banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gemi ve Yat İnşada Söz Sahibiyiz

Türkiye, gemi ve yat üretiminde yapılan yeni tersane yatırımlarıyla birlikte söz sahibi olacak

GÜNCEL 20.01.2008, 00:33
Gemi ve Yat İnşada Söz Sahibiyiz

Türkiye, Gemi ve Yat Üretiminde Dünyada Söz Sahibi Oluyor

Türkiye, gemi ve yat üretiminde yapılan yeni tersane yatırımlarıyla birlikte söz sahibi olacak. 3 bin nüfuslu Yalova'nın Altınova ilçesinde 80'e yakın yat ve gemi tersanesinin tamamlanmasıyla yıllık 4-5 milyar dolarlık üretim yapılacak.

Altınova ilçesinde 4.5 kilometrelik sahil şeridinde 40'ı gemi, 40'ı yat inşa edecek tersane kuruluyor. Hersek burunda yapılan dolgu çalışmalarında sona gelindi. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, "Altınova Türkiye'nin gemi yapımında çok önemli bir yere sahip olacak. Tuzla'nın en büyük rakibi hatta kardeşi olacak. Bataklık atıl bir alan olan 4.5 kilometrelik sahil şeridimizde inşaatlar hızla yükseliyor. Fay hattının Hersek burnundan geçmesinden dolayı özellikle dolgu çalışmalarına büyük önem verildi. Burada 167 milyon dolarlık bir yatırımlar 40 tane gemi inşa edecek tersane yapılıyor. Hatta bazı tersaneler bir taraftan yapım çalışmalarını hızla sürdürürken diğer taraftan siparişi aldığı gemilerinin inşasına başladı. 40 tersanenin yanı sıra 40 tanede yat tersanesi yapılıyor. 100 bin tonluk gemiler inşa edilecek" dedi.

Başkan Oral, bölgenin hem Tuzla tersanesine yakın olması hem de arazinin tersane yapımına uygun olması nedeniyle önem kazandığını ifade ederek, "Projeyi Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yakından takip ediyor. Son derece modern olarak yapılan tersanelerde yılda 150 gemi yapılırken 500 geminin de tamiratı yapılacak. Projenin en önemli ayağı olan altyapı bitti. Bundan sonra tersanecilerimiz gemi inşaatı için gerekli olan malzemelerinin montajına başlıyor. 1 yıl içinde tersaneler yüzde 70 seviyesinde bitecek. İlk etapta 15 bin kişi direk istihdam edilirken yan sanayi ile birlikte 40 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Altınova'daki tersaneler tam kapasite olarak faaliyete geçtiğinde yılda 4-5 milyar dolar ekonomiye girdi sağlayacak. Bu da ülkemizi gemi inşaatında Dünya'nın 5. büyüğü yapacak" diye konuştu.

Başkan Oral tersanelerin aradığı özelikteki işgücü için eğitim çalışmalarını arttırdıklarını belirterek, "17 Ağustos 1999 depremi sonrasında durgunlaşan ilçe ekonomisi yeniden canlandı. Tersanelerin aradığı özellikteki işgücü için eğitim çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca 3 bin olan ilçe nüfusumuz bir anda artacak. Barınma ihtiyacını Kocaeli'nin Karamürsel ilçesi ve Yalova'da toplu konut idaresi tarafından yaptırılan konutlar ve deprem konutları ile gidermeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Başkan Dr Metin Oral tersane bölgesinin özellikle Kocaeli ve Yalova ekonomik ve istihdam anlamında çok büyük katkısının olacağını sözlerine ekledi.

haberler.com

Yorumlar (1)
murat birecik 11 yıl önce
gemi inşa sektörü/segmenti -aman haaa!- bir istihdam havuzu değildir...bütünüyle, bir üst-nitelikliler entegrasyonudur!

sekans, sekans her aşaması bilgi/dikkat ve eğitim gerektirir ki,

bu nitelikler 3-5 aylık kurslar ile kazanılamaz. artık benim sektörüm, bir insan kaynakları yönetimi haline gelmiştir.altınova'da -veya başka bir yerde- deniz kenarına kazık çakarak ve bir kızak inşa ederek, evet, bir tersane edinebilirsiniz. lakin bu; sadece ve sadece bir kabuk imalat alanı olur ki,

bollinger, louisiana'da, timsahların arasında ve sahasına bir cent'lik beton dökmeden, yandan denize indirerek, klasında

dünyanın en ileri gemilerini inşa ve teslim etmekte...aynısı austal için de geçerli.şimdi bizler, sıra/sıra kabukları yapıp denize indireceğiz ve rıhtımlarımıza bağlayacağız. tuzlacık'ta bugün ne yaşanıyorsa,

iki sene sonrası altınova'da yaşanacak!!!çözüm için -artık- bana gelmeyiniz...saygılarımla

murat bircik

27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?