banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

DEDER Başkanı Cahit İstikbal korsan saldırısını canlı yayında değerlendirdi!

Deniz Emniyet Derneği Başkanı Cahit İstikbal Mozart isimli gemiye Gine körfezinde yapılan ve en az bir can kaybıyla sonuçlanan kanlı korsan saldırısını A Haber televizyonunda değerlendirdi.

GÜNCEL 24.01.2021, 03:24 24.01.2021, 09:40 Halit Emre İbrahimoğlu
711
DEDER Başkanı Cahit İstikbal korsan saldırısını canlı yayında değerlendirdi!

İstanbul merkezli Boden Denizcilik işletmesindeki Liberya bayraklı 2007 inşa Mozart isimli konteyner gemisinin, 23 Ocak sabah saatlerinde Gine Körfezi Sao Tome'nin 100 deniz mili açıklarında seyrettiği sırada korsanların saldırısına uğradığı bildirildi.

Gine Körfezi'nde yapılan saldırı A Haber'de Deniz Emniyet Derneği Başkanı Cahit İstikbal tarafından değerlendirildi. Saldırının 180 deniz mili açıkta uluslararası sularda yaşandığını ve sonrasında mürettebatın kör seyir yaptığını vurguluyan Cahit İstikbal; ''Biliyorsunuz ki bu saldırılar bir ülkenin karasualarında yapılırsa silahlı soygun olarak nitelendiriliyor. Ancak Uluslararası sularda gerçekleştiğinde korsanlık veya deniz haydutluğu olarak adlandırılmakta.'' ifadelerini kullandı.

Silah özel aletlerle açılan bir delikten ateşlendi!

Korsanların bayrak ayrımı yapmadığını belirten İstakbal; ''Saldırıları caydırıcı hale getirmek ve engellemek için gemiye silahlı muhafız alınmaktadır. Ancak sözkonusu gemide muhafız yoktu bu da saldırının daha kolay yapılmasına neden olan faktörlerden bir tanesiydi. Aynı zamanda saldırı esnasında mürettebatın saklanabileceği alanlar belirleniyor. Bunlara ''citadel'' ya da ''korunaklı alan'' denmekte. Bu alanların kapısı çok kalın çelik sactan yapılmakta. Söz konusu saldırıda, bu kapı özel cihazlarla delinip, silah sokacak kadar yer açıldığında silahın ateşlenmesi ile maalesef azeri denizci meslektaşımız şehit oldu.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (1)
Neşe Tüzen 10 ay önce
Rabbim yardımcıları olsun. Ben kahroldum burda aileler ne durumda acaba. Niçin gemilerde özel bir koruma yok. Birisinin ölmesimi gerekiyor önlem alınması için.
15
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü