banner191

banner148

banner179

banner176

Artvin'de Av Yasağı Sıkı Denetimde

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Su Ürünleri Avcılığı İle İlgili Denetimler sıkılaştırıldı.

GÜNCEL 02.06.2013, 12:45
Artvin'de Av Yasağı Sıkı Denetimde

ARTVİN’DE SU ÜRÜNLERİ AV YASAĞI DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Su Ürünleri Avcılığı İle İlgili Denetimler

ARTVİN-İlimiz sınırları içerisinden geçmekte olan Çoruh nehri sazan balığı ve yayın balığı için önemli bir üreme ve yaşama bölgesidir.  İç sularda su ürünleri avcılığını düzenleyen 3/2 Nolu tebliğin 11. Madde 7. Bendine göre İlimizin de içerisinde bulunduğu 3. Bölgede 1 Nisan- 1 Temmuz tarihleri arasında su ürünleri avcılığı yasaktır. Yasak sebebi bu dönemin sazangil familyası türlerinin üreme dönemi olmasıdır.

İlimizde avcılığın açık olduğu dönemde amatör balık avcılığı yapılmakta olup; bu dönemdeki kısıtlama kontrolleri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kolluk kuvvetleri tarafından yapılmaktadır. Avcılıkta kısıtlama yer, tür, boy ve zaman yasağı şeklinde uygulanmakta olup DSİ tarafından yapılan baraj göl ve göletlerinde güvenlik amacıyla avcılık tamamen yasaktır.

İl Müdürlüğüne ulaşan ihbarlarda Deriner Barajının su bırakmayı kestiği sabah 05:00 ve takip eden saatlerde dere yatağında suyun iyice sığlaşması ve bazı noktalarda göllenmesi ile buralara sıkışan yayın balıklarının hareket edememesi sonucu yakalandığı bildirilmiştir.

İl Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlilerince yapılan denetimlerde belirli noktalara yerleştirilerek bırakılmış 2 adet tor ağı, dere kenarlarına gizlenmiş 4 adet demir ve muhtelif sayıda yem takılarak dere yatağına bırakılmış olta takımları toplanılarak alınmıştır. Av malzemeleri dere yatağına sonradan kontrol edilmek üzere bırakıldığından muhatap bulunamamış ve cezai işlem uygulanamamıştır.

1 Nisan-1 Temmuz tarihleri arasında iç sularda su ürünleri avcılığı yasak olup 923,00 TL İdari Para cezası Uygulanmakta ve avcılıkta kullanılan malzemelere el konulmaktadır.

İhbarlar neticesi İl Müdürlüğü personelince denetimler sıkılaştırılmış ve Valilik Makamından alınan 23 Mayıs 2013 tarihli yazı İle İl Emniyet Müdürlüğü ve gıda tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğünün belirlenen mahallerde gerekli güvenlik tedbirleri alması istenmiştir.
İl Müdürlüğü denetimlere devam edecek olup vatandaşların denetimin etkin yapılabilmesi için kaçak su ürünleri avcılıklarını 2121405 2121037 nolu İl Müdürlüğü telefonlarına ve kolluk kuvvetlerine (155Polis, 156Jandarma) bildirmeleri önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?