banner191

banner148

banner179

banner176

BIMCO'da Şadan Kaptanoğlu Dönemi başladı

BİMCO tarihinde ilk Türk ve ilk kadın Başkan Şadan Kaptanoğlu göreve başladı. Şadan Kaptanoğlu'ndan sonra göreve gelecek başkan da belirlemdi. BIMCO'nun gelecek dönem başkanı Sabrina Chao olacak.

GÜNCEL 15.05.2019, 09:50 15.05.2019, 14:35 Nermin İstikbal
BIMCO'da Şadan Kaptanoğlu Dönemi başladı
© denizhaber.com

BIMCO'da Şadan Kaptanoğlu Dönemi başladı

114 yıllık BIMCO (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi) tarihinde  ilk kez bir kadın ve ilk Türk başkan olarak görev yapacak olan Şadan Kaptanoğlu , Atina'da bayrağı Yunanlı armatör Anastasios Papagiannopoulos’tan teslim aldı. Şadan Kaptanoğlu'nun ilk kadın başkan olarak yönettiği toplantıda gelecek dönem başkanı da belirlendi. BIMCO'nun gelecek dönem başkanı Sabrina Chao olacak.

Sabrina Chao, organizasyonun yıllık toplantısında yaptığı değişiklikle gelecek dönem BIMCO başkanı olarak Şadan Kaptanoğlu'nu takip edecek. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve TURMEPA Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Atina’da gerçekleşen genel kurulda BIMCO’nun (Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi) Başkanlığı görevini devraldı.

Şadan Kaptanoğlu, 2011’de BIMCO Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliğine seçildi. 2013’te de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Başkanlarını 2 yıl önceden seçen BİMCO Konseyi , Kaptanoğlu’nu, 2017’deki genel kurulda “Gelecek dönem Başkanı” olarak seçmişti.

Uluslararası denizciliğin en büyük ve en etkili şirketlerinin 3’te 2’sini temsil eden BİMCO 114 yıldır dünya armatörlerine öncülük ediyor.

BİMCO’da görevi Yunanlı armatör Anastasios Papagiannopoulos’tan devralarak başkanlık koltuğuna oturan Şadan Kaptanoğlu, “Dünya denizciliğinin en üst kuruluşunun Başkanlık görevini devralacağım için kendimi çok şanslı görüyorum. Bayrağı Türk ve dünya denizcilerine hizmet için onurla taşıyacağım. Yapacak çok işimiz, dünya denizlerinde Türk gemileriyle taşıyacak çok yükümüz var. Türk ticaret filomuzla, genç gemilerimizle, donanımlı limanlarımızla, milli harikalar yaratan tersanelerimizle, balıkçısı, tedarikçisi, kaynakçısı, hukukçusu, üniversitelerimizin değerli hocalarıyla sektörümüze katkı veren herkesi gururla temsil edeceğim” dedi.

BIMCO üyelerine seslenen Kaptanoğlu, gemi sahipleri olarak denizcilik değerlerinin test edileceği bir döneme girdiklerinin altını çizdi. Kaptanoğlu, “Benim için güvenlik ve çevre, kişisel olarak önemli ve denizcilik endüstrisi, çevre gündeminin sektörümüzün geleceğini tanımlayacağı önemli bir dönemdedir. Çevre her zaman tüm başkanlarımızın gündeminde olmuştur. İşte ben de bu nedenle geleceği önceden düşünerek başkanlığım döneminde çevreciliği ana gündem maddem olarak belirledim.” diye konuştu.

Merkezi Danimarka Kopenhag’da bulunan konseyin dümenine geçerek 123 ülkede 2100 üyesi bulunan kuruluşun dünya ticaretindeki rotasına yön verecek olan Kaptanoğlu’na törende Başkanlık nişanını selefi Yunan Armatör Anastasios Papagiannopoulos taktı. BIMCO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarılı bir meslektaşına devrediyor olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirten Papagiannopoulos, “Şadan Kaptanoğlu'nun BIMCO’nun bir sonraki Başkanı olarak seçilmesi, bu konudaki amacımızın en iyi şekilde yerine getirildiğinin kanıtıdır. Ben Yunan bir centilmen olarak bir Türk hanımefendisine dünyanın en büyük denizcilik organizasyonunun Başkanlığını devrediyorum. Bir kez daha Doğu Akdeniz, dünya deniz taşımacılığının pivotu haline geldi. Deniz, insanları, kültürleri, cinsiyetleri ve ulusları bir araya getirir.” dedi.

Dünyanın lider armatör, broker, acente, gemi işletenleri, koruma ve tazmin kulüpleri, bankalar ve sigorta şirketlerinin yöneticilerinin hazır bulunduğu törende Türkiye’den de denizcilik camiasının önde gelen isimleri Kaptanoğlu’nu bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, Lucien Arkas, Eşref Cerrahoğlu, Cengiz Kaptanoğlu ve Aret Taşçıyan törene katılan isimler arasındaydı.

Törende konuşan Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, “Üç sebepten dolayı bugün önemli bir gün. Birincisi bir Türk vatandaşının küresel bir örgütün başına gelmiş olması. İkincisi bunun bir Türk kadını olması ki özellikle üzerinde durulması gereken bir şey. Üçüncüsü de Türk iş dünyasın vardığı noktaları göstermesi bakımından önemli.” diye konuştu. BIMCO’nun 2021 yılında yapılacak Genel Kurulu’nun Türkiye’de gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylece dünya denizcilik sektörüne yön veren armatörler Türkiye’de bir araya gelecek.

FOTO: (soldan itibaren) BIMCO Başkanı Şadan Kaptanoğlu, İMEAK DTO Meclisi Katip Üyesi S.Barış Türkmen, BIMCO Gelecek dönem Başkanı Sabrina Chao

Geçmiş’te Eşref Cerrahoğlu BIMCO’da Başkan Yardımcılığı, Metin Kalkavan da BIMCO’da yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştu.

2011’DE YÖNETİME GİRDİ

2011’de BIMCO’da yönetim kurulu ve i̇cra kurulu üyeliğine seçilen, 2013’te ise i̇cra kurulu başkan yardımcılığı görevine getirilen Şadan Kaptanoğlu, Türkiye’de de önde gelen denizcilik kuruluşlarının yönetiminde bulunuyor. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olan Kaptanoğlu, Lloyd’s Register ve Rina’nın Türkiye komitelerinin de başkanlığını yürütüyor.

BİMCO DENİZ TİCARETİNİN KURALLARINI BELİRLİYOR

– BIMCO, 16 Şubat 1905’te Baltık ve Beyaz Deniz Konferansı adı altında Kopenhag’da kuruldu. Daha sonraki yıllarda adı “Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi” olarak değiştirildi.

– 1920’de 12 ülkeden 500’e yakın üyesi varken, 1960’larda bu sayı 73 ülkeye çıktı. Bugün 123 ülkeden aralarında armatör, broker, acente, gemi işletenleri, koruma ve tazmin kulüpleri, klas kuruluşları, bankalar ve sigorta şirketlerinin bulunduğu 2 bin 100’ü aşkın üyesi bulunuyor.

– Konsey, dünya ticaret filosunun yüzde 65’ini ve 550 milyon DWT’yi temsil ediyor.

– Türkiye, BIMCO’ya 1962’de üye oldu. Türkiye’den üye olan kurum sayısı 84’e ulaştı.

– Konsey, denizcilik endüstrisinin dünyada daha üst seviyelere taşınabilmesi, ülkeler arası ticaretin sorunsuz gerçekleşebilmesi için altyapıyı hazırlıyor, bu ticaretin karşılaşabileceği riskleri azaltıyor ve tehlikeleri önlemeye çalışıyor.

– Dünya deniz ticaretinin kurallarını 300’ü aşkın sözleşmeyle belirleyen BIMCO, bu sözleşmelerin geliştirilmesi ve güncellenmesi, standartlarının yükseltilmesi için çalışmalar yapıyor. Ticari tarafların sözleşmelerle ilgili yorum farkından kaynaklanan uyuşmazlıklarını da azaltmaya yardımcı oluyor.

– BIMCO’nun tavsiyeleri, IMO (International Maritime Organization), AB ve BM nezdinde dikkate alınıyor. Ülkeler de kendi içinde BIMCO’nun kararları doğrultusunda çalışmalarını yürütüyor.

– BIMCO, denizlerdeki terör, korsanlık, mülteci krizi, uyuşturucu kaçakçılığı gibi tehlikelerin azaltılmasında ve siber risklerle ilgili önlem alınmasını sağlayacak çalışmalarda aktif rol üstleniyor.

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?