Denizcilik Sektörüne Kadınların Katkısı

"Kadın ve Denizcilik" oturumu 14 Ekim 2009 günü Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Denizcilik Sektörüne Kadınların Katkısı

Kadın ve Denizcilik” Oturumlarında Denizcilik Sektörüne Kadınların Katkısı Tartışıldı


Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 13-16 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlenmekte olan Uluslararası Multidisipliner Kadın Kongresi kapsamında yer alan "Kadın ve Denizcilik" oturumu 14 Ekim 2009 günü Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

DEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi'nce Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin 75. yılında "Değişim ve Güçlenme" teması ile düzenlenen kongreye, yurt dışı ve yurt içinden 800 akademisyen, politikacı ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı, 18 ana konu ve 175 alt başlık altında Türkçe, İngilizce ve Almanca bildiriler sunuluyor.

Kongrenin ana konularından birini oluşturan ve Prof. Dr. A. Güldem Cerit'in Ulusal Düzenleme Kurulu üyesi olarak tema sorumlusu olduğu "Kadın ve Denizcilik" alanındaki bildiriler 2 oturumda tartışıldı. 1. oturumun Başkanlığını Prof. Dr. Hakkı KİŞİ, 2. oturumun başkanlığını ise ABD Kingspoint Denizcilik Akademisi Profesörlerinden kongrenin davetli konuşmacısı Prof. Dr. Jane Brickman yaptılar.  "Kadın ve Denizcilik" temalı oturumlarda denizcilik sektörüne kadınların katkılarının ve denizde çalışma koşullarının zorluklarının tartışıldığı aşağıdaki bildiriler sunuldu.

Sunumlar


A. Güldem Cerit ve DEU Zabit Adayları: “Female Students in Higher Maritime Education: A case of Izmir”

Jane Brickman (USMMA): “Sailing Commercially: Women Tell Their Stories”

Mehmet Yücel Karlıklı (İstanbul Üniversitesi): “The Preferences Made by Women during their Higher Education: The Case of İstanbul University”

Onur Sabri Durak (İstanbul Teknik Üniversitesi): “New Era, Women on Board a Ship Women's Rights who are Working on Board”

Serdar Kum, Tanzer Satır, Munip Baş, Cemil Yurtoren (İstanbul Teknik Üniversitesi): “Experimental Study on Gender Differences by Utilising Bridge Simulator”

Ann Sanborn, Victoria Ripley (USMMA): “A Practical Guide to Training and Recruiting Seagoing Women”

Şadan Kaptanoğlu, Reza Ziarati, Taner Albayrak (Piri Reis Üniversitesi): “Women in Maritime Business”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
--------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------- - 10 yıl Önce

Bütün konferans boyunca daha çok geminin içinde çalışan bayan denizcilere değinildi yada bana öyle geldi. Geminin içinde olmayıpta limanlarda ve denizcilik şirketlerinde çalışan bayanlar sektöre çok mu karşıdan bakıyor? Bir ikinci soru fotoğraflara bakıldığında konuklar dışında üniformalı öğrenciler var ancak orada dinleyici olan üniformalı öğrenciler kadar denizcilik işletmeleri yöntimi öğrencileride vardı. Onlar neden fotoğraflarda görün müyor? Unutulmasın ki limanlarda ve denizcilik şirketlerinde çalışanlar olmazsa gemi çalışanlarınında olması mümkün değildir.

- 10 yıl Önce

sizin bu yorumunuza katılamıyorum,

geçmişte gemi idaresini de, ticareti de, yük bağlantılarını ve daha bir sürü şu an karadan yapılan işleri gemi kaptanı yapıyordu, gemiler ve içinde çalışanlar sayesinde ve teknoloji ilerledikçe karada iş kolları türedi ve karadaki insanlara iş sahaları açıldı, hiçbir zaman şunu unutmayın, karadaki denizcilikle ilgili tüm birimler denizlerde çalışan gemiler ve onları yürüten personel sayesinde iş yapmaktadır. Gemilerde çalışan ve her zaman küçük görülen, gemileri yürüten Kaptan ve tayfası sayesinde karadaki bir sürü insan ekmek yemektedir. Bir gemide ortalama 20-25 kişi çalışmaktadır, bir gemi sayesinde karada yüzlerce kişi değişik konularda iş yapma imkanı bulmaktadır, 20-25 kişinin yürüttüğü bir gemi yürümediği zaman karadaki yüzlece kişi iş yapamaz duruma gelir. Denizcilik dünyadaki en zor ve kutsal meslektir, lütfen ofiste koltuklarınızda oturup bu mesleğin sizin tarafından yürüdüğünü düşünmeyin ve söylemeyin

saygılar

- 10 yıl Önce

Yazdığımın son cümlesine takılmışsınız. Hepsine keşke yorum yapsaydınız bizde bu sektördeniz sadece gemi içinden bahsedilemez.Karadakiler iş yapamaz ama gemidekilerde iş yapamaz.Artık kaptanların yük bulacağı kadar gemiler küçükte değiller.Zamanda yok hemen yükletilip ulaştırılması lazımdır. Ben gemideki yaşamı iyi biliyorum evet zorda ama karadakilerde ofislerinde yan gelip yatmıyolar. Bir dakika boş zaman oluyor mu acaba? Kısacası bu işte karadaki denizdekine denizdeki de karadakine şu zamanda muhtaçtır burda polemik yaratmaya gerek yok.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176