banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gemideki katil Sri Lanka’da hapiste

Makine yağcısı tarafından Hint Okyanusunda hunharca öldürülen İnce Denizciliğe ait M/V İnce Karadeniz gemisinin kaptanı Bora Ekşi bugün son yolculuğuna uğurlandı.

GÜNCEL 25.12.2019, 15:57 25.12.2019, 16:09 Nermin İstikbal
Gemideki katil Sri Lanka’da hapiste

Gemideki katil Sri Lanka’da hapiste

Makine yağcısı tarafından Hint Okyanusunda hunharca öldürülen İnce Denizciliğe ait M/V İnce Karadeniz gemisinin kaptanı Bora Ekşi bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Yaptığı hatalarını affederek gemide kalmasına izin veren kaptanı öldüren Ergin Aktaş’ın şimdilik Sri Lanka’da kalacağı öğrenildi. İki ülke arasında ‘suçluların iadesi anlaşması’ bulunmuyor.

Hint Okyanusu’nda taşımacılık yapan Türk bayraklı 190 metre uzunluğundaki M/V Karadeniz isimli dökme yük gemisinin makine yağcısı 20 Aralık’ta kaptan Bora Ekşi’yi öldürdükten sonra 4 kişiyi yaralamıştı. Türk denizcilik sektörünün sorunsuz şirketlerinden İnce Denizcilik’e ait gemi olayın ardından Sri Lanka’nın Kolombo kentine giderek katil zanlısı ve merhum kaptanı Türk yetkililere teslim etti. Gemideki mürettebat tarafından yangın tüpüyle etkisiz hale getirildikten sonra bağlanarak tutulan sanık Ergin Aktaş, Kolombo’da Sri Lanka polisine teslim edilirken çıkarıldığı mahkeme tarafından hemen tutuklandı. Türkiye’nin Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar’ın olayı duyar duymaz hemen harekete geçtiği ve süreci yakından takip ettiği öğrenilirken, merhum kaptan Bora Ekşi Türk hava Yolları’nın tarifeli uçağı ile dün İstanbul’a getirildi.

Cinayet öncesi şiddet eğilimi göstermemiş

Katil zanlısı Ergin Aktaş’ın cinayet öncesinde şiddet eğilimi göstermediği öğrenildi. Kaptan Bora Ekşi’nin sorunlarını kısmen halleden ve ilişkilerinde düzelme gözlemlediği Aktaş’ın gemide kalmasına izin verdiği; şirket yetkililerine ‘İşe ihtiyacı var, gemide kalsın kazanalım bu çocuğu’ diyerek iyi niyet gösterdiği öğrenildi. Öte yandan cinayeti itiraf eden Aktaş’ın götürüldüğü hapishanede uzun süre kalabileceği öğrenildi. Sri Lanka ile Türkiye arasında ‘Suçluların İadesi’ anlaşması olmadığı için Kaptan Bora Ekşi’nin ailesinin talebi olursa iade işleminin başlayacağı vurgulandı. Katil zanlısının ailesinin de aynı istekle başvuru yapabileceği öğrenildi.

Mürettebat kurallarını değiştirecek bir olay

İnce Denizcilik tarafından gemiye 15 kişilik yeni mürettebat gönderildiği, korkunç olayın şahidi mürettebatın Kolombo’dan yakında Türkiye’ye doğru yola çıkacağı öğrenildi. 2 yaralı için ‘Uçuşa Elverişli’ raporu beklendiği vurgulanırken geminin rotası Ukrayna’ya yeni mürettebatıyla devam edeceği eklendi.

"Bu olayla Türk denizcilik sektörü personel politikasını gözden geçirecektir."

Tecrübeli Uzak Yol Kaptanı Semih Dinçel, “ Bu yaşanılan, yabancı gemilerde çalışmak isteyen gemi adamlarımız açısından kötü örnek olacak kadar talihsiz bir olaydır. Türkiye’nin gemi adamı ihracatında aleyhimize kullanılmaması için çabalamalıyız. Yakın dönemde lise dengi denizcilik meslek okullarında ehliyet indirgemesine gidildi. İyi İngilizce ile yabancı gemilere Türk gemi adamlarını direk göndermeye çalışıyorduk. Bu olay, bu çalışmayı bile etkileyecektir. Eski denizcilik örf ve geleneklerinde bir gemi adamı zabitan katına çıkması bile tuhaf karşılanırdı. Bu olayla Türk denizcilik sektörü personel politikasını gözden geçirecektir. Ek tedbirler alınacaktır. Görev şehidi kabul ettiğim Kaptan Bora Ekşi, denizcilik şirketlerinin mürettebat politikasında önemli değişimlere neden olacaktır. İnsani duygularla mürettebatını koruyan Bora Kaptan’ın adı, Türk sivil denizcilik tarihine geçmelidir. Gemi adamı seçimi için psikolojik yeterlilikler uzman incelemesi ve 566 sorudan oluşan Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri ile yapılmalı. Bu test pek çok ülkede uygulanıyor. Issız denizde aylarca vakit geçirilen gemi adamlarının psikolojik testleri mutlaka yoğunlaştırılmalı” dedi.

Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
banner102