banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

“Deniz eğitiminde iş garantili burs vereceğiz”

Metin Kalkavan başkanlığındaki yönetim kurulu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ni tıklım tıklım dolduran bir kalabalığa hitap ederek, 2023 vizyonunu anlattı.

GÜNCEL 09.05.2013, 13:04
“Deniz eğitiminde iş garantili burs vereceğiz”

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Metin Kalkavan başkanlığındaki yönetim kurulu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ni tıklım tıklım dolduran bir kalabalığa hitap ederek,  10 yılın bilgilendirmesiyle birlikte 2023 vizyonunu anlattı.

Denizde 400’ün üzerinde düzenleme yapılmasını sağladıklarını ifade eden Metin Kalkavan, “Bu her 5 iş gününde bir düzenleme demek. Kara liste konusunda Türk armatörünün zihniyetinin değişmesini sağladık. ‘Yakalanacaksan Türkiye’de yakalan, dışarda faturası çok ağır oluyor’ mesajını verdik. Burada en büyük desteği denizci kadrodan oluşan yönetim kadrosundan aldık.  Bunun dışında kaza bazında Türk bayraklı gemilerin beyaz bayraklı birçok gemiden daha az kaza yaptığını ispat ettik. Girişimlerimizle IMO’nun Türk filosuna bakış açısı değişti. Her denizcilik kurumuna üye olduk, yöneticilerimizi de destekledik.  Bu uğraşlar sonunda belki Sayın Şadan Kaptanoğlu’nu önümüzdeki dönemde BIMCO Başkanı olarak görebileceğiz.  Öte yandan, 5 bakanla yaptığımız toplantı sonucunda ÖTV’siz yakıt ve liman ücret tarifelerinin indirilmesini sağladık. Sicilden terkin kararında kanunun değiştirilmesini sağladık. DTO’nun katkısıyla büyük ortaklıklara imza attık” diye konuştu.

“400 MİLYON DOLARLIK DEĞERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK”

Hızlı büyüme sonucu istenmeyen olaylar da yaşadıklarını belirten Kalkavan, sözlerine şöyle devam etti: “Tersanelerimizde yaşanan kazalar da ciddi imaj kaybımıza neden oldu. Bugün azalan taleple beraber gemi inşa sektörü büyümeye devam ediyor. Tamir bakım ve özellikle askeri ağırlıklı özel gemiler üretmeye başladık. Hiç beklemediğimiz bir anda gelen krizden büyük oranda etkilendik. Bize ait olmayan bir kriz nedeniyle frene basarak büyük kayıplar yaşandı. Burada Türk özel bankacılığına ayrı bir teşekkür gerekir. Ancak, krizde de boş durmadık, global ekonomik kriz esnasında BDDK karşılık yönetmeliğini çıkarmayı başardık. Bu, Libya müteahhitlerine çıkarılmış olan hakkın bize de tanınmasıydı. Bunun yanı sıra, kredi garanti fonu uygulamasıyla, kızaklarda bekleyen belirli sayıda gemimizin tamamlanmasını sağladık. Böylece 400 milyon dolarlık bir değerin hurdadan çıkarılıp gün yüzüne çıkarılmasını sağladık.”

“PİRİ REİS’TE İŞ GARANTİLİ BURS VERECEĞİZ”

En büyük kaynağı ayırdıkları eğitimdeki en büyük projelerinin Piri Reis Üniversitesi olduğunu kaydeden Başkan Kalkavan, “Bu okulun 682 öğrencisi tamamen denizcidir. Yeni bir birim kuruyoruz, başında Prof. Oral Erdoğan olacak. Yüzde 100’ü denizci olan bir ihtisas üniversitesiyiz. Ana gayemiz denizciliğin her alanında eğitim veren, yetiştiren bir güzide okul yaratmak. Önümüzdeki 5 yılda kendine yeten, yılda minimum 1.000 mezun veren, geleceğin armatörlerini, işverenlerini yetiştiren bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. 100 milyon dolarlık bir yatırım yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Çok donanımlı denizciler bu okuldan çıkacak. Tuzla, denizcilik eğitimiyle de büyük bir marka olacak. Türkiye’de henüz uygulanmayan bir projeyi daha gerçekleştireceğiz. Parası olmayan her öğrenciyi eğitip, işe yerleştirecek ve geri dönüşü sağlayacak bir yapı oluşturacağız. İş garantisiyle çocuklarımızı iş sahibi yapacağız. Bu proje, kendi başına 100-150 milyon lira civarında bir paraya mal olacak. Bu bize, işverenin aradığı nitelikli elemanın da yolunu açacak. Şu anda ülkemizde 28 bin öğrenci denizcilik eğitimi alıyor. İlk yeşil sertifikalı üniversite de yine bizim projemiz. Bunların yanı sıra, birçok okula Piri Reis’ten önce de yardım ettik, simulatör eğitimine hiç ara vermedik yine devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

ODANIN 2023 VİZYONU

Türkiye’nin her alanda 2023 yılı konusunda hedefleri olduğunu söyleyen Metin kalkavan, DTO olarak kendilerinin de önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türk ticaretinin 1 trilyon 300 milyar dolar gibi bir dış ticaret  gerçekleştireceğinin öngörüldüğü kaydederek, “Bu rakam içerisiden sektörümüzün payı yaklaşık 10 milyar dolar civarında olacak. Bu sektörümüz için çok önemli bir fırsattır. DTO olarak bu potansiyeli kullanmak için çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı. Denizcilik sektörünün teknolojiye yatırım yapması gerektiğini anlatan Kalkavan, “Yeşil Gemi” denen enerji verimliliği yüksek gemilerin filolara dahil edilmesi gerekiyor. Bu hem maliyetleri düşürür hem de çevre temizliğine katkıda bulunmuş oluruz” dedi.

Odanın 2023 vizyonuyla ilgili olarak da, “Bir dünya proje anlatmayacağım ama önemlilerini söyleyeceğim” diyen Kalkavan, bunları da şöyle sıraladı:

-          Borsa İstanbul bünyesinde denizcilik indeksleri gösterilip tanıtılacak. Ahlaki ve etik değerlere sahip çıkan istikrara dayalı bir sistem öngörülüyor.

-          Türk sahipli gemi sayısı 50 milyon dwt’ye çıkarılacak.

-          Denizcilik sektörüne banka kredilerinin etkin bir şekilde aktarılması sağlanacak.

-          Türk denizcilik filosunun yenilenmesi ve yeşil gemiye dönüşüm hızlandırılacak.

-          Koster filosu yenilenecek.

-          Karada otomobiller için verilen payın hurda teşvikiyle aktarılmasına çalışılacak.

-          Balıkçılık ve motor işletmeciliğinde mutlaka yeşil teknolojiye geçilecek.

“Bugün, politikacılarımız ve İdare burada yok, keşke olsalardı” ifadelerini kullanan Metin Kalkavan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz, hiçbir zaman devletle kavga etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Herkesi memnun etmek gibi bir hedefimiz hiçbir zaman olmadı, doğruyu yapmak en büyük hedefimizdi. Sizler benim büyük ailemsiniz. Amcalarım bana 9-10 yaşında pratik denizcilik eğitimi veren kişilerdi. Yaptığımız işten şunu bekliyoruz. Hata ve eksiklerimiz olacak ama artılarımız çok daha fazla olmaya devam edecek.”

Yorumlar (8)
İnanmadık 8 yıl önce
Bugüne kadar neden yapılmadı diye sormazlar mı adama? Rakip aday çıkınca mı aklınıza geldi bütün bu projeler?
ziya rizelioğlu 8 yıl önce
bazı işverenlerşunu bunu böyleyapacaz diyorlar aldatmacadan başka birşey değil az kumanya az para vedüşük maaş gecenlerde bir şirkete gittim ellibintonluk gemi kaptanına 2000 dolar maaş verdiler okulları çoğaltıyor nedeni zabitlere çok düşük maaş vermek icindir yakın bir zamanda tayfalara asgari ücretle çalıştıracaklar
Metin Menteş 8 yıl önce
SAYIN METİN KALKAVAN
EĞER ERLER SAVAŞMAZSA GENERALLER SAVAŞ KAZANAMAZ.
YILLARCA TÜRK DENİZ TİCARET FİLOMUZUN KALKINMASI İÇİN EMEKLERİ İLE
KATKIDA BULUNAN ESKİ İSMİYLE YÜKSEK DENİZCİLİK OKULU ŞİMDİKİ İSMİ İLE
DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MEZUNLARI OLMASAYDI SİZLER GEMİLERİNİZİ NASIL YÜRÜTÜP GEMİLERİNİZE GEMİ KATARDINIZ.
BU OKULA OLAN KİNİNİZDEN VAZGEÇİP DESTEK VERİNİZ Kİ KALİTELİ ZABİTLERLE GEMİLERİNİZ YÜRÜYEBİLSİN .

METİN MENTEŞ
YÜKSEK DENİZCİLİK OKULU MEZUNLARI DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU ESKİ BAŞKANI
yıldıray öncel Derya 8 yıl önce
Denizcilik eğitimi hiç bir eğitim kurumunun vizyonunda yada analizleri doğrultusunda oluşturduğu bir alan değildir..Hele hele geçmişten günümüze var olan sistemleri ve olguları savunarak ,uzun vadede salt bir gelenekselliğe dönüştürme çabaları, statükocu yaklaşımlar,tek bir doğruya dayalı formül üretme gayreti Türk denizciliğinin ve mesleki eğitiminin önündeki engelleri kaldırmamıştır kaldıramaz!!Bu alanda deniz eğitimi yapan İMO Model kurs dahil olmak üzere bütün kurumlar piyasa aktörleri ile birlikte çalışıp sektörün ihtiyacını ve beklentilerini karşılayacak yeterliliğe sahip zabitlerin yetişmesinde bir eylem planı oluşturulması şarttır. Ayrıca şu da göz ardı edilmemelidir zabitin mesleki becerisindeki uyumsuzluk ve yetersizlik zabitin kendi performansı ile ilgilidir, mezun olduğu okul asla zan altında bırakılmamalıdır.
Zabit yetiştirme vizyonunu layığı ile yerine getiren ve bu okullara desteğini ve emeğini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara Teşekkür eder saygılarımı sunarım.(Yıldıray Önce Derya)
Denizci 8 yıl önce
Sayın Metin Menteş,
O kinleri hiçbir zaman bitmeyecektir. Zaten o kinin bir sonucu olarak İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne karşı o okulu açtılar. Fakültenin yanındaki araziyi de yangından mal kaçırır gibi alıp, kampus yaptılar. Yalanlarına kanılmasaydı, o arsa İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne bağışlanacak idi. Yalan söylediler.Sırtımızd an hançerlediler. Doğru olmayan bir sürü dedikodu ürettiler ve bunları bahane yaptılar. İTÜ Denizcilik Fakültesi, güya Piri Reis Üniversitesinin kurulmasını YÖK'te engelliyormuş gibi, v.s.
yıldıray öncel Derya 8 yıl önce
Öncelikle kendi eğitim camiasından olmayan meslektaşlarını hiçe sayan zihniyeti ;; kimse demokratik bulmaz bunu belirtiğim (((sayın denizci!
- Konu hakkındaki fikirler hep ön yargıdan uzak bir şekilde temsil edilmelidir.''Bir gün gelecek ön yargılı yönü ağırlaşan fikirler yumuşamaya başlayacaktır.. ''İyi eğitim ve iyi okul '' haklı olarak sektörde kendi üstün olan yerini korumaya denizciliğin üstündeki etkinliğini sürdürmeye devam edecektir.. Dünya bütün bilim dallarında eğitimleri yeni dünya düzenine göre sürekli güncelleştiriyor, tecrübe ve taleplere göre meslek standartları ve eğitim kurumlarına ihtiyaç duyuluyor, bu misyonu layığı ile yerine getiren denizcilik eğitimine değerli katkıları olan herkese şükranlarımı sunarım. (Yıldıray Öncel Derya)2013/4/11
T.C Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
İMEAK DTO gelirlerinden eğitime ayrılan bölümün bütün sivil denizcilik okullarına eşit bir şekilde dağıtılıp dağıtılmadığı araştırılmöalıdır. Piri Reis üniversite olabilmek için denizcilik dışında örneğin tarih coğrafya gibi bölümler açmak zorunda kaldığından yukarda sözü geçen gelirler denizcilik dışında harc andığından ülkenin sivil deniziclik eğitimi bu gelirden mahrum kalmaktadır. Yani kuruluş yasası aksine bir kuruluş lehine, ucuz adam sağlayabilmek için kullanılmaktadır.Arm atörlerimizin ucuz adam çalıştırma uygulamasına, ucuz etin yahnisi yavan olur gerçeği bilindiği halde, bir şey demek mümkün değildir. Eskiden de pratikten yetişmiş ya da subay ast subay emeklilerişni ucuz fiyata çalıştırdığı bilinmektedir. Ayrıca birçok özel gemilerde kumanya sıkıntısı hep bilinmektedir. Deniz ticareti ilmi iyi bilinmediğinde iyi gelir sağlanmadığından zarar etmemek için personele ödenen ücretlerden, kumanyadan kısıntılar yapılnmıştır. Bazen maaş ödenmediği zamanlar bile olmuştur.Hiç kuşku yok ki ülkemizde uzun yıllardan beri en iyi sivil denizcilik eğitimi önceleri Yüksek Deniz Ticereti mektebi'nde ve onun devamı olan YDO'dan sonra halen denizcilik fakültelerinde verilmektedir. İMEAK DTO bütün sivil denizcilik okullarına eşit yaklaşarak adil olmayı bırakmış hırsla, inatla Piri Reis üniversitesine maddi ve manevi gücünü harcamaktadır. Kur'an'da Büyük Allah bozgunculuk, ayırımcılık yapmayın, adil olun diye buyurduğu halde İMEAK DTO'nun israrla tutumuna devam etmesini anlamak mümkün değildir. Biz de ANKARA'DA HAKİMLER VAR DİYORUZ VE BEKLİYORUZ. Allah Türk denizciliğinin yardımcısı olsun. www.refikakdogan.com
Abilerime saygılar,kardeşlerime sevgiler. 8 yıl önce
Ydo mezunları kalkavan gibilere mecbur değil.Dünyanın her yerinde,denizciliğin her alanındadır.Bilmeyen ler için söylemek isterim,bu yıl ilk defa COSTA şirketi deneme amaçlı zabit alımı için YDO ya gelmiştir.Mezunlarım ızdan Chevron'da,MSC'de ve daha birçok yabancı şirkette çalışanlar mevcuttur.İlk kez DP sertifikası kurslarına katılım ardından off-shore platformlarda çalışmaya başlayan zabitler yine YDO'ludur.Uluslaras ı tüm çalışmalarda YDO mezunları temsil etmektedir ülkemizi.Kısacası biz her zaman,dünyanın her yerinde tercih edilen olmuşuzdur.Siz bina yapabilirsiniz,100 milyon dolarlık yatırım yapabilirsiniz ancak ne kadar para dökerseniz dökün,ne kadar çalışırsanız çalışın 129 yıllık ruhu,gelenek ve bağlılığı,saygı ve sevgiyi öyle kolayca oluşturamazsınız.
12°
parçalı bulutlu
banner102