banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

BakanYıldırım IMO Seçimlerini Değerlendirdi

Yıldırım, "Bu seçimle Türkiye'nin dünya denizciliğinin en önemli aktörlerinden biri olduğu tescil edilmiş oldu" dedi.

GÜNCEL 30.11.2013, 17:20
2170
BakanYıldırım IMO Seçimlerini Değerlendirdi

Türkiye'nin Imo Konsey Üyeliğine Yeniden Seçilmesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) "C" kategorisinde konsey üyeliğine yeniden seçilmesinin, son 10 yılda denizcilik alanında atılan adımların ve sağlanan gelişmenin sonucu olduğunu ifade ederek "Bu seçimle Türkiye'nin dünya denizciliğinin en önemli aktörlerinden biri olduğu tescil edilmiş oldu" dedi

 Yıldırım, yaptığı açıklamada, IMO "C" kategorisi konsey üyelerinin, dünya denizciliğinde söz sahibi olan ve deniz emniyeti ile deniz çevresi korunması çabalarına en aktif şekilde katılan üyeler arasından seçildiğini belirtti. İki yılda bir yenilenen konsey üyeliği seçimlerinde Türkiye'nin, 1999 yılından bu yana aralıksız olarak "C" kategorisinden IMO konsey üyeliğini kazandığını dile getiren Yıldırım, aldığı oy oranı ve sıralaması devamlı artan Türkiye'nin bu yıl, 24 aday ülke arasından oy kullanan 154 ülkenin 136'sının oyunu alarak ikinci sırada konseye seçilme başarısı gösterdiğini kaydetti. Bu başarının, son 10 yılda denizcilik alanında atılan adımların ve sağlanan gelişmenin sonucu elde edildiğini ifade eden Yıldırım, "Bu seçimle Türkiye'nin dünya denizciliğinin en önemli aktörlerinden biri olduğu tescil edilmiş oldu" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Türkiye'nin adaylığına gösterilen güven ve desteğin artmasının temel nedenleri arasında Türkiye'nin denizcilik alanında kaydettiği somut ilerlemelerle Türk denizciliğinin bakanlık düzeyinde temsil edilmesinin büyük rol oynadığının altını çizdi. İdari ve operasyonel alanlardaki yeni yapılanmalarla deniz emniyetinin arttırılmasına ve deniz çevresinin korunmasına yönelik teknik çalışmaların ulusal ve uluslararası alanda artan bir ivmeyle devam ettiğini işaret eden Yıldırım, şunları söyledi: "Uluslararası denizcilik alanında ülkemizin artan itibarı ve peş peşe elde edilen başarılar bunun en açık göstergesidir. Son 10 yılda Türk denizciliğinde sağlanan gelişmeler sayesinde ülkemiz deniz emniyetinde kara listeden, beyaz listeye yükseldi. Deniz eğitimi ve dünyada gemi adamı yetiştirmede öncü bir ülke olarak Türkiye, 185 bin gemi adamı, 110 eğitim kurumu ile dünyada Çin'den sonra ikinci konumda bulunuyor. Uluslararası kurallar kapsamında gemi adamı yetiştiren Türk denizcilik eğitimi beyaz listedeki yerini koruyor. Ülkemiz, deniz emniyeti alanındaki başarılı uygulamalarıyla uluslararası alanda örnek gösteriliyor."

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü