banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Filika Kazasında Dosya kayıp

İstanbul'daki Tuzla Tersanesi'nde 3 yıl önce 3 işçinin öldüğü, 16 işçinin de yaralandığı filika kazasıyla ilgili yürütülen davada, mahkemenin Adli Tıp'a gönderdiği dosya kayboldu!

GÜNCEL 07.05.2011, 10:35
2146
Filika Kazasında  Dosya kayıp

'Filika' su aldı: Dosya kayıp

İstanbul'daki Tuzla Tersanesi'nde 3 yıl önce 3 işçinin öldüğü, 16 işçinin de yaralandığı filika kazasıyla ilgili yürütülen davada, mahkemenin Adli Tıp'a gönderdiği dosya ortadan kayboldu. Adli Tıp 'Dosya bize gelmedi' dedi.

Davada 33 ay sonra hiçbir gelişme yok. Daha işçilerin düşme sonucu mu, yoksa filikanın içine dolan sudan boğularak mı öldükleri bile belli değil!

İSTANBUL - GİSAN Tersanesi’nde Galata Denizcilik için inşa edilen Panama bandıralı TURQUIES-T adlı tankerde, 11 Ağustos 2008’de tehlike anında tankeri terk etmeye yarayan “freefall” can kurtarma salının serbest düşme testi yapıldı. Test için 15 tersane işçisi, 3 stajyer ve bir Galata Denizcilik çalışanı bota bindirildı, ancak ters dönen filikanın kırılan camlarından dolan su, işçilerden Emrah Varol, Ramazan Aygün ve Ramazan Çetinkaya’nın ölümüne neden oldu. Kazada 16 işçi de yaralandı.

3 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından Galata Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Ender Keskin ile Teknik Müdür olarak görev yapan gemi mühendisi Burhan Bozdemir, mühendis Metin Ayyıldız, Fransız kontrolör firması yetkililerinden gemi mühendisi Hayati Aşan ve İskender Altın, “görevi ihmal ve ölüme sebebiyet vermek” suçundan tutuklandı ancak 15 gün sonra serbest bırakıldı.
Filika kazasını inceleyen bilirkişi heyeti, olaydan kazaya neden olan hatalı korkuluk ve mapa demirini değil tasarım ve denizcilik açısından yeterliliği olmayan Çin malı filikayı sorumlu tuttu.

Adli Tıp göndermedi

Kazanın hemen ardından soruşturmayı yürüten Tuzla Cumhuriyet Savcılığı, hayatını kaybeden 3 işçinin kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp İhtisas Kurulu’na yazı yazdı. Ancak dava açılana kadar Adli Tıp Ku
rumu’ndan cevap gelmedi. Daha sonra kazayla ilgili olarak 10 kişinin 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlanıldı. Davaya bakan Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 işçinin çarpma sonucu mu yoksa kırılan camlardan filikanın içine dolan deniz suyundan boğularak mı öldüklerinin belirlenmesi amacıyla dosyanın örneğini Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.

‘Dosya bizde yok’

Mahkeme aradan yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen beklenen raporun mahkemeye ulaşmaması üzerine dosyanın akıbetini öğrenmek için Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu’na tekit (resmi kurumlarda zamanında verilmeyen cevaplara karşı yazılan yazı) yazısı yazdı. 24 Mart 2011’de Adli Tıp Kurumu’ndan gelen cevap ise mahkeme heyetini şaşırttı. Yazıda, Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı araştırmada dosyanın gelişine rastlanmadığı, şayet gönderilmiş ise posta jurnal fotokopisinin kendilerine gönderilmesi halinde tekrar araştırma yapılacağı bildiriliyordu.

Mahkeme heyeti, bu yazı karşısında 22 Nisan 2011 tarihinde, içinde dosyanın kuruma gönderildiği posta jurnal fotokopisinin de bulunduğu yazıyı Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun dosyayı bularak gerekli işlemleri yapması için duruşmayı ertelendi.

Ölen 3 işçinin ailesi, daha önce sorumlu firma ile anlaşmaya vararak aldıkları kan parası nedeniyle şikâyetlerinden vazgeçmişlerdi. (Milliyet)

Yorumlar (1)
Emir Üstünay 11 yıl önce
Kazadan sonra 33 ay geçmiş ve mahkeme hala devam ediyor. Geç gelen adalet adalet değildir. Olayda sorumluların en başında Fransız BV surveyorları gelmektedir. Görgü tanıklarının ifadelerinde ilk başta insansız olarak atılması planlanan freefall lifeboat daha sonra surveyorların isteğiyle o sırada gemide çalışan işçiler herhangi bir emniyet tedbiri alınmadan içine bindirilerek atılmıştır. Oysaki gemide çalışanlar bilirki herhangi bir filika taliminde tüm personelin can yelekleriyle filikaya binmesi gerekir. Fakat burada resimlerdede görüldüğü üzere işçilerde can yeleği bulunmamaktadır. Bu test Fransada bir tersane veya limanda yapılsa olsaydı böylesine davranabilirlermiydi veya böyle bir kaza Fransada yaşansaydı bu kadar kolay kurtulabilirlermiydi diye sormak lazım .

Bu olayın bir milat olduğu bundan sonra tersanelerde iş emniyeti tedbirlerinin arttırılması yönünde çalışmalar yapılacağı söylenmişti. Aradan geçen yaklaşık 3 senede bazı adımlar atılmasına rağmen bazı tersanelerde alınan önlemler hala yetersiz. Bazılarında emniyet görevlisi yok , bazılarında ise 3 gemiye 1 kişi bakıyor. Oysaki tersanedeki her gemiye güverte ve makinadaki çalışmalar için 2 adet emniyet görevlisi verilmeli.
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü