aman çok dikkat.

hasan gökhan
hasan gökhan - 10 yıl Önce

arkadaşlar mine-s bağlı iken bizde o limana gittik arkadaşlarla tanışma fırsatı buldum. inanın zor bi durumdu. biz gittiğimizde o durumda olmalarına rağmen şehir hakkında bilgi vererek yardımcı oldular sağolsunlar. geçmiş olsun....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176