banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gemiadamları Yönetmelik Değişikliği

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan Gemiadamları Yönetmeliği'nde değişikik yapıldı.

GÜNCEL 21.08.2014, 14:54
5944
Gemiadamları Yönetmelik  Değişikliği

Gemiadamları Yönetmeliğinde değişiklik

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan Gemiadamları Yönetmeliği'nde  değişikik yapıldı.Yapılan değişikliğe göre yabancı ülkelerde eğitim gören gemiadamları Bakanlık tarafından okullarının yetkilendirilmesi halinde artık belge alabilecekler:

Resmi Gazete

Sayı : 29095

YÖNETMELİK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından:

GEMİADAMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 31/7/2002 tarihli ve 24832 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Gemiadamları Yönetmeliğinin 55 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 55 - Yabancı ülkelerde eğitim görmüş olup, hiç belge almayan hak sahiplerine Yönetmelikte öngörülen yeterlik belgeleri ve/veya gemiadamı cüzdanları, öğrenim seviyelerinin denkliği Yükseköğretim Kurulu veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendikten sonra, ilgili eğitim kurumunun idarece denetlenmesi ve ilgili mevzuat çerçevesinde yetkilendirilmesi neticesinde sınavla verilir."

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki ek maddeler eklenmiştir.

"Eğitim gemilerinde staj yapanlar ile ilgili hükümler

EK MADDE 7 - Bu Yönetmelikte yeterlik belgelerinin verilmesinde öngörülen açık deniz eğitimlerinin 500 GT ve üzerindeki, cinsi eğitim gemisi olarak tescillenmiş eğitim gemilerinde gerçekleştirilmesi halinde, staj sürelerinin hesaplanmasında bu gemilerde geçirilen bir gün bir buçuk gün olarak kabul edilir."

"Bakanlıkta çalışanlar ile ilgili hükümler

EK MADDE 8 - Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında çalışanlardan bu Yönetmelik kapsamında verilmiş Vardiya Zabiti veya Makine Zabiti ya da daha üst bir yeterlik belgesine sahip olmaları kaydıyla;

a) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Bakanlıkta geçirdiği süreler dahil olmak üzere üçte biri deniz hizmeti olarak sayılır ve bu Yönetmelikte yeterlik belgesine ek olarak sahip olunması zorunlu tutulan diğer sertifikalar doğrudan düzenlenir.

b) Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında en az 3 yıldır çalışmakta olanlar; İdare tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında en az 3 yıl görev yapan denizci eğitimciler, bu Yönetmelik hükümlerine göre sertifikaların yenilenmesinde öngörülen değerlendirme sınavlarından muaf tutulurlar."

MADDE 3 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür.

Yorumlar (11)
kaptan 7 yıl önce
tebrik ediyorum. Çalışanları motive edici bir karar olmuş.
denizci 7 yıl önce
ne geliyorsa denizciye denizciden geliyor. yıllarca haksız yere verılen ehliyetlere ses çıkarmayanlar yıne başka denızcılerın vede mağdur olmuş denızcılerın ılk kazanımında karalama kampanyasına başlıyorlar. Bakanlıgımızı tebrik ediyorum. Calışanlarına vermıs oldukları haklı ve güzel bir kazanım
kıral ozkardesler 7 yıl önce
eski yakınyol kaptanlarına tanınan uzakyol kaptanı olma kursuna dusuk ehliyetli birgun bile kaptanlik yapmamıs zabitler,telsiz zabitliginden ehliyetlerini yukseltenler ( yakın yol kaptanlıgı statusunle) nasil bu kursa dahil olduklarini anlamıs degilim insani bu meslekten sogutmak icin ne lazimsa yapılıyor 45 yıl denizde emegi olan beni kendi yerinize koyun oyle karar verin eski yakın yol kaptanlarının elinden hakları alındı once 25.000 dw kaptanlık sonra 15.000dw kaptanlık sonrasını bılmem
sovereign 7 yıl önce
Yanı yabancı ehlıyete denklık vermemek ıcın ellerınden gelenı yapıyorlar. Yok un kabul ettıgı okulu sen nasıl kabul etmezsın ? madem guvenmıyorsun yok u kaldır ozaman. Olan denklık bekleyen bu sacma sapan burokrası ıslerı yuzunden ıssız kalan bız zabıtlere oluyor. uygunluk verır 3 aylık. stajyer cuzdanı verırır okul bıtınce yeterlılıgı ıslemez.Sonrasında cuzdan vermez. sımdıde yok denetlıcem yok soyle yok boyle oyalayın mılletı. Turk vatandası olarak Turk bayraklı gemılerde calısabılmek ıcın endorsment alıyoruz.Bu gercekten utanc verıcı olmalı bakanlık ıcın.Onu da dalga gecer gıbı 3 aylık verıyorlar. Bu hale getırdıler isi. yazıklar olsun. Çalısmıyorum Turk bayragınız da cuzdanınız da yeterlılıgınız de sızın olsun...
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Arkadaşım Türk Bayraklı gemide Türkiye'de eğitim almış Tük zabiti çalışsın deniyor. Bunun nesi yanlış.

Gidip Ukrayna'da eğitim aldım , diplomam şu , ver bana Uzakyol ehliyeti diyeni (-üstelik de Ukrayna'ya giriş çıkışı olmayan adamı- gemiye zabit mi yapsınlar..

Azıc ık insaf.
Fırsat A.Ş 7 yıl önce
HACI EYVALLAH DEĞİŞTİRDİN YÖNETMELİĞİ DE.. BEN BURADAN ŞUNU ÇIKARIYORUM BAKANLIK DA ÇALIŞAN DENİZCİ ARKADAŞLAR 1.SINIF İNSAN DA DENİZCİLİK FİRMALARINDA ÇALIŞAN BİZLERE SİZ 2 BİLEMEDİN 3. SINIF İNSANSIN DEMEYE İM GETİRİYORLAR İŞİ.
Mahmut Kaptan 7 yıl önce
Sen, Bakanlık olarak STCW Manila değişikliklerini kanunlaştırma, bütün gemiadamlarına 31.12.2016'ya kadar belge ver, yaklaşan kaosu dikkate alma ama koltuğunda oturuken sınavsız yükselmek için, belgelerini yenilemek için yönetmelik değiştir. İşte Türkiye'nin denizcilikte gelişmeme sebebine iyi bir örnek!
Ayşe Demirkol 7 yıl önce
Özel sektörde çalışan kaptan ve mühendis arkadaşlarımızın durumu ne olacak hiç düşünüldü mü acaba? Şu haliyle eşitsizlik söz konusuyken kaptan ve mühendislerimiz bu şekilde mi denizde çalışmaya teşvik edilecektir? Bu ülke denizciliği milli ülküsü değil yan gelip yatma yeri haline getirdiği sürece beyaz listeden daha çok gri listelere düşeceğiz! Özel sektörde çalışan bir denizci ehliyetinin yanmaması için her yıl belli sürelerde de olsa gemiye gitmek zorunda kalıyor veya ehliyetini yakıp hizmetini saydıramıyor ise bakanlıkta çalışan denizcilerimizin ayrıcalığı nedir? Üniversitelerde öğretim görevlisi olmaya teşvik edilen bir yönetmelik olsa da özel sektör çalışanları hiç düşünülmemiştir. Özel sektörde çalışan denizci arkadaşlarımızın tek eksiği basit bir KPSS midir? Ülkemizde denizcilik çok yanlış bir politika ile ilerler oldu. Allah sonumuzu hayır etsin ancak Sn. Harun Şişmanyazıcı'nın da daha evvel yazıya döktüğü üzere denizcilikten hiçbir zaman başarı sağlayamamış, 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede denizciyiz diye kendimizi avutan bir toplumuz. Selametler!
Denizci Eğitimci 7 yıl önce
Evet çalışanlar açısından motive edici bir karar, lakin saddece Bakanlık çalışanlarını kayırıp diğer sektör çalışanlarını hiçe saymak hem hukuki, hem etik hem de mesleki açıdan büyük bir eksikliktir.

Böyle bir değişiklik yapılacaksa öncelikle Denizci Eğitimci Yeterliğine sahip ehliyetli MEB ve YÖK' de görev yapan eğitimcilere uygulanması tartışılmaz bir gerçektir. Limanda görev yapan bir memurun dar bir çalışma sahası varken, eğitimci her konuda kendisini geliştirmek ve yenilemek durumunda, keza simülatör eğitimleri ile uygulama imkanına da sahip olmaktadır. Yetkililerden rica ediyoruz lütfen bu kuralı ya tamamen kaldırınız ya da Denizci Eğitimciler için de uygulayınız. Aksi taktirde vebal altında kalırsınız.Saygılar...
Denizci 7 yıl önce
Herşeyi Kanunları (Ulusual ve Uluslar arası)hiçe sayan.Denizcilerin birşekilde önünü açan fakkını savunması gereken idare yine kanunsuz bir yönetmelik değişikliği yapmış. Bir gün gelirde elimizdekileride (Nasılkı kazanılmış haklarımızı aldıysanız) diye bu tip haberleri yüreğimiz ağzımıza gelerek okuyoruz. El İnsaf!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
Günün Karikatürü Tümü