banner191

banner148

banner179

banner176

Antalya Limanında Börtü Böcek Tartışması

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, Antalya'da bir çok yerin sit alanında bulunması nedeniyle bir çivi dahi çakılamadığını belirtirken Çevre İl Müdürlüğü tepki gösterdi.

GÜNCEL 22.04.2009, 04:07
Antalya Limanında Börtü Böcek Tartışması

Antalya limanında börtü böcek tartışması

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, Antalya'da bir çok yerin sit alanında bulunması nedeniyle bir çivi dahi çakılamadığını belirtirken Çevre İl Müdürlüğü tepki gösterdi.   

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi tarafından yeni turizm sezonu nedeniyle yatçılık ve yat sektörünün sorunlarının ele alındığı ''Bilgilendirme Toplantısı'' Antalya Ticaret Borsası'nda DTO Meclis Başkanı Serdar Göksel başkanlığında yapıldı.

Toplantıya, Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürlüğü Gemi Sörvey Kurulu Başkanı Abdullah Genç ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü temsilcisi Çevre Mühendisi Ceyda Gençel katıldı. Toplantıda, turist taşıyan yat sahipleri ve temsilcilerine yeni turizm sezonunda yapılacak denetimlerle denizlerde can ve mal güvenliği konusunda alınması gereken önlemler konusunda bilgi verildi.

Antalya Liman Başkanı Ramazan Kaplan, gemi adamları ve denizcilikle ilgili harçların internet ortamında alınacağını söyledi ve silici, yağcı ve miço yeterlilik belgeleriyle teknede çalışanların sahip olmaları gereken belgeler hakkında bilgi verdi.

Yat sahiplerinin tekne çalışanlarını mutlaka sigortalı yaptırmalarını isteyen Kaplan, günübirlik tur teknelerinin de 60 günlük Liman Çıkış Belgelerini teknelerinde bulundurmalarını hatırlattı. Kaplan, günübirlik teknelerin de yolcularını kayıt altına almalarının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Alkollü şekilde tekne ve yat kullanılmamasını ve yolcu kapasitesinin aşılmaması gerektiğini belirten Kaplan,ÖTV'siz yakıt kullananları da uyardı. Kaplan, ÖTV'siz yakıt alıp, bu yakıtı amacı dışında kullanan tekne ve yat sahipleriyle gemiciler hakkında vergi kaçakçılığı suçu işlemekten dolayı işlem yapılacağını bildirdi.

Kaplan, teknelerde yolculara can ve mal güvenliği konusunda bir tehlike anında yapılacaklar hakkında, uçaklardaki gibi yolculara bir-iki dakika süreyle bilgi verilmesini istedi. Kaplan, şöyle konuştu:

Kaplan, Antalya'nın tarihi ve doğal güzellikleri olduğu için koruma altında bulunduğunu belirterek, denizcilik altyapı yatırımlarının bugüne kadar 'koruma'' nedeniyle yapılamadığını öne sürdü. Kaplan, şunları kaydetti:

''Antalya'da her yer koruma alanı, sit alanı. Börtü böcekler koruma altında. Koruma diye, sit alanı diye denizciler için bir çivi dahi çakılamıyor. Caretta carettalar koruma altında, başka canlılar koruma altında. Börtü böcek korunacak diye Antalya denizcilik altyapısına yatırım yapılamamış.

Korumacılık adına denizciliğin gelişimi istenmiyor gibi. Denizci denizde olmalı. Denizciye yaşama şansı yok. Kıyılar turizm alanı için verilmiş ama denizciye verilmiyor. Antalya Balıkçı barınağı yapımı konusunda 5 yıldır ilerleme yok. Antalya Limanı balıkçıları liman içinden çıkarmak istiyor.  Balıkçı barınağını evimize mi getireceğiz.''

-BÖRTÜ BÖCEK DE GEREKLİ-

Liman Başkanı Kaplan'ın sözlerine Çevre ve Orman İl Müdürlüğü temsilcisi Çevre Mühendisi Ceyda Gençel karşı çıktı. Börtü böceğin de doğaya gerekli olduğunu belirten Gençel, ''Börtü böcek de gerekli. Elbette koruma olacak. Bu durum polemik konusu yapılmasın. Kaldı ki Antalya Balıkçı Barınağı için ÇED raporu çıktı. ÇED raporu kamuoyuna açıklanmadı'' dedi.

Gençel, yat ve tekne sahiplerini uyararak, tekne ve yatlarda atıkların alınması konusuna çok titiz davranmalarını istedi. Tekne ve yatların atık suları ile sintineyi limanlara vermek zorunda olduğunu ifade eden Gençel, tur tekne ve yatlarının atık su deposu yaptırmaları gerektiğini bildirdi.

Toplantıda tekne ve yat sahiplerinin deniz deşarjlarının denetlenmediğini bunun da deniz hayatını olumsuz etkilediğini ve deniz kirliliğine yol açtığını iddia etmeleri üzerine Gençel, bu iddiaların doğru olmadığını söyledi.

-ORKİNOS ÇİFTLİKLERİ-

Turist taşıyan tur tekne ve yat sahipleri, Antalya'nın Sıçan Adası çevresinde bulunan orkinos çiftliklerinin çevresinde denizin üstünün, balıklara verilen yemlerden dolayı yağ tabakasıyla kaplandığını, bu nedenle bu bölgede turisti gezdiremediklerinden yakındılar.

DTO Antalya Şubesi Meclis Başkanı Serdar Göksel de, 15 yıl önce Antalya Körfezinde balık çiftlikleri kurmak için yüzden fazla işletmecinin başvurduğunu ancak buna o koşullarda DTO olarak karşı çıktıklarını hatırlattı.

Serdar Göksel, Antalya'da denizlerde tekne, yat ve diğer gemi ve deniz araçlarında çıkabilecek olası yangınlara karşı müdahale edebilecek itfaiye aracı olmadığını bildirdi. Göksel, Antalya Körfezinde hizmet verebilecek can kurtarma ve yangın söndürecek deniz itfaiyesinin bir an önce oluşturulmasını gerektiğini bildirdi.(aa)

Yorumlar (4)
TAYFUN BULU TAYFUN BALIKCILIK LTD.STİ ANTALYA 11 yıl önce
21.04.2009 GÜNÜ DTO ANTALYA ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN SEKTÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISIYLA İLGİLİ denizhaber:com DAKİ SAYIN LİMAN BAŞKANIMIZ RAMAZAN KAPLANIN BİZ BALIKÇILAR VE BALIKÇI BARINAĞI HAKKINDA CESUR KONUŞMASINI TAKTİR ETTİM. KENDİSİNE SAYGILARIMI SUNUYOR İŞLERİNDE BAŞARILAR TEMENNİ EDİYORUM

TAYFUN BALIKÇILIK LTD.ŞTİ

BÜYÜK LİMAN BALIKÇI BARINAĞI

ANTALYA
CENGİZ BALTA 11 yıl önce
21.04.2009 GÜNÜ DTO ANTALYA ŞUBESİ TARAFINDAN YAPILAN SEKTÖR BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İLE İLGİLİ DENİZHABER.COM DAKİ HABERLERİ OKUDUM.BİLİNDİĞİ ÜZERE ANTALYADA KIYI DÜZENLEMESİ OLMADINĞINDAN TRUZİM ALANLARININ GENİŞLİĞİ, ÇEVRE KORUMA ALANLARININ ÇOKLUĞU VB NEDENLERLE ANTALYADA BU GÜNE KADAR BALIKÇI BARINAĞI YAPILAMAMIŞTIR. ANTALYALI BALIKÇILAR OLARAK MADUR DURUMDAYIZ. SERBEST BÖLGENİN HER AN BİZ BALIKÇILARI GEÇİCİ BARINDIĞIMIZ YERDEN ÇIKARTACAK ENDİŞESİNDEYİZ. ANTALYADA BALIKÇILAR OLARAK YENİ BALIKÇI BARINAĞININ BİR AN ÖNCE YAPILMASINI ARZ EDİYORUZ. BU KONUDA BİZE HER ZAMAN YARDIMCI OLAN SYN ANTALYA LİMAN BAŞKANIMIZ RAMAZAN KAPLAN A TEŞEKKÜR EDİYORUZ VE HER ZAMAN ARKASINDA OLDUĞUMUZU BELİRTİYORUZ.

CAVİT TANKUŞ 11 yıl önce
SAYIN ANTALYA LİMAN BAŞKANIMIZ RAMAZAN KAPLAN I CANI GÖNÜLDEN DESTEKLİYOR VE BALIKÇI BARINAĞININ BİR AN ÖNCE YAPILMASINI ARZ EDİYORUZ

CAVİT TANKUŞ

YENİ LİMAN BALIKÇI KOOP. BAŞKANI

11 yıl önce


Bu habere ile ilgili bölümde yorum ekle'yi tıkla ve aşağıdaki hususları yaz.''Antalya'da tekne sayısı ile orantılı yat limanı, çekek yeri, balıkçı barınağı bulunmamaktadır.Antalya kıyılarının sit, özel çevre koruma ve milli park ile turizm alanlarının çokluğu nedeniyle yıllardır, şiddetle ihtiyaç olmasına rağmen turizmin bir parçası olan yat turizmi, deniz turizmi için denizcilik alt yapı yatırımları(çekek yeri, yat limanı, kruvaziyer liman, balıkçı barınağı vs. gibi) yapılamıyor, bir sürü engeller çıkarılıyor.Bir sürü tatil köyü, otele kıyıda yerverilirken, bir sahada yat limanı, çekek yeri ve balıkçı barınağı için verilsin.Bizde kıyıların korunmasından yanayız, börtü böcekleri severiz, kaplumbağaları severiz,ancak hakkaniyet uygun kıyı kullanımı olsun, turizmciye var, denizciye yok olmamalı.Anayasamız hükmü gereğince her sektör kıyılardan eşit şekilde yararlansın.Bizde turizmin bir parçası durumundayız. Sayın başkanın kendisi de bir denizci,çevreci,geçen yıl pek çok ormanlık bölgeye(kepez, topçam, mevkii ormanlık bölgeleri gibi) flora ve fauna çeşitliliğini artırmak için binlerce meyve çekirdeğini (bir çekirdek bir fidan kampanyası ile) arkadaşlarıyle ormana ekmeyi gerçekleştirmiş bir kişidir. ancak burada bir haksızlığı dile getirmek istemiş, Bu nedenle sayın Antalya liman başkanı Ramazan Kaplan bizlerin ihtiyacını ve mağduriyetini dile getirmiş, kendisine teşekkür ederiz.Halil Demirkıran/Antalya

S.S. Akdeniz yelkenli Yatçılar Koop.Başkanı ve üyeleri
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?