banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gemi İhalesi İtirazına İtiraz Var!

KİK, Büyükşehir Belediyesi’nin gemi ihalesinde yabancı şirketin itiraz için yatırdığı parayı Gemi Mühendisleri Odası’nın yatırdığını yazınca ortalık karıştı.

GÜNCEL 16.05.2012, 01:00
Gemi İhalesi İtirazına İtiraz Var!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez taşımacılığında kullanacağı 15 adet yolcu gemisi ve 28 kalem yedek parça ihalesinde Avustralya Şirketi Austal Ships, Kamu İhale Kurumu’na giderek konuya itiraz etmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin 117 milyon euro teklif veren Öz Ata Denizcilik Şirketi’ne verdiği ihale için yapılan itiraz KİK’in resmi internet sitesinde yayınlanmıştı. KİK, okyanus ötesinden gelen itiraz ile ilgili Ziraat Bankası’na yatırılan 3 bin 918 TL ücretin TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından yatırıldığını açıkladı. Şirket adına Avukat Selçuk Şengüler’in yaptığı itirazın yanında odanın daha önce ilk ihalede yatırdığı paranın aynı duyuruda yer alması kafaları karıştırdı. Oda, KİK’e itiraz ederken yabancı şirketin yaptığı başvuruda yer alan isminin kaldırılmasını talep etti
 


Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin adına süreci takip eden Avukat Arif Ali Cangı, “Biz daha önce şikayette bulunmuştuk. Belediye bize ‘siz dosya almadınız, yetkili değilsiniz’ dedi. Aynı gerekçeyle KİK’de itirazımızı ret etti. Şirketin yaptığı itiraz bizim yaptığımız itirazdan daha sonra oldu. Zaten KİK’in yaptıklarını ve uygulamalarını anlamakta zorlanıyoruz. Bizim itirazımızı niye yabancı şirketin itirazı ile aynı yerde verdiler anlamadık. Konuya itiraz edip, KİK’e yazı yazacağız” dedi.
 

Dava Geliyor

Cangı, ayrıca ihale için yaptıkları itirazın Büyükşehir ve KİK tarafından ret edilmesinin ardından konuyu yargıya taşıma girişimi başlattıklarını söyledi. Son kararı oda yönetiminin vereceğini anlatan Cangı, “Öncelikli olarak, odanın kendi uzmanlık alanında kişilere müdahil olabilmesi gerekiyor. Oda da resmi bir kurum olduğu için müdahil olabilir. Biz, ihale ile ilgili itirazın dışında esasa ilişkin de itirazda bulunacağız. Zaten oda bu tür konularda fikrini söylemez ve gereğini yapmazsa anayasadan kaynaklanan görevini yerine getirmemiş olur” diye konuştu.
 
Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emrah Erginer ise, KİK’in yaptığı çalışma nedeniyle yanlış anlaşılmalar olduğunu yabancı bir şirket ile odanın asla bir araya gelemeyeceğini anlattı. Erginer, “Bizim çalışmalarımız sürüyor. Dava ile ilgili net bir şey yok” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (3)
tolga turgut 9 yıl önce
ha ha ha ha,rezaletin sondan 2.perdesinden ortası,ve sonrası,ben denizhaber.com.tr de de burada da çok yazdım,herkes bişiler yapmaya çalışıyor,başkana sesini duyurabilen en gözönünde insanlar bile ona ulaşamazken,derdimizi anlatamazken,bizi kim dinler,

ey başkan duy sesimizi,kur bi şirket,bi de satınalma,2 de tecrübeli mühendis,belediye de arsa boş alanmı yok,ver bide forkliftle,bi kaç iş makinası,takımlar bizden olsun,kuruverelim tekneleri,amma büyüttünüz bu işi be,87 senesinde kumsalda,daha sonra kemalpaşa da,atatürk organizede,bazen deniz kenarın da,bazen,denizden km lerce uzakta kurduk biz bu gemileri,bırakın yurtdışını,izmir dışından başka firmaya bile vermem bu teknelerin imalatını sayın başkan,kur ekibini,yap imalatını,indir suya,bu kadar zor mu bu iş sevgili başkan,hem de 280 trilyon harcıyarak,
kptşevket özdemir 9 yıl önce
bu kavga hiç hoş olmadı.başlatılan kavganın arkasındaki düşünceler açık açık anlatılıp kamuoyu aydınlatılırsa iyi olur.bu ikinci ihaledir.ilkinde nerdeydiler.şimdi teklif verip yapacak bir şirket var ama dışardan bakınca çıkar çatışmasından dolayı engelleme de var.anlaşılır değil.
kptşevket özdemir 9 yıl önce
bu kavga hiç hoş olmadı.başlatılan kavganın arkasındaki düşünceler açık açık anlatılıp kamuoyu aydınlatılırsa iyi olur.bu ikinci ihaledir.ilkinde nerdeydiler.şimdi teklif verip yapacak bir şirket var ama dışardan bakınca çıkar çatışmasından dolayı engelleme de var.anlaşılır değil.
-1
parçalı bulutlu
banner102