banner191

banner148

banner179

banner176

“Biz sadece maaşlarımızı almak istiyoruz"

Tuzla açıklarında bekleyen kuru yük gemisi M/V Deniz M adlı gemide 3 aydır maaşlarını alamayan mürettebat, gemi makinelerini durdurarak isyan başlattı.

GÜNCEL 12.02.2016, 07:26
“Biz sadece maaşlarımızı almak istiyoruz

Gemide isyan!

Tuzla açıklarında bekleyen kuru yük gemisi M/V Deniz M adlı gemide 3 aydır maaşlarını alamayan mürettebat, gemi makinelerini durdurarak isyan başlattı.

İstanbul Birikmiş borçları ödenene kadar makineleri çalıştırmayacağını söyleyen personelin ifadeleri gemiye gelen Sahil Güvenlik ekipleri tarafından alındı. İskenderun Gemicilik’e ait M/V Deniz M adlı gemi, Bahreyn’den aldığı kuru sülfür yükünü 26 Ocak’ta Fas’a götürdü.

Ancak 3 aydır maaş alamayan gemi mürettebatı, 5 Şubat’ta geldikleri Tuzla’da demirleyerek makineleri kapatarak isyanı başlattı. 10 kişilik mürettebat halen Tuzla’da geminin içinde bekleyişini sürdürürken geminin sahibi İskenderun Gemicilik ve kaptanı isyancı mürettebatı işgalci oldukları iddiasıyla Anadolu Adalet Sarayı Nöbetçi Savcılığı’na şikâyet etti.

Savcılığın talimatı ile gemiye çıkan Sahil Güvenlik komutanlığı ekipleri, 10 mürettebatın ifadesini aldı. Makine dairesinin sorumlusu başmühendis ve iki mühendisi, makine teknisyeni, geminin ikinci kaptanı, yağcı, güverte reisi, gemici ve kamarotlardan oluşan 10 kişi, 3 aydır biriken toplam 80 bin dolarlık maaş alacakları verilene kadar gemiyi terk etmeyeceklerini belirtti.

İsyana katılmayan geminin kaptanı Cemil Atış’la birlikte çoğunluğu Azeri 12 mürettebatın ise başka bir yerde beklediği öğrenildi.

Gemide beklemeye devam edeceklerini söyleyen denizciler ise, “Biz sadece maaşlarımızı almak istiyoruz. Gelen tüm yetkililere barışçıl şekilde beklediğimizi ve geçimimizi sağlayan maaşlarımızı alana kadar bekleyeceğimizi söyledik” dedi.

Gökhan Karakaş/Milliyet

Yorumlar (1)
deniz dostu 4 yıl önce
Şirket İskenderun denizciliktir. Armatör gemisinin ismini (karaagac) ve owner ismini (amanos shipping) değiştirerek personeli gemisinden attırmıştır. Gemi kaptanı da savcılığa böylelikle şikayette bulunmuştur. Kaptan mürettebatını (çalışma arkadaşlarını) satmıştır. Ne mutlu sana. Şirketin diğer gemilerinde de aynı sorunların olduğu aşikardır. maaş ödemeleri 2-3 ay geriden geldiği söylenmektedir. peki arkadaşlar sizlere sorarım Türkiye ITF temsilciliği neden hiç bir müdahalede bulunamamıştır yada bulunmamıştır?
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?