banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Avrupalı denizciler, Vietnam’a göz kırptı

Gemi inşa sanayisi ve limanlar için 7 milyar dolarlık bütçe çıkarmaya hazırlanan Vietnam, Avrupalı girişimicilerin de dikkatini çekti.

GÜNCEL 01.04.2011, 09:42
2158
Avrupalı denizciler, Vietnam’a göz kırptı

 Avrupadenizciler, yeni yatırımlar için Vietnam’a göz kırptı

Gemi inşa sanayisi ve limanlar için 7 milyar dolarlık bütçe çıkarmaya hazırlanan Vietnam, Avrupalı girişimicilerin de dikkatini çekti. Avrupalı firmalar, Vietnam’da gemi inşa alanında yerel ortaklıklarla yatırım yapmak istiyorlar.

Almanya, Norveç ve Holladalı girişimci denizcilik firmaları, Vietnam gemi inşa endüstrisi ile gelecek dönemde iş birlikleri kurmak noktasında istekli.  9 Mart’ta Vietnam’da düzenlenen gemi ekipmanları fuarında yapılan konuşmalar, Avrupalı firmaların Vietnam’da ortaklık kurmak için istekli olduklarını gösterdi.  

Norway Innovation uzmanı Egil Resvik, Norveçli gemi inşacıların, yerli firmalar ile ortaklık kurmakla çok yakından ilgilendiklerini, çünkü Vietnam’ın bu sektörde büyüme potansiyeli olduğunu vurguladı.

Hollanda Deniz Ekipmanları Birliği danışması Henk Lacet ise Vietnam’ın ABD ve Avrupa’dan açılan direk hatlar ile avantajlı olduğunu söyledi.

Vietnam Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Nguyen Hong Truong ise, Yatırım ve Planlama Bakanlığı’nın  kamu ve özel sektor ortaklığı ile 23 limanın yenilenmesi projesini onayladığını açıkladı.  Toplam yatırım tutarının  3.3 milyar dolar olacağını söyleyen Nguyen Hong Truong,  kurulacak 12 limanın ülkenin yük elleçleme kapasitesini 2015 yılına kadar 500-600 milyon tona çıkaracağını kaydetti.

Ulaştırma Bakanlığı’nın ayrıca, gemi inşa sanayisine 2020 ve 2030 yılına kadar 3.7 milyar dolar tutarında yatırım projeleri bulunuyor.

 

Yorumlar (1)
ahmet öz 10 yıl önce
şu eşsiz marmara denizini gemi yapım üssü haline getirebilirsek dünya nın dört bir yanından gemi,iskele ve liman siparişi alırız...bizim Türkiye nin deniz firmaları uluslararası pazarda çok önemli paya sahip olur....sadece ticari değil,askeri denizaltılar,çıkarma gemileri,savaşgemileri....kim bilir son mdel uçak gemileri...neden olmasın..inanalım ve çalışalım yeter....rmk daki sahil güvenlik gemileri,adik deki çıkarma gemileri....başlangıcın somut örnekleri..
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü