banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizci kadınlar öğrencilerle buluştu.” Kadın, Denizci Kadın, Denizde Kadın”

KTÜ DUİM Mezunlar Derneği'nin katkılarıyla ‘Kadın, Denizci Kadın, Denizde Kadın’ etkinliğinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun kadınlar KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi'nde denizcilik öğrencileriyle bir araya geldi.

GÜNCEL 09.03.2022, 12:09 09.03.2022, 21:41 Halit Emre İbrahimoğlu
238
Denizci kadınlar öğrencilerle buluştu.” Kadın, Denizci Kadın, Denizde Kadın”

KTÜ DUİM Mezunlar Derneği'nin katkılarıyla ‘Kadın, Denizci Kadın, Denizde Kadın’ etkinliğinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun kadınlar denizcilik öğrencileriyle bir araya geldi.

Düzenlenen etkinliğe; Panama Başkonsolosluğu Gemiadamları Servisi Müdürü ve KTÜ DUİM 2007 mezunu Sevinç Körüklü, UAB Eğitim ve Belgelendirme Dairesi Denizcilik Sörvey Mühendisi, KTÜ DUİM 2007 mezunu Seda Türker Şahin, aktif denizcilik yaşamlarına devam eden Uzakyol Vardiya Zabiti ve 2017 mezunu Cemre Beşiroğlu, Uzakyol Vardiya Zabiti 2018 mezunları Hande Keşir ve Nursu Karakaçan katıldılar.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Muzaffer Feyzioğlu ve öğretim elemanlarının katıldığı etkinlikte sözü alan Sn. Körüklü konuşmasına deniz hayatına başlangıcını ve Panama Başkonsolosluğu'nda devam eden kariyer süreçlerini anlatarak başladı. Meslekte ingilizcenin önemini vurgulayan Körüklü, KTÜ’lü kadın denizciler olarak sektörün her kademesinde yer aldıklarını ve bu mevkilerde sayılarının daha da artacağına inandığını ifade etti.Ardından söz alan Seda Türker Şahin, okul sonrası 6 yıl denizde çalışmasının ardından idari kısma geçtiğini, denizcilik sörvey mühendisliğinde gemi denetimlerinde bulunduğunu, aktardı. Kadınların bulunduğu gemilerin diğer gemilere göre daha fazla düzen içinde olduğunu ifade eden Sn. Türker denetlerin de daha rahat geçtiğini de ekledi. Türker, Sektördeki KTÜ mezunlarının geldikleri noktalarla gurur duyduğunu ifade etti.

Sonrasında söz alan 2017 mezunu Uzakyol Vardiya Zabiti Cemre BEŞİROĞLU, gemide yaşanılan zorlukların aslında cinsiyetle bir ilgisi olmadığını, insan olarak zorlandıklarını bu konuda cinsiyetlerinin ön plana çıkmasını yanlış bulduğunu belirtti. Pozitif ayrımcılığa değil fırsat eşitliğine ihtiyaçları olduklarını söyleyen Sn. Beşiroğlu, sektörde kadınların iyi yerlere gelmeleri için üstlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerine olan inancını dile getirdi.2018 mezunu Uzakyol Vardiya Zabiti Nursu Karakaçan gemide kadın çalışanlara eskisinden daha çok imkan verildiğini ve cinsiyetçiliğin azaldığını düşündüğünü belirtti. Gemide erkek kadın farketmeksizin taciz, mobinge uğranılabileceğini söyleyen Sn. Karakaçan, bu tür eylemlere yeltenenlerin cezasız kalmadığını, bu taciz ve mobinglere maruz kalan denizcilerin susmaması gerektiğini, gemi disiplin kurulunda gerekli yaptırımların uygulandığını ve uygulanmaya da devam edeceğini vurguladı. 

Dökme yük gemilerinde Uzakyol Vardiya Zabitliği yapan 2018 mezunu Hande KEŞİR, bu tipteki gemilerde kadınların daha az sayıda olduğunu, bu yüzden bir takım zorluklarla karşılaştığını fakat üstesinden gelebildiğini belirtti. Geleceğin kadın zabitlerine de zorluklara karşı yılmamaları gerektiğini, istedikleri sürece her şeyi başarabileceklerini söyledi.Karşılıklı soru-cevap şeklinde samimi bir ortamda geçen etkinlik, denizcilik sektöründe kadınların her zorluğun üstesinden en az erkekler kadar geldiklerini kanıtlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü kadın mezunlarına günün anlam ve önemine ithafen plaket ve çiçek takdimi yapıldı.

Gün içerisinde fakülte ve bölümü gezme şansı bulan kadın mezunlar uzun süre önce yer aldıkları sıralara dönüp anılarını tazelediler. Bölüm imkanlarının her geçen gün arttığını ve bunun gözle görülür şekilde birlikte çalışmanın ürünü olduğunu, sektörde yer alan mezunların geldiği noktalardan da açıkça belli olduğunu ifade ettiler.

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü