banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"Buzulların Erimesi Yararlı Olabilir"

İngiliz bilim adamları küresel ısınma ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.İddiaya göre sanılanın aksine eriyen buzullar küresel ısınmaya karşı insanlığı koruyor.

GÜNCEL 07.01.2009, 02:20
2107

"Buzulların Erimesi Yararlı Olabilir"

İngiliz bilim adamları buzulların erimesi ile ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. İddiaya göre sanılanın aksine eriyen buzullar küresel ısınmaya karşı insanlığı koruyor. İngiltere'nin Leeds Üniversitesi bilim adamları, tüm dünya genelinde küresel ısınmanın sembolü haline gelen eriyen buzullar aslında sanıldığı gibi gidişatı olumsuz yönde tetiklemiyor.

Bu ilginç tezin öncülerinden Profesör Rob Raiswell'e göre, buzulların tabanlarından ciddi oranda demir parçacıkları eriyerek okyanus suyu ile karışıyor. Akıntılar ile yüzeye yaklaşan parçacıklar taze yosunlarla karışarak su yüzeyine ulaşıyor. Oluşan bu karışım da, havadaki karbondioksiti emerek fotosentez yolu ile oksijen üretiyor.

Ayrıca demir parçacıkları emdikleri karbondioksiti çekip yosunlardan ayırarak okyanusun dibine indiriyor ve suyun altında muhafaza ettiği zararlı karbondioksitin bir daha yeryüzüne yayılmasını engelliyor. Ancak Profesör Raiswell uyarıda bulunarak, ekosistemin karmaşık yapısı nedeniyle bunun etkilerinin kesin olarak bilinemeyeceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü