banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Biz bunları kazanın ilk günü açıklamıştık

DenizHaber'in kazanın ilk günü açıkladığı gerçekler, yazılı basına da manşet olmaya başladı. İşte Vatan Gazetesi'nin haberi...

GÜNCEL 02.02.2012, 10:21
2586
Biz bunları kazanın ilk günü açıklamıştık
 Biz bunları kazanın ilk günü açıklamıştık
 
DenizHaber'in kazanın ilk günü açıkladığı gerçekler, yazılı basına da manşet olmaya başladı.
Geminin sahibinin Türk olduğundan, AB tarafından men edildiğine kadar ve nehir gemisinin açık denizde bu fırtınada bulunmaması gerektiğine kadar tüm ayrıntılar DenizHaber okurlarınca paylaşılmış ve tartışılmıştı. Ulusal basın da bu konuya eğildi. İşte Vatan Gazetesi'nin haberi... 

Nehir Gemisinin İntiharı
 
Rusya’nın Rostov Limanı’ndan İzmir Aliağa Limanı’na hurda götüren Kamboçya bayraklı kuru yük gemisi önceki akşam Ereğli açıklarında kötü hava koşullarının da etkisiyle 3 dakika içerisinde tamamıyla sulara gömüldü. Ukrayna ve Gürcistan uyruklu 11 kişilik mürettebattan 2. kaptan Eduard Pavlenko (42), 3. kaptan Pavlo Selivanov (24) ve aşçı Larysa Lukach’ı (36) kurtarıldı. Ancak gemi kaptanı Ukrayna uyruklu Igor Kulish’in de (48) aralarında bulunduğu 8 kişiyi bulma çalışmaları sürüyor.
 
İlk tespit 5 yıl önce
 
Sicili araştırıldığında geminin hem donanım hem sertifika problemleri olduğu ortaya çıktı. Gemilerin sicil kayıtları dünya üzerinde kurulan birsistem ile tutuluyor. Gemiler bu bölgelerdeki limanlara girdiğinde uluslararası standartlara göre denetleniyorlar. Vera girdiği denetimlerde son 5 yılda 3 farklı bölgede 49 hayati eksik tespit edildi.
 
Hayalet gemi gibi!
 
İlk olarak 16 Kasım 2007 Aliağa Limanı’nda yapılan kontrollerde cankurtaran botlar, iletişim ekipmanları, yangın pompası, yüksek basınçlıyakıt hatları ve sinyalizasyon lambasının eksik olduğu ortaya çıktı. Bir süre alıkonuldu. İkinci denetim 31 Ağustos 2010’da Romanya Constanta Limanı’nda yapıldı ve 25 eksik tespit edildi. Bu eksikler de, gemi belgeleri, yapısal koşullar, su ve hava geçirme araçları, radyo iletişimi, yangın güvenliği, güvenlik ve navigasyon ve can kurtarma aletlerinde eksiklikler ve hatalar olduğu görüldü. Yine alıkonuldu.
 
‘AB, denizlerden men etti’
 
Yapılan tüm uyarılara rağmen, kısa süreli çözümlerle alıkonulmaktan kurtarılan gemi 16 Ocak 2011 tarihinde bir kez daha Romanya’da alıkonuldu. Gemide bu kez de, yangın güvenliği, su ve hava geçirme araçları, serftifika ve belgeler ve yapısal koşullarda eksiklikler ortaya çıktı. AB’ye üye olan Romanya’nın da üye olduğu Paris MOU usullerine göre bu kez aynı hatalardan dolayı 3 gün sonra denizlerden men edildi. Gemi, Paris MOU tarafından limanlarına girmesi yasaklanan ilk gemi oldu. 2011 yılı başında geminin Ares 2 olan ismi Vera olarak değiştirildi. Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri özellikle Kamboçya bayraklı olmasına dikkati çekiyorlar. Kamboçya bandıralı gemilerin genelde sicillerinin bozuk olduğu ve bayrak çekme standartlarının çok düşük olduğu belirtiliyor.
 
Nehirler için tasarlandı
 
Vera isimli gemi, 1977’de SSCB’de Don, Dinyeper, Volga gibi nehirlerde nakliyat için inşa edildi. Bu yüzden sac kalınlığı, bordro yüksekliği, draftı nehir suyu şartlarına göre belirlendi. Motorları da açık deniz gemilerine oranla güçsüz. Yani denizler için dayanıklı değil. Ancak SSCB dağıldıktan sonra birçok ülkeye çok ucuz fiyata bu tip gemiler satıldı. 
 
‘Gemide hayati eksiğimiz yoktu’
 
Geminin sahibi, Tekso Denizcilik. Ortakları Zafer Özgen Yerli, Semih Koç. Gemi ile ilgili eleştirileri VATAN’a değerlendiren Zafer Özgen Yerli, hayati eksiklikleri olmadığını iddia etti:”Gemiyi 3 yıldır işletiyoruz. Biz işletmecisiyiz. Sahibi yurtdışında ancak kim oldukları söyleyemem. İsmini Ares2’den Vera yapan da o. Geminin daha önce ufak tefek eksikleri vardı. Bu yüzden uyarılar aldı. Ama bir gemide ampul yanmıyorsa bile uyarı alır.”
 
“Can yeleklerini giymeye fırsatımız olmadı”
 
Hastaneye kaldırılan gemi personelinden Pavlo Selivanov (24), “Gemi batarken personel kamaralarında uyuyordu. Kaptan can yeleklerinin giyilmesi konusunda uyarıda bulundu. Ben giydim ama diğer personel yetişemedi. Zaten 2-3 dakikada gemi battı” dedi.
 
MÜRETTEBAT LİSTESİ:
 
- Kurtarılan 3 kişi: Ukrayna uyruklu 2. kaptan Eduard Pavlenko (42), 3.kaptan Pavlo Seliyanov (24) ve kadın aşçı Larysa Lukach (36)
 
- Kayıp olanlar: Ukrayna uyruklu kaptan Kulish Igor (49), Oleksandr Zelins’kyi (58), Pavlo Zelin’kyy (26), İgor Khaietskyi (22), Oleksandr Iliasov (41), Mykiiaylo Kaplunenko (40) Borys Borysov (44) ve Gürcistan uyruklu Murman Darsadze (56)
Yorumlar (10)
Niyazi Berkin 9 yıl önce
Bu duruma bir de tüccar (ihracatçı / ithalatçı) boyutundan bakalım, bazı mallar varki nehir limanlarından yüklemeye mecbursunuz ve o yükü taşıtmak için nehir gemisi kiralamaya mecbursunuz.

Rusya, Ukrayna ve hatta Hazar denizine kıyısı olan ülkeler ile yapılan ticaretin önemli bölümü nehir gemileri ile yapılmaya mecburdur, konvansiyonel gemiler yeterli derinlik olmadığı için bu ülkelerin bir çok limanlarına giremezler.Nehir gemisini seçen tüccar bu tip gemilerin navlunu ucuz olduğu için değil başka seçeneği olmadığı için bu tip gemilerle malını taşıtıyor.Adı üstünde nehir gemisi, nehir için tasarlanmış gemi ama yetkili makamlar denize elverişlilik belgesi verdiklerine göre Nehir gemileri dün olduğu gibi yarın da kullanılmaya devam edecektir yeterki bu tip gemilerin kaptanları sefer kurallarına

uygun davransınlar ve hava sartları gibi durumlara karşı uyanık olsunlar.Tüm gemi sahiplerine kazasız belasız günler dilerim.

Niyazi BERKİN
9 yıl önce
NEHİR GEMİLERİ SENELERDİR AÇIKDENİZLERDE ÇALIŞIYOR KAZA OLUNCAMI NEHİR GEMİSİ OLDUĞU AKLINA GELİYOR BASININ.BİRDE ÖNÜNE GELEN ARMATÖR OLUYOR 3-5 ORTAK BİRARAYA GELİYOR YADA KURUYEÖİŞÇİ,PASTACI,BORUCU,KAYNAKÇI BİRLEŞİYOR BÖYLE GEMİ ALIYOR AZ MASRAFLA ÇOK KAZANMAK DERDİNDE GEMİLEREDE BAKMIYORLAR ÇÜNKÜ GEMİYE HARCANA PARAYI BOŞA GİDEN MASRAF SAYIYORLAR KALDIKİ BU GEMİDEDE ESKİ TUTULMALARINDAN BELLİ GEMİELERİNE BAKMA İHTİYACI BİLE DUYMAMIŞLAR NE OLUCAK ARMATÖRÜN UMRUNDAMI DENİZCİLER ÖLMÜŞ ONLAR KISA YOLDAN KAZANÇ PEŞİNDE.
Umut Metin 9 yıl önce
Öncelikle hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı, kurtulanlara da geçmiş olsun.Haberiniz okuduktan sonra başlığa tekrar göz attığımda tüm bunların sizin tarafından ilk günden beri söylendiğine dikkati çekmişsiniz. Peki haberde bahsettiğiniz konulardan,Bordro yüksekliği, borda yüksekliği olabilir mi?

Denizcilikle biraz işli dışlı olanların asla kullanmadıkları motor kelimesinin bu haberde doğru kullanımı gemi makineleri olabilir mi?

Yüksek basınçlı yakıt hatları nedir? Bizim bildiğimiz ve kullandığımız devreler değil midir bunlar?

Haber yapmak zor bir iş, ancak doğru haber yapabilmek daha zor. Eğer takipçi sayısı çok yüksek ve takipçileri meslek içinden olan bir site iseniz, her yazdığınız kelimeye dikkat etmelisin.Uz.Y.Kpt.Umut Metin
9 yıl önce
olmasaydı daha iyiydi ama eleştiren arkadaşlara cevap vermek isterim karadenizde 1350 tane nehir gemisi var

deniz gemiside batıyor arkadaşlar
ALBATROS 9 yıl önce
PEKİ ÇOK GÜZEL, BÜTÜN AYRINTILARI İLK GÜNDEN VERMİŞSİNİZ. O ZAMAN, BİRÇOK KEZ LİMANLARIMIZI ZİYARET EDEN BU GEMİYE NEDEN 2007 DEN BERİ PSC KONTROLÜ YAPILMADIĞININ CEVABINIDA BİLİYORSUNUZDUR HERHALDE? BURADA DA PAYLAŞABİLİRSENİZ HABERCİLİĞİNİZİ ANLAYACAĞIZ...
9 yıl önce
arkadaşım senin derdini iyi annayabiliyorum demek istiyorsun senin gibiler varken başkalarının gemi almasına ne gerek var psc demişsin iyi bak bakalım bizim ülkemiz üye degilmi karadeniz mou ya üye degilmi akdeniz mou ya kaynakcı elektirkcinin gemi almasını kıskanan birisiniz hoşca kalın batan bu geminin armatörü yunanlı olsa sesiniz bile cıkmazdı??
hakan demir 9 yıl önce
ben bu gemının ve buna benzer nehır tıpi yaşlı gemılerın denize elverişli olmadığını düşünüyorum 50 tanede sebep yazabilirim ama ınsanlar öldukten sonra faydası yok sorumlusu kim armatörü ve bu gemıye denizde çalışmasına musade eden insanlar çok açık ve net. bundan sonra bu olay ders olurmu yıne olmaz.
burak han 9 yıl önce
Armatör kadar başınıza taş düşsün işiniz gücünüz armatöre bişeyler atmak.sen biliyormusun armatör ne durumda sen biliyormusun cehaletle armatöre ne yük biniyor herşeyini kaybediyor.2008 öncesi hanginiz armatöre laf ettiniz takır takır para kazanırken.şimdi kötü oldular sıkıntıya girdiler gemilerine bakamadılar doğru.inşaatta ölen insanları konuşuyormusun sen kardeşim,karada iş kazaları ölümler nedir duyuyormusun Allah rahmaet eğlesin hepsine tabiki üzücü ama şu armatörler olmasa ne halt ediceksiniz bilemem.personel yan gelip yatmada snr maaş maaş.sizler den bir halt olmaz.bu zihniyete olan biri zaten vatanada faydası olmaz.o armatör memlekete dolar sokarken ekonomiye faydası varken sizler konuşun boş boş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
hafif yağmur
banner102
Günün Karikatürü Tümü