banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gemi Konusunu Saakaşvili Çözecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu; gemi sorununun Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüşmesinde ele alınacağını bildirdi.

GÜNCEL 08.09.2009, 01:40
1850
Gemi Konusunu Saakaşvili Çözecek

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Tiflis'te 

Davutoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Abhazya sorununun çözümü konusunda Türkiye elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir” dedi. 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gürcistan'da iç huzurun sağlanması ve bu ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, bu bakış perspektifiyle, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz'ün, kendisinin Gürcistan ziyaretinin ardından Abhazya'yı ziyaret edeceğini bildirdi.

Davutoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Abhazya sorununun çözümü konusunda Türkiye elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki temasları kapsamında Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile basına kapalı ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelde ikili ve bölgesel ilişkiler ile küresel anlamda işbirliğinden oluşan üç ayak üzerine oturmakta olduğunu belirterek, ikili ilişkiler açısından bakıldığında Türkiye ve Gürcistan'ın, tarihi bağlarla birbirine bağlı, stratejik iki ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin, bağımsızlığını ilan ettiği ilk günden itibaren Gürcistan'ın yanında yer aldığını ve yer almaya devam edeceğini söyleyen Davutoğlu, “Dost ve komşu bir ülke olarak Gürcistan'ın siyasi, ekonomik geleceği, refahı, toprak bütünlüğü bizim özel önem verdiğimiz hususlardır” dedi.

Davutoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları aştığına işaret ederek, görüşmeleri sırasında ekonomik alandaki işbirliğini, ekonomik entegrasyon haline getirme kararına vardıklarını aktardı.

Türkiye'nin, Gürcistan ile ortak bölgeleri olan Karadeniz ve Kafkaslar'da işbirliğine büyük önem verdiklerinin altını çizen Davutoğlu, şunları söyledi: “Çünkü çok iyi biliyoruz ki, Gürcistan'da barış ve istikrar sağlanmadan, Kafkasya bölgesine barış ve istikrarın gelmesi çok zordur. Bu nedenle de Gürcistan'da iç huzurun sağlanması, karşı karşıya kaldığı sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu düşünceler ve bakış perspektifiyle, bakanlığımın Müsteşar Yardımcısı Sayın Ünal Çeviköz, benim ziyaretim sonrasında Abhazya'ya bir ziyarette bulunacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Abhazya sorununun çözümü konusunda Türkiye elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir.”

Gürcü Bakanla görüşmeleri sırasında bölgedeki diğer gelişmeleri de ele aldıklarını kaydeden Davutoğlu, Türkiye ile Gürcistan arasında Azerbaycan'ı da kapsayan çok geniş bir işbirliği alanı bulunduğunu, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Kars, Bakü-Tiflis-Erzurum gibi projelerin enerji ve ulaşım alanında bölgeye istikrar ve refah getirecek projeler olduklarını ifade etti.

GÜRCİSTAN'DA ALIKONULAN TÜRK GEMİSİ

Toplantıda soruları da yanıtlayan Davutoğlu, Gürcistan'da alıkonulan Türk gemisiyle ilgili bir soru üzerine, bu konuda faydalı görüşmelerin yapıldığını belirterek, yarın Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüşmesinde bu konunun ele alınacağını bildirdi.

Davutoğlu, “Bu konuda karşılıklı saygı içerisinde, benzer olayların tekrarlanmaması için her türlü tedbirin alınması gerekir” dedi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde son günlerdeki gelişmelere ilişkin olarak ise Davutoğlu, gelinen aşamanın sadece Türkiye-Ermenistan ilişkileri açısından değil, Kafkasya'nın refahı ve güvenliği açısından da önemine işaret ederek, bu konulara Gürcü Bakanla da aynı perspektiften baktıklarını söyledi.

GÜRCİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze de Türkiye ve Gürcistan'ın stratejik ortak olduklarına vurgu yaparak, iki ülke bakanlıkları arasında işbirliğinin daha da geliştirileceğini, bu kapsamda her üç ayda bir sürekli görüşmeler, ziyaretler yapılacağını ve somut konularda çalışmak üzere birkaç çalışma grubu kurulması konusunda karar alındığını anlattı.

Vaşadze, gemi meselesine ilişkin olarak ise “Meslektaşımla beraber, kullanılacak mekanizmalar üzerinde anlaştık. Nihai karar, Devlet Başkanı ile yapılacak görüşmelerden sonra alınacaktır. Esas görüştüğümüz konu, ileride bu tür sorunların engellenmesi olmuştur. Bence uygun mekanizma bulunmuştur” diye konuştu.

Toplantının ardından Bakan Davutoğlu, Kahramanlar Meydanı'na giderek, Meçhul Asker Anıtı'na törenle çiçek bıraktı.
Daha sonra Tiflis'teki Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret eden Ahmet Davutoğlu, Sovyet İşgal Müzesini gezerek, buradaki yetkililerden müze hakkında bilgi aldı.

ÇEVİKÖZ'ÜN ABHAZYA ZİYARETİ

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Çeviköz'un yarın Abhazya'ya gerçekleştireceği ziyaretin temelinde, Türkiye'nin, Gürcistan'ın sorunlarıyla yakından ilgilenmesi ve Gürcistan'ın bir an önce barışa kavuşmasını istemesi yatıyor.

Türkiye, Abhazya meselesinin barışçıl yollarla çözümüne katkıda bulunmak istiyor ve Abhaz kökenli vatandaşlarının varlığı Türkiye'nin sorunun çözümüne ilgisinde rol oynuyor.

Yorumlar (2)
13 yıl önce
gürcistan dost bir ülke değildir. abhazya ya gıden gemıler tutuklanması aklıma bır an ıcın şu' nu getirdi. acaba yunanistan veya kıbrıs rum kesimide kuzey Türk cumhurıyetine giden gemileri tutuklasa haklımı olurdur ???? yalnış bir politika izliyorsunuz sayın bakan. siz kendi iç meselelerinizde zorluklarla karşılaşmamak için, benzer yabancı politikalarıda iç meseleniz gibi görüyorsunuz.
13 yıl önce


SAYIN BAKANIMIZ GIRISIM YAPILDI AMA NETICE YOK YINE GEMILERI SATMAYA CALISIYOLAR NOLCAK ARMATORLERIN DURUMU YARGILANMA SEBEBIMIZ SIIR IHLALI BEDELI ISE GEMILERIN GASP EDILMESI,,,
22
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü