banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Denize Açılmadan Dünya'yı Dolaşıyorlar

Öğrenciler tıpkı gerçek gemide bulunan tam donanımlı sistemler sayesinde açık denizlerde gemi kullanarak eğitimlerini alıyor.

GÜNCEL 08.01.2014, 09:45
2323
 Denize Açılmadan Dünya'yı Dolaşıyorlar

 Denize Açılmadan Dünya'yı Dolaşıyorlar

 Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Muammer Dereli Kampüsü içerisine yerleştirilen simülatörler sayesinde öğrenciler tıpkı gerçek gemide bulunan tam donanımlı sistemler sayesinde açık denizlerde gemi kullanarak eğitimlerini alıyor.

Öğrenciler teorik olarak aldıkları bilgileri adeta gerçekmiş gibi simülatörlerde uygulamalı olarak görürken, kaptan köşkündeki diyaloglar gerçeği aratmadı. Öğrenciler dev gemiyi kullanarak Marmara Denizi´nden İstanbul Boğazı'na doğru yol alırken seyir halinde etrafta seyreden gemiler bile düşünülmüş.

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ersan Başar, üniversiteden mezun olan öğrencilerin uluslararası gemilerde iş bularak çalıştıklarını belirterek 'Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra uluslararası sefer yapan gemilerde ikinci ve birinci kaptan olarak çalışmaktadırlar. Deniz hayatında çalışmayı bıraktıktan sonra karada denizcilik sektörünün birçok alanında çalışma imkanları olmaktadır' dedi.

Üniversite içerisine kurulan birçok simülatör sayesinde öğrencilerin açık denizlerde adeta gerçek gemi kullandıklarını ifade eden Başar,

'Okulumuzda birçok simülatör ve laboratuvarlar bulunmaktadır. Tam donanımlı köprü üstü simülatörü, haberleşme simülatörü, tanker simülatörü, makine dairesi simülatörü gibi simülatör sistemleri bulunmaktadır. Öğrenciler teorik olarak aldıkları bilgileri aynı gerçekmiş gibi simülatörlerde uygulamalı olarak görüyorlar. Aynı uygulamaları stajlarında gemilere giderek deniz ortamında yapmaktadırlar. Mezun olduklarında yeterlilik belgelerini aldıktan sonra gemilerde aynı görevleri yapabilmektedirler. Denizcilik uluslararası bir alanda yapılıyor, bazıları Türk armatörlerin gemilerde çalışmakta, bazıları ise uluslararası firmaların filolarında çalışmaktadırlar'dedi.

Öğrencilerde simülatör sayesinde tıpkı denizdeki akıntılar gerçekmiş gibi gemi kullandıklarını belirterek ortamın insana gerçek hissi verdiğini söylüyorlar. Öğrenciler hocalarının kontrol odalarından kendilerini görerek gerektiğinde etraflarındaki deniz trafiğini ayarlayabildiklerini dalgalı veya durgun denizlerde yol alabildiklerini ifade ettiler. 

Yorumlar (1)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Simülatörler de iyi de gerçeklerin yerini alması mümkün değildir. Sinema ile meslek öğrenilmez. Öğenilmesine yardımcı olur. Simülatörle yetiştirilen öğrenci gemiye, yani denize çıkınca allak bullak olur. Tıpkı sinemada aşk filmi seyreden bir kişinin âşık olduğunda, sinemadan aldıklarının kendisine hiçbir yardımı olmayacağı ve belki de zararlı olabilir. Fırtınaları aşarken, siste seyrederken, kutuplarda buzlanma ile oluşan gerçeklerle karşılaşılınca simülatörlerin ne faydası olur ki? Hele insan ilişkileri. Ancak yaşanınca öğrenilir. Oh sıcacık bir yerde, hiç sallanmayan koşullarda, koltukta simülatör seyretdeken ne alabilsin ki? Polis mesleği de simülatörle öğrenilmez. Okul gemileri olmadan simülatörleri okul gemisi yerine koymak yanlış oluyor. Yanlış anlaşılmasın simülatöre karşı değilim, elbette yararlıdır, ama bir yere kadar. Okul gemisinin yerini ya da çalışan bir gemide staj yapmanın yerini asla alamaz. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
6
hafif yağmur
banner102
Günün Karikatürü Tümü