banner191

banner148

banner179

banner176

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sondaj Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu Galası ve Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu'nda gazetecilerin soruları üzerine,

GÜNCEL 11.12.2014, 00:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sondaj Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sondaj Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ocak ayı içerisinde inşallah Batı Karadeniz'de yeni bir sondaja başlayacağız. Bu noktada yerli bir petrol sondaj platformunun yapılması ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Bu platformu da hamdolsun tersanelerimizde yapabilecek güce sahibiz. Bunun da müjdesini vermek istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Sempozyumu Galası ve Türkiye Petrolleri 60. Yıl Resepsiyonu'nda gazetecilerin soruları üzerine, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İç Güvenlik Reformu'na ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. İç Güvenlik Reformu ile yapılacak düzenlemelerin tamamen toplumun düzenini korumaya, huzurunu sağlamaya yönelik olduğunu belirten Erdoğan, "Bu düzenlemeyi bozmaya gayret edenler, bunun yegane sorumlusu olur. Halkı sokağa dökmek isteyenler yargıdan kurtulamayacaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'dan önemli Kıbrıs açıklaması

Hükümetin İç Güvenlik Reformu ile atmış olacağı adımın çok isabetli bir adım olduğunu ve milletçe bu adımın yanında durmak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Molotofkokteylleriyle bu ülkede siyaset yapamayız. Böyle bir siyaset yapılamaz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Vatandaşın camını, çerçevesini indirenlere sıcak bakamayız. Halkımızı, insanımızı, et dağıtmaya giden vatandaşımızı, bu gençleri öldürmeye yönelenlerle beraber hareket edenleri savunamayız. Devlet bunlara karşı belli yaptırımlar hazırlamak durumundadır. Şu anda hazırlanan paket ben böyle bir paket. Hayırlı olsun diyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"YENİ BİR SONDOJA BAŞLAYACAĞIZ"

"Ocak ayı içerisinde inşallah Batı Karadeniz'de yeni bir sondaja başlayacağız. Bu noktada yerli bir petrol sondaj platformunun yapılması ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Bu platformu da hamdolsun tersanelerimizde yapabilecek güce sahibiz. Bunun da müjdesini vermek istiyorum" dedi.

Yorumlar (1)
Cihan Çilsaat 5 yıl önce
İnşa da sorun yok, tersanelerimiz benzeri projeleri zaten daha önceki zamanlarda yaptı, sadece 500 milyon dolarlık bir maliyeti var, ki bu devletimiz için küçük bir meblağ.

Önemli olan onu kullanıp işletebilecek hem deniz (marine) hem de sondaj (drilling) personeli var mı ülkemizde? malesef...

TPAO nun kiraladığı Sondaj platform veya gemileri, ona hizmet veren supply boatlar, bu işlerde ne kullanıyorsa hepsi yabancı firmalara veriliyor, sadece yabancılar çalışıyor halen daha ülkemizin kıta sahanlığında yapılan, yapılacak offshore işlerinde yerli personel kullanılmasıyla ilgili kota yok.

Değerli yetkililerimiz lütfen biraz Kuzey Denizi ve Brezilya'ya bakın, kendi milletini koruyan istihdam politikalarını kendi sularımızda uygulamamız gerekiyor. Yoksa daha öncede olduğu gibi ocak ayında gelecek platform üzerindeki TPAO temsilcisi (company man) yabancı arkadaşlar olacaktır.

Hiç bir şey yapamıyorsak en azından eğitim amaçlı fazlalık Türk personel (catering değil; marine, drilling ve technical section da görevli) konulması zorunlu kılınmalıdır.

1) http://www.marinemon ey.com/sites/all/the mes/marinemoney/foru ms/RIO10/Presentatio ns/Sept17th/Pedro%20 Calmon%20Neto.pdf
2)

http:// www.tradewindsnews.c om/weekly/205654/cre w-crunch-looms-as-br azil-officer-deficit -grows

23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?