banner191

banner148

banner179

banner176

Boğaz trafiği hafifleyecek!

Yunanistan tarafından geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesi için Bulgaristan, Rusya ve Yunanistan arasındaki müzakere zaptı Sofya'da imzalandı.

GÜNCEL 13.04.2005, 13:37
Boğaz trafiği hafifleyecek!

BOĞAZ TRAFİĞİ HAFİFLEYECEK

Yunanistan tarafından Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı projesine alternatif olarak geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesi için Bulgaristan, Rusya ve Yunanistan arasında siyasi müzakere zaptı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da dün imzalandı.
Üç ülkenin de projeye siyasi olarak olumlu baktığının ortaya konması açısından önem taşıyan zapta Bulgaristan adına Bölgesel Gelişme Bakanı Valentin Tserovski, Rusya adına Sanayi ve Enerji Bakını Viktor Hnistenko, Yunanistan adına ise Kalkınma Bakanı Dimitris Siufas imza attı. İmza töreninde konuşan Bulgar Bakan Tserovski, projenin stratejik önem taşıdığını belirterek, ''Bu projenin gerçekleşmesi durumunda Bulgaristan Balkanlarda bir enerji merkezi olma amacına bir adım daha yaklaşacaktır'' dedi.
Bulgaristan'ın Burgaz limanından başlayıp Yunanistan'ın Dedeağaç limanında sona erecek 300 kilometrelik projenin 700 milyon dolara mal olması bekleniyor. Projeyi Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan'dan şirketlerin katılımı ile oluşturulacak karma bir şirket gerçekleştirecek. Kurulacak bu ortak şirkette her üç ülkenin de payları eşit olacak.
Projeye Bulgaristan ve Rusya ''rantabl olmadığı'' gerekçesiyle daha önce karşı çıkıyordu. Ancak bu anlaşmazlık Yunanistan'ın yoğun kulis faaliyetlerinin ardından Moskova'da geçtiğimiz ay yapılan son toplantıda ortadan kaldırıldı ve siyasi müzakere zaptının imzalanmasına karar verildi.
DenizHaber.Com-Özel
Yorumlar (1)
Atılay ÖZAY 16 yıl önce
Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesi için Bulgaristan, Rusya ve Yunanistan arasındaki müzakere zaptı dün Sofya'da imzalandı.Rusya bu projeyi Kıyıköy - Saros körfezi için planlamış ve ülkemizin onayına sunmuştu stratejik önem taşıyan projeye, gerekli ilginin gösterilmemesi ve anlamsız tepkilerden dolayı Rusya yeni arayışlara girdi ve neticesinde Yunanistan’ın kulis faaliyetleri sonucu Yunanistan tarafından geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesi dün taraflarca imzalandı.

Türkiye ve bölge ekonomisine hiçbir mali yük getirmeden ekonomiye yılda yaklaşık 100 milyon Usd ve 160 milyon ton ham petrolün kontrolü , yeni iş imkanları açılımları Bulgaristan ve Yunanistan’a kaptırılmıştır.Transtrakya Karşı çıkan ve bu projenin olmasını engelleyen arkadaşlara Kıyıköy ve Saros Körfezinde iyi tatiller dilerim .Atılay ÖZAY
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?