DİYYO-JEN Yarın Denize İndiriliyor

DİYYO'nun Makine Bölümü’nün gerçekleştirdiği “DİYYO-JEN” isimli Güneş Enerjili Tekne 1 Temmuz 2009 günü saat 11.00’de Pasaport iskelesinde törenle denize indirilecek.

DİYYO-JEN Yarın Denize İndiriliyor

İZMİR’İN İLK GÜNEŞ ENERJİLİ TEKNESİ DİYYO-JEN 1 TEMMUZ’DA DENİZE İNİYOR

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Makine Bölümü’nün tasarımını ve imalatını gerçekleştirdiği “DİYYO-JEN” isimli Güneş Enerjili Tekne 1 Temmuz 2009 günü saat 11.00’de Pasaport iskelesinde törenle denize indirilecek. DİYYO Makine Bölümü Öğretim Görevlisi ve Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Emrah Erginer önderliğinde DİYYO Makine Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin projeleri olarak gerçekleştirilen tekne İzmir’imizi ulusal ve uluslararası yarışmalarda da temsil edecek.

Yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversiteler arasında düzenlenen "Solar Splash/Güneş Enerjili Tekneler Yarışı" kurallarına uygun olarak tasarlanıp inşa edilen Türkiye'nin İTÜ'den sonra bu kurallara uygun 2. teknesi "DİYYO-JEN" 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlamaları kapsamında Pasaport-İzmir'de denize iniyor.
 

7-8-9 Eylül tarihleri arasında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından İzmir'de düzenlenecek olan "Güneş Enerjili Tekneler Yarışı’na" da hazırlanan ekip gelecek yıl da Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenecek olan yarışa katılmayı planlıyor.
 
6 metre boyundaki teknenin tüm tasarım ve imalatını denizcilik sektörünün çok değerli destekleri ve ilgili uzmanların danışmanlığında gerçekleştiren DEU DİYYO Makine Bölümü 2. sınıf öğrencileri tüm İzmirlileri 1 Temmuz'da Pasaport’ta bu heyecanı birlikte paylaşmaya davet ediyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.HAYDAR AYDOGDU
T.HAYDAR AYDOGDU - 10 yıl Önce

TUM EVLATLARIMIZIN HEYECANINI BİRLİKTE YASIYOR ONLARLA GURUR DUYUYORUZ.

ANCAK ;KESKE ADI TARİHİMİZE YAKISIR BİRSEY OLSAYDI.USTUN BASARILAR TEMENİ EDİYORUM

A. Can Aşkaroğlu
A. Can Aşkaroğlu - 10 yıl Önce

Gençlerimizi bu çalışmalrından dolayı kutluyorum, Denizcilikte böyle projeler yaratılması güzel sonuçta bu kardeşlerimizde birer mühendis, isim olarakta bence herşeye bir tarihi anlam yüklemek yanlış olabilir, bu gençlerin teknesi ve birazda espiriyle yaklaşmışlar, sanırım diyyojenin gölge etme başka ihsan istemem sözünden yola çıkmışlar ve okullarının baş harfleriyle uyuşmuş, sonuç ne olursa olsun kardeşlerimizi tebrik ediyorum ve sizinle gurur duyuyorum

naif icge
naif icge - 10 yıl Önce

bu projede emeği olan herkese, özelikle izmir gemi makinaları mühendisleri odasına teşekür ediyorum. oğlumunda bu projede olması ayrıca bana gurur veriyor. haydi gencler bir başka projede aynı sevinci yaşamak dileğiyle....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176