banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Çakır: Komiteler, seçim telaşıyla değiştiriliyor

Deniz Ticaret Odası başkanlığına aday olan Salih Zeki Çakır, oda seçimi yaklaşırken iki konuya dikkat çeken bir açıklama yaptı.

GÜNCEL 23.01.2013, 01:09
Çakır: Komiteler, seçim telaşıyla değiştiriliyor

Deniz Ticaret Odası başkanlığına aday olan Salih Zeki Çakır, oda seçimi yaklaşırken iki konuya dikkat çeken bir açıklama yaptı. Küçük olması sebebiyle DTO’nun kendi mekanında seçim yapılamayacağını ifade eden Çakır, mevcut yönetimin komiteleri de makul olmayan yöntemlerle seçime dönük olarak yeniden dizayn ettiğini söyledi.

İMEAK (İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz) Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Salih Zeki Çakır’ın açıklaması şöyle; “Önümüzdeki günlerde tarihi ve yeri açıklanacak olan İMEAK DTO seçimleri daracık ve yetersiz mekânlarda yapılarak üyeler mağdur edilmemelidir. Sandık yerleşimleri ve üye sayısının çokluğu nedeniyle Mevcut DTO binasında izdiham, kargaşa ve kaos meydana geleceğinden sağlıklı bir seçim mümkün değildir. Çünkü üye sayısının bini geçtiği komitelerimiz bulunmaktadır.

8 bin oyluk seçim 150 kişilik salonda yapılamaz

Oto park sorunun had safhada olduğu semtte ve mekanda seçim yapılarak araçları ile demokratik haklarını kullanmaya gelen DTO üyelerine böyle bir çile reva görülmemelidir.

DTO geniş imkanlara sahipken, mevcut yönetimin geçmiş yıllardaki gibi mahalle baskısı oluşturmak için sıkışık ve dar mekânları tercih etmeyeceğini ümit ediyoruz.

Benzer Oda ve Borsalar, seçim organizasyonlarını kendilerine yaraşır şekilde üyelerini rahatlıkla ağırlayacakları salonlarda yaparken, okyanusları aşan bizlere 150 – 200 kişilik yerlerde seçim yapmak yakışmaz. DTO seçiminde 8 bin’i aşkın oy kullanılacak. Seçimler, İstanbul’un en büyük salonlarında yapılmalıdır. Odamızın bütçesi böyle bir organizasyona yeter.

Demokrasinin tam ve sağlıklı olarak işlerlik kazanması için yönetim bunun zeminini hazırlamalıdır. Doğru bir şey yapılacaksa buna doğru başlanmalıdır. Armatöründen, balıkçısına, brokerinden, forwarderine, yöneticisinden çalışanına denizcilik sektörü büyük bir aile olarak bu seçimde aynı çatı atında buluşmalı, yeni döneme birlikte vira bismillah demelidir.

Diğer önemli bir konu ise; meslek komitelerinden bazılarının diğer komitelere kaydırılarak, komite sayısının 53’den 47’ye düşürülmesidir.

Kum çıkartma faaliyetlerinde bulunanlar, Akdeniz içi genel yük gemi taşımacılığı, kimyasal tanker taşımacılığı, puantajlama faaliyetleri, LNG ve LPG tanker taşımacılığı, atık alım tankeri taşımacılığı meslek komiteleri iptal edilip, diğer komitelere dağıtılmış. Böyle bir uygulamanın makul bir gerekçesi olamaz. Bu düzenlemenin seçime dönük bir dizayn olduğu açıktır. Bazı meslek komiteleri ait olmadıkları komitelerin altında gösterilmiş. Seçim telaşıyla yapılmış bu karmaşık dizaynlar komitelere haksızlıktır. Eldeki imkânların seçmenin aleyhine kullanılması çabalarına son verilmelidir. İnanıyoruz ki, bu oyunu üyelerimiz, seçmenimiz bozarak odasına sahip çıkacaktır. Biz, çok katılımlı, demokratik ve özgür bir seçim bekliyoruz.

Yorumlar (3)
Deniz Adamı 8 yıl önce
Zaman değişim zamanı. On yıl az geldi, bir on yıl daha herhalde. DTO belli ailelerin değil, tüm denizcilerin odası olmalıdır. Açık ve şeffaf olmalıdır. Nereye ne yardım yapıyorlar ise, açık açık belirtmelidirler, üstü kapalı laflarla değil. Sadece bir Üniversiteye kaynaklarının çoğunu ayırmaları usulsüzdür. Orası bir nevi yarı kamu kuruluşudur. Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı. DTO yenilenecektir ve buna mecburdur.
Kpt.Müh. Leyli Otuziki 8 yıl önce

İMEAK (istanbul manisa erzurum ankara kayseri) deniz ticaret odası...

böyle daha uygun oldu..


oda larına böyle bir isim bulmuş insanlardan cacık bile olmaz dedirtmeyin millete...
Cem Adsız 8 yıl önce
Salih Zeki Çakır'ı gözlemledigim kadarıyla adam gibi adam duruşu var. İnşallah denizcilik sektörünün şu anda yaşadıgı sıkıntılı süreçte iyileştirme adına olumlu çalışmaları olur.
12
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102