banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çevre felaketine bakanlık el attı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde özel bir limana ait arıtma tesisindeki valfın patlaması sonucu meydana gelen çevre kirliliğini yerinde incelediler...

GÜNCEL 17.10.2013, 10:22
Çevre felaketine bakanlık el attı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde özel bir limana ait arıtma tesisindeki valfın patlaması sonucu meydana gelen çevre kirliliğini yerinde inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, ""Çevre kirliliği, kaza mı ihmal mi onu araştırıyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Deniz kirliliği önümüzdeki en geç 15 gün içinde bakanlığımızın yetki verdiği firmalar tarafından çözümlenecek"" dedi.

Bursa'nın Gemlik ilçesindeki serbest bölgeye bağlı Roda Limanı’nda sintine tankındaki valfın patlaması sonucu tonlarca atık, Narlı ve yakınındaki sahili kirletti.

Olayın ardından kazanın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Roda Liman Genel Müdürü Ali Çıl ve yetkililerden bilgi aldı.

Temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Birpınar, ""Perşembe günü gece Roda Limanı’nda bir kaza meydana geldi. Bu kazanın sebeplerini araştırıyoruz. Gerçekten kaza mı, yoksa ihmal mi var bunu araştırıyoruz. Bu kaza sonucu limanda bulunan sintine tanklarından bir tanesinin transfer valfı patlıyor. Bu tanklardan yaklaşık 30 ton civarında yağlı atık, su kanalı vasıtasıyla denize ulaşıyor. Bu kirlilik, Narlı'ya kadarki 12 kilometrelik sahil şeridini etkiliyor. Bakanımız Erdoğan Bayraktar'ın talimatıyla olaya müdahale ettik. 50 kişilik bir ekip burada çalışmaya başladı. Şu ana kadar temizlikle ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. 30 ton civarında denizin üzerindeki yağları toplayan sorbentler serildi. Bunlardan yağlar alındı. Bunlar da bertaraf tesisine gönderilecek. Deniz kirliliği önümüzdeki en geç 15 gün içinde bakanlığımızın yetki verdiği firmalar tarafından çözümlenecek"" dedi."

"ÇEVRE KANUNU GEREĞİ CEZA 500 BİN TL İLE 5 MİLYON LİRA ARASINDA"

Bu bölgede etkilenen gemilerin seferlerinin durdurulduğuna işaret eden Birpınar, şöyle devam etti:"

"Onları temizlemeden seferlerine müsaade edilmeyecek. Burada Çevre Kanunu gereği kesilmesi gereken cezalar da var. Bunun miktarı 500 bin ile 5 milyon lira arasında değişiyor. Bu noktada da biz gerekli açıklamaları yapacağız. Durumun ihmal mi kaza mı olması durumuna göre bu cezalar 5 milyon liraya kadar uygulanacak durumda. Buradaki ihmali arkadaşlarımız araştırdıktan sonra ona göre cezai işlem uygulanacak. Çünkü bizim için en önemli şey çevrenin korunması. Bakanlığımız olarak bu konuda hassasız. Biz bu noktada tabiatın korunması adına, özellikle bu bölgede çok denize girilen yerler var. Bunların korunması adına bir çalışma yapacağız. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. 15 gün içinde burada herhangi bir kirlilik kesinlikle kalmayacak. Buradaki kanuni işlemler de devam edecek."

Kirliliğin ilk günlerinde balık ölümlerinin olduğunu söyleyen Birpınar, ""Şu anda böyle bir durum yok. Acil bir müdahale yapacağız. Bizim acil müdahale kanunumuz var. Bu kanunda olay sırasında acilen uygulanmış. Komisyon kurulmuş. Bizim Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz olaya müdahale oluyor. Orada bir sıkıntı yok. Ama neticede deniz ve kıyılarımız kirlenmiş. Bundan da tabi ki balıklarımızın etkilenmesi çok arzu edilen bir durum değil. Ama bu tip olaylarda olabiliyor. Geçenlerde Kıbrıs'ta da aynı bir durum oldu. Oradaki daha da büyüktü. Bunlara hızlı müdahale etmek ve çözmek çok önemli. Denizin içindeki canlı varlığın etkilenmesini minimuma indirmek zorundayız"" diye konuştu.

Narlı bölgesi ve onun batısında kalan tüm bölgenin kirlilikten etkilendiğini dile getiren Birpınar, ""Burada incelemelerde bulundum. Denizin üzerindeki kirlilik azaldı. İnce yağ denilen bir yağ var. Onun temizlenmesi lazım. Enteresan bir şey, baktığınızda buradan oraya nasıl gidiyor diyorsunuz. Ama dalganın etkisiyle oraya ulaşmış. O bölgeye müdahale ettik. Müdahale etmediğimiz herhangi bir nokta yok. Masraflı ve zor bir iş ama kanunumuzun esas prensibi 'kirleten öder' prensibidir. Buradaki tüm masrafları buradaki özel liman ödeyecek. Onun dışında da bir ihmal varsa da Çevre Kanunu’na göre işlem yapacağız"" açıklamalarında bulundu.

"TESİSİMİZİN HEDEFİ HERHANGİ BİR MADDİ GETİRİYLE ALAKALI DEĞİL"

Genel Müdür Ali Açıl, ise tesisin gemilerdeki kirli yağların karaya alınıp denizlere karışmadan yok edilmesi için kurulduğunu dile getirerek, "Daha önce bu bölgede buna benzer bir susuzlaştırma yağı değerlendirme tesisi olmaması sebebiyle uzunca zaman gemilerden sintineler alınamıyordu ve bildiğiniz Narlı'daki tip şeyleri gemiler geceleri basarak sahillerimizi kirletiyorlardı. Bu tesisin kuruluş amacı herhangi bir maddi getiriyle alakalı değildir. Şuana kadar da herhangi bir şekilde bizim açımızdan çevreyi korumanın ötesinde bir anlam taşımıyordu bu tesis. Bu tesisi kurmamızdaki esas amaç gemilerden yağların alınabilmesiydi. Bu tesis kurulduktan sonra limanlarımıza gelen gemilerin yağları rahatça alınıp değerlenir hale geldi" ifadelerini kullandı.

"KAZANIN EN BÜYÜK ÖZRÜ YAPTIĞINIZ KİRLİLİĞİ TEMİZLEMEKTİR"

Tesisin 7 senedir çalıştığını ifade eden Açıl, "Bu tesisle hep övündük. Maalesef bir kaza oldu. Kazanın en büyük özrü, yaptığınız kirliliği temizlemektir. Yoksa bunun özrü yok. Doğaya verilen bir zarar, telafisi her ne kadar tamamen temizleseniz bile az da olsa muhakkak kalıyor. Biz şimdi bu konuda herhangi bir şekilde maddi bir eklenti olmadan kazayı öğrenir öğrenmez Türkiye'deki en iyi şirketlerden birini buraya çağırdık. Yetersiz kalsa daha fazla da çağırabilirdik. Yalnız maalesef kaza gece oldu. Saat 23.30'da operasyona başladık. Bu operasyonu yaparken limanda yanaşmış 8 gemi vardı. Bu kazalar devamlı başımıza gelmiyor. Ne kadar usta olduğunuzu söylerseniz söyleyin bu kazaları önleyemiyorsunuz ve yeteri kadar tedbir alamıyorsunuz"" dedi.

Gecenin karanlığı sebebiyle bir kısım yağın iskeleden uzaklaştığını ve engelleyemediklerini dile getiren Açıl, şöyle devam etti:"Ertesi gün her ne kadar bot çıkartıp denizde araştırma yaptıysak da orada da yağ izine rastlayamadığımız için karşı sahillere yayılmış. Yağın miktarıyla ilgili tam bir bilgimiz yok. Ancak buradan denize karıştığını hesapladığımız miktar 11 ton. Bu yağın içinde de yüzde 30 su var. Yani yaklaşık 7 ton malzeme denize gitti. 20 tonluk çökertme havuzumuz var. Tankımız 34 tonluktu. 20 tonu çökertme havuzunda kaldı. Onun haricinde 11 tonluk kısmı teknik problem var. Bunu ancak bilirkişilerle çözmemiz söz konusu. Müdahalede gecikmemizin en büyük sebebi o sırada arıtma tesisinde bir operasyon yoktu. Bu sebeple geciktik."

Yorumlar (5)
ÇEVRECİ 6 yıl önce
İLGİLİ KANUNLAR KAPSAMINDA KIYI TESİSLERİ ATIK KABUL TESİSLERİNİ KURDULAR. SONRA HER GELEN GEMİDEN SABİT ÜCRET ALMAYA BAŞLADILAR.
BU GELİR İNSANLARIN HOŞUNA GİTTİ. FAKAT ATIK ALIM KONUSUNDA YERİMİZ YOK V.S. GİBİ SEBEPLER İLE PARA ALINDIĞI HALDE ATIK HİZMETİ TAM OLARAK VERİLEMEDİ. ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ SORULARA KAÇ LİMAN BEN HEPSİNİ YERİNE GETİRİYORUM DİYEBİLİR?
1- ATIK KABUL TESİSİNİN GERÇEK BİR PROJESİ VAR MIDIR?
2-KULLANILAN MALZEMELR, VALF, BORU V.S. SETTİFİKALIMIDIR? YOKSA GENELDE GEMİ SÖKÜMDEN ÇIKAN HURDA MALZEMLER Mİ KULLNILIR?
3-sertif ikaları var ise satın alma faturalı ile ispatlasınlar.
4-EN ÖNEMLİ ATIK TESİSİ UNSURU SEPERATÖRLER, ALİAĞAYA GELMİŞ HURDA GEMİLERDEN ÇIKAN HURDA SEPERATÖRLER MİDİR?
5-MİLYONLARCA DOLAR HARCANARAK YAPILAN BU YATIRIMLARDA NEDEN BEŞ ON BİN DOLARIN HESABI YAPILIR DA YENİ BİR SEPERATÖR ALINMAZ, ŞİRKET VE LİMAN,ÇEVRE BU KADAR TEHLİKEYE ATILIR.
6-KİMYASAL ARITMALAR ÇALIŞIYOR İSE, EN SON NE ZAMAN LİMANA KİMYASAL SATIN ALINMIŞTIR FATURALARI DEKLARE EDİLSİN.
7-LİMANLAR DA ATIK TESİSİ KULLANAN PERSONELİN BU KONUDAKİ EĞİTİMİ NEDİR?
8-TESİSLERDE SUSUZLAŞTIRMA NASIL YAPILIYOR?
9-DEŞARJ KRİTERLERİ GERÇEKTEN SAĞLANIYOR MU?
10- TESİSLERİN ETRAFINDA NEDEN TAŞINTI DUVARI YOK...?
11- TESİSLERİN TANKLARI KAÇ MM SACDAN İMAL EDİLİYOR. KALİTE VE STANDARDI NE, SIZDIRMAZLIĞI VE KAYNAK KONTROLÜ NE?
12-TESİSLERİN İMALAT KRİTERİ NEDİR? BEN YAPTIM OLDU...
13-ATIK YÖNETİM PLANINDA BELİRTİLEN GEMİ SAYI VE TÜRLERİ İLE LİMAN TESİS KAPASİTELERİ GERÇEKTEN UYUMLU MU?
14- LİMAN ATIK İSTATİSLİKLERİNE BAKILDIĞINDA, TÜM LİMANLAR AYNI ORANDA HİZMET VERİYOR MU, YOKSA BU İŞİ YÖNETMELİKLERİN İSTEDİĞİ BİR FORMALİTE OLARAK MI GÖRÜYORLAR....?
15- LİMAN İDARECİLERİ BU İŞİ NE KADAR BİLİYOR...?

AKSİ DURUMDA ÇOK BÜYÜK RİSK ALIP BU KADAR BÜYÜK YATIRIM YAPAN PATRONLAR, İŞ BİLMEZ İDARECİLERİN UFAK HESAPLARI YÜZÜNDEN BU TİP KAZALAR VE BÜYÜK CEZALAR İLE KARŞI KARŞIYA KALIRLAR.
BİR MUSİBET, BİN NASİHATTAN İYİDİR SÖZÜ HERHALDE SADECE BİZİM ÜLKEMİZDE GEÇERLİ...MUSİBET GELMEDEN NE DEN ÖNLEM ALMIYORUZ, KANUNLARA UYMUYORUZ...?
Amatör denizci 6 yıl önce
Büyük ihtimalle masa başında oturan bir devlet memuru sunuz
Bu yazdığınız tedbirler alınsa ne olur alınmasa ne olur olacak olan tesisin yatrım masraflarını çok artırırsınız yine de netice alamassınız
Bu yatırım yapılırken ince eleyen sık dokuyan değerli bakanlık yetkilileri nasıl atlamış acaba , her yere baskınlar yapıp sanayiciye bezdiren değerli uzmanlar atık alım tesisini nasıl unutmuşlar
ÇEVRECİ 6 yıl önce
LİMANLARDAKİ ATIK KABUL TESİSLERİNİ, GEMİLERDEN ATIKLARINLARIN ALINMASI VE KABULU YÖNETMELİĞİ ÇERÇEVESİNDE KIYI TESİSLERİ MECBUREN KURARLAR.
YÖNETMELİK ÇIKANA KADAR KİMSE ÇEVRE DOSTLUĞU YAPMIYORDU, HİÇ BİR LİMANDA ATIK TESİSİ YOKTU.
BU KANUNA GÖRE LİMANA GELEN HER GEMİ, GROS TONAJINA GÖRE LİMANA KATKI BEDELİ ÖDER. ATIK OLSUN OLMASIN BU PARAYI ÖDER. BUNDA AMAÇ ATIK KABUL TESİSİ LİMANA EK MALİYET OLMASIN, ÇEVRE HİZMETLERİ USULUNE UYGUN YERİNE GETİRİLSİN, DENİZLERİMİZ KİRLETİLMESİNDİR. HERKES BU KANUNLARA ÇOK İYİ UYUYORDA ÇEVRE BAKANLIĞI ALİAĞA DA NASIL MİLYONLARCA LİRA ÇEVRE CEZASI KESTİ....?
BU KONUDA SEN SANIRIM DEVLET MEMURUSUN DİYE YORUM YAPAN BİR ZİHNİYETİ ANLAMIYORUM.
DENİZD EN PARA KAZANAN, GEMİSİ OLAN, KİRLETEN ÖNLEMİNİ ALACAK,YATRIMINI YAPACAK, HEM DE ADAM GİBİ ALACAK. VATANDAŞ OLARAK BEN Mİ ÖDEYECEM, KİRLETEN ÖDEYECEK..
TESİSİN MALİYETİ ARTARMIŞ, TABİ ARTACAK. GEMİLERDEN BUNUN PARASINI ZATEN ALINIYOR. LİMAN YATIRIMININ YANINDA ATIK TESİSİ BİR VİNÇ PARASINI BIRAK NEDEYSE FORKLİF PARASI BİLE DEĞİL.
LİMANLARIN ATIK PARASI OLARAK YÖNETMELİK KAPSAMINDA ALDIĞI PARALAR İLE BU KONUDA YAPTIKLARI YATIRIMLAR BİR KIYASLANSIN, ORTAYA NASIL BİR SONUÇ ÇIKAR....?
SANIRIM, ATIK TESİSİ ETRAFINA, ZORUNLU OLDUĞU HALDE YETERLİ BİR TAŞINTI DUVARI OLMAMASININ BÖYLE AĞIR BİR SONUCU OLDU.
BİR DUVAR ÇEKMEK NEDİR Kİ...
ZİHNİYET DEĞİŞMELİ, DEĞİŞMEZSE DE İNSANLAR SONUÇLARINA KATLANMALI...
MERSİNLİ BALIKÇILAR 6 yıl önce
MERSİN KARADUVAR BALIKÇILARI , ATIK FORMU İBRAZ EDEMEDİĞİ İÇİN TEKNE BAŞINA YAKLAŞIK 10.000TL CİVARI ÇEVRE CEZASI ÖDEDİLER. ONLARCA BALIKÇI BU ÇEVRE CEZALARINA MARUZ KALDI.

FAKAT MERSİN KARADUVAR BÖLGESİNE GELEN DEV PETROL TANKERLERİN ATIĞINI KİM ALIYOR..??
HANGİ ATIK TESİSİ BU HİZMETİ VERİYOR, YA DA NİÇİN VERMİYOR?
DUYDUĞUMU ZA GÖRE TÜRKİYEDE ATIK HİZMETİ VERİLMEYEN TEK BÖLGE KARADUVAR BÖLGESİYMİŞ?
BU DUYUM DOĞRUMUDUR?
YETKİLİ LER BU KONUDA NE YAPIYOR????
YAŞANAN BU OOLAYLAR GÖSTERİYOR Kİ ÇEVRE KONUSU BÜYÜK ŞİRKETLER TARAFINDAN ÇOK BASİTE ALINIYOR, ÇEVRE HİÇE SAYILIYOR.
DENİZE EN ÇOK HASSASİYET GÖSTEREN, EKMEĞİNİ DİREK DENİZDEN ÇIKARAN BALIKÇIYA GELİNCE ACIMADAN HER TÜRLÜ KANUN İŞLİYOR.
BALIKÇIYA KESİLEN VEZA PETROL ŞİRKETLERİNE, TANKERLERİNE İŞLEMİYOR..!

Ahmet Karadereli 6 yıl önce
Limanın genel müdürünün şu sözleri dikkatimi çekti :
'' Bu tesisin kuruluş amacı herhangi bir maddi getiriyle alakalı değildir. Şuana kadar da herhangi bir şekilde bizim açımızdan çevreyi korumanın ötesinde bir anlam taşımıyordu bu tesis. Bu tesisi kurmamızdaki esas amaç gemilerden yağların alınabilmesiydi. Bu tesis kurulduktan sonra limanlarımıza gelen gemilerin yağları rahatça alınıp değerlenir hale geldi.''
Eğer gerçekten böyle ise ceza vermek yerine bu tesisin gerekli teşvik ve teknik destekle en uygun şekle gelmesi için çalışılmalı. Gemilerin denizin ortasına bu yağları boşaltmasından iyidir. Çevreye katkıda bulunurken , limanın başına gelen bu afet kızılacak değil , üzülecek bir durumdur...
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?