banner191

banner148

banner179

banner176

"Böyle Bir Kazadan Kurtulmam Büyük Şans"

Samsun açıklarında batan Panama bandıralı kuru yük gemisi personelinden Tetiana Budko ile gemici Oleh Herashchenko, yaşadıklarını anlattı.

GÜNCEL 10.01.2019, 00:13 10.01.2019, 00:46 Nermin İstikbal
"Böyle Bir Kazadan Kurtulmam Büyük Şans"

"Böyle Bir Kazadan Kurtulmam Büyük Şans"

Önceki gün Samsun açıklarında batan Panama bandıralı  Volga-Balt 214 adlı kuru yük gemisi personelinden Tetiana Budko ile gemici Oleh Herashchenko, yaşadıklarını anlattı.

Batan gemiden kurtarılan 7 denizcinin tedavileri, Medicana Samsun Hastanesinde sürüyor.

Budko, kısa süre önce gemide aşçı olarak çalışmaya başladığını söyledi.

Olay günü kötü hava şartları nedeniyle oluşan dalgaların vurmasıyla geminin ikiye ayrıldığını ve çok kısa sürede battığını belirten Budko, "Olay sırasında odamdaydım. Sesleri duyunca yukarı çıktım. Herkesin gemiden atlamak için hazırlandığını gördüm. Hemen odama dönüp termal kıyafetler ile can yeleğini aldım. Vakit çok azdı. Kıyafetlerimizi giyip suya atladık." dedi.

Hayatta kalabilmek için mücadele ettiğini dile getiren Budko, "Sudayken yaşamak için dua ettim. Hayatta kalabilmek için elimden geleni yaptım. Gemi beş dakika olmadan battı. Gemi mürettebatı birbirine yardım etti. Yaklaşık 2,5 saat suda kaldım. Tam hatırlamıyorum. Çok mücadele ettik ve üşüdük. Daha sonra bizi kurtarmak için helikopter geldi. Çok sevindik helikopteri görünce. Bizi kurtaran ekibe ve herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Gemi su almaya başladığında büyük korku yaşadığını, öleceğini düşündüğünü anlatan Budko, "Çok korktum. Hiç şansımız yoktu. Böyle bir kazadan kurtulmam büyük şans. Ölen arkadaşlarım için çok üzgünüm. Çok korkunç. Benim yanımda iki kişi soğuktan donmuştu. Çocukları vardı onların da. Ailelerine başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

"Bizi kurtarmak için hayatlarını tehlikeye attılar"

Herashchenko da hayatta olduğu için mutlu olduğunu ancak arkadaşlarının hayatını kaybetmesi nedeniyle üzüntü duyduğunu aktardı.

Kendilerini kurtarmak için mücadele eden herkese çok teşekkür eden Herashchenko, şunları kaydetti:

"Sahil Güvenlik ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Kurtulma şansımız çok azdı ama bizi kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye attılar. Profesyonelce çalıştılar. Hastaneye de çok teşekkür ediyoruz. Hizmetler çok kaliteli. Bize destek olan, yardım eden herkese çok teşekkür ediyoruz. Biz kendimizi burada iyi hissediyoruz. Burada kendimizi yabancı ülkede gibi hissetmiyoruz."

Olayda geminin 13 kişilik mürettebatından 7'si kurtarılmış, kayıp denizcilerden 4'ünün cesedi bulunmuştu. Kayıp 2 kişinin bulunması için çalışmalar sürüyor.

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?