banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Alacaklı Mürettebat Gemi Sattırıyor

Tuzla’da yaklaşık 6 aydır bağlı olan, ro-ro cargo tipi St. Vincent and the Grenadines bayraklı, Kompozitor Novikov isimli gemi, bugün saat 14:30’de, Tuzla İcra Müdürlüğünde ihaleye

GÜNCEL 20.01.2011, 11:22
2208
Alacaklı Mürettebat Gemi Sattırıyor

Tuzla’da yaklaşık 6 aydır bağlı olan, ro-ro cargo tipi St. Vincent and the Grenadines bayraklı, Kompozitor Novikov isimli gemi, bugün saat 14:30’de, Tuzla İcra Müdürlüğünde ihaleye çıkacak.

Konuyla ilgili olarak DenizHaber'e özel açıklamada bulunan Kompozitor Novikov gemisi mürettebatının avukatı Savaş İnandıoğlu, 'Geminin 15 kişilik mürettabatının kendisi aracılığıyla neredeyse bir yıldır alamadıkları maaşlarını tahsil etmek amacıyla gemiye haciz uyguladığı ve armatörle yapılan tüm görüşmelere rağmen ödeme yapılmadığından geminin icra yoluyla satışına gidildiğini' belirtti.

Av. Savaş İnandıoğlu’nun vermiş olduğu bilgiye göre, geminin takdir edilen kıymeti 3.000.000 TL olup, bugün yapılacak ilk satışta bu bedelin % 60’nın üzerinde bir teklif verilmesi halinde gemi ihale edilecek ve işçiler ve diğer alacaklılar alacaklarını tahsil edecekler.

Gemiye çok yoğun ilgi olduğunu söyleyen Av. Savaş İnandıoğlu, 'tahminimiz bugünkü ilk ihalede geminin büyük bir ihtimalle satılacağı yönündedir' dedi.

Aylardır, armatörün gemiye ne yakıt ne de kumanya vermediğini bildiren İnandıoğlu, müvekkilleri olan Rus vatandaşlarının çok zor günler geçirdiğini, bu hususta Rus konsolosluğu ile de bağlantı kurduklarını ve çok zor şartlar altında bu mürettebatın bugüne kadar dayanabildiğini, ancak armatörün hiçbir surette kendi vatandaşı ve işçilerine sahip çıkmadığını adeta onları ölüme terk ettiğini bildirdi.

İhale saat 14:30 Tuzla İcra Müdürlüğü’nün bulunduğu Tuzla Adliyesinde olacak.

İhaleye katılmak isteyenler tahmini bedelin % 20 si oranında teminat yatırmak zorunda.

Yorumlar (10)
anıl durgut 10 yıl önce
sözüm boyacı kardese dünyanın en zor mesleği madencilik ikinci sırada da denizcilik geliyor kelle koltuktaymış gemide bir gün geçmiyor kelle koltukta olmadan okyanusu su gördügünüz marmara denizi gibi sakin yağ gibi dalgasız deniz zannediyorsunuz gemiciler öyle ya geziyo yiyio içiyo gününü gün ediyor ulan sen boya yapıyorum diyorsun gemide insanların cektiği cefayı biliyor musunda yorum yapıyorsun terbiyesiz herif bu kafada senin gibi insanlara asgari ücret bile fazla aç internete yaz dev dalgalarla boğusan gemi diye belki biraz olsun anlarsın yapılan işin ne kadar zor oldugunu
11 yıl önce
MAASALLAH MADEM GEMI 1 YILDIR YATIYOR PERSONEL NICIN EVINE DONUP DE HUKUKSAL ALICAGINI AVUKATIYLA TAKIP ETMEYIP YATTIKLARI YERDEN COKMUS ARMATORUN USTUNE MALIYET YIKIP BUNUDA DENIZ HUKUKUNA UYGUN YAPILIYOR,BU DURUMDAN MENFAAT VE YUKSEK CIKAR ELDE EDENLER MAALESEF AVUKATLAR OLUYO ZOR BI DURUMDAN CIKAR ELDE EDILMIS DURUMA GELMEKTE, OLAY COZUME ORTAK YOLLA GITMEKTEN ZIYADE PERSONELI GEMIDE TUTTURARAK 1 YIL BOYUNCA VE SONRAISNDA GEMIYI SATISA CIKARTTIRALARAK, HALIYLE MAGDURIYETIN BUYUMESININ SEBEBI HER IKI TARAFDA OLDUGUNDAN DAHA ADALETLI YOL OLAN PERSONELIN GEMIDEN AYRILIP ALICAGINI GEMINN USTUNE HACIZLETEREK VE DISARDA DURARAK OLMASI GEREKIRKEN HESAPLARI KABARTIP YOGURDUN KAYMAGINI BIRILERINE YETIRTTMEKTEN BASKA BISEY DEGIL.KISACASI HUKUKSAL BOYUTU BILENLER YOLUNU CIZDIRIP (MENFAAT ICIN ADALET ICIN DEGIL) OYUNUNU OYNATIYO.

yukarıdaki yoruma cevap 11 yıl önce
kardeşim,sen bir geminin personelsiz olamayacağını bilmiyormusun. Maaşlarını alamayan personel suçlanıyor, ama maaş ödemeyene söz yok. sen bir gemi satışı ne kadar zaman alıyor biliyor musun? ayrıca haberi dogru okursan 6 aydır gemı burada, avukatları suçlamak için elinizden geleni yapıyorsun ama altı boş olmuş, gülünç duruma duşmuşsün
kuzey yılmaz 11 yıl önce


Gemi personelinin parasını 1 yıldır ödemeyen armatörü madur gören yorumu okuyunca yorum yapmadan duramadım.yorumu yapan kişi madem paralarını alamıyorlar ayrılsalarmış gemiden diyor.Oysa gemiden alacağı olan personelin gemi üzerindeyken ancak ıtf yoluyla paralarını tahsil edebildiklerini yaşayan ve bilen biriyim.Bildiğiniz gibi türkiyedede bu gemi gibi birçok yabancı bayrak gemi işleten türk armatör var.Ben bu yabancı bayraklı gemilerden birinde çalıştım.Alacağımın tamamını tahsil etmeden gemiden ayrıldım armatörü zor duruma düşürmemek içinde gemi üstündeyken yada ayrıldıktan sonra ıtf e yada avukata gitmeden paramın yatırılmasını bekledim birkısım param hergün şirkete gitmem sayesinde yalvar yakar tahsil edebildim ancak bir kısım param maalesef içerde kaldı.Daha sonra armatörler ne karşıma çıktı nede telefonlarıma cvp verdiler.2 sene sonunda avukata gittiğimde bana şirketin yabancı bir şirket olduğunu istanbul mahkemelerinde bu yabancı firmanın sahibinin türk armatöre ait olduğunu kanıtlamadan birşey yapılamıyacağını söyledi.İş bununlada kalmadı gemiye yabancı banka haczetti.Benim paramı vermeyen armatörde hala jeepiyle geziyor.
11 yıl önce
bu geminin armatörü çalışanlarını ölüme terk edecek, gemiyi yakıtsız, kumanyasız bırakacak, ödedim ödeyecem diyip işçileri uyutacak, ama işçiler ve avukatlar suçlu olacak. bence en alttaki yorumu yapan kişi ya armatörün adamı ya da kendisi de vaktiyle işçilerine para takmış birisi.
hüsamettin canbilen 11 yıl önce
Gemi personelini ve avukatı suçlayan şahsa hitabımdır.Cem Yılmaz'ın GORA filminde bir replik vardı (uzaylı ya karşı söylediği)ve şöyle başlıyordu:BİZİM ORDA BİR LAF VARDIR BİLDİNG Mİ?'' ....... YOU''İŞTE PARASINI ALAMAYAN PERSONEL ARMATÖRE BUNU YAPTI. Gemi personeli senin babanın kölesimi de 1 sene maaş vermeden adamları gemide tutuyorsun.Yapmak istediği zaten oydu ki personel yemeksiz,susuz ve sigarasız kalıp sonunda çekip gitsin ve bunlarda gemiyi güzelce satıversinler borçsuz harçsız. Artık deniziciler uyandı ve hakkını kimseye yedirmiyor.Tebrik ederim hepsini .Bütün denizciler kardeştir milleti dini ne olursa olsun.Batan gemiye sen müslümansın veya sen hıristiyansın diye ayrım yapılmadan yardıma giderler.

Bu gibi armatörlere öyle bir ders vereceksin ki bir daha tövbe edecekler ve kimsenin 5 kuruşuna göz dikemeyecekler.

Kendileri mersedes ve jeepler ile gezenler kredi kartı faizi ile inleyen gemi personelinin maaşını en son düşünürler.

İnsanlık bu mu? 1 ay sabret hadi 2 ay sabret ama nereye kadar kardeşim? Maaşını alamayan TÜRK personel çok dikkatli olsun gemiden karaya ayağını attığı an işi bitmiştir.Kontrat sonunda paranız yatmadan gemiden ayrılmayın veya ITF temsilcisini çağırıp armatörden garanti almadan dönmeyin Türkiye'ye.Acentenize ITF temsilcisinin adını ve tlf numarasını sorun hemen gemiyi tutuklarlar.Zaten akbaba gibi bekliyorlar.
11 yıl önce
selam ugur kaptan ben

sade konuscam tum yancılar anlasın

bır armator personel maaslarını odeyemıyorsa bu ısıııı yapmıyacak kural buu...tartısmaya konusmaya gerekkk yokkkk ..sen gemı ısletıyonnn kırtasıye dukkanı deyıl..bu boyle bılıne..denızcı arkadaslara allah selamet versınn
11 yıl önce
Adamlar inmek istediği zamanda buna liman başkanlığı engel olup gayri resmi olarak gemi personelini gemi terk edersen bu mesleği yapamazsın diye tehtit ediyor.Kalp krizi sorunuyla ambulans botla gemiden saatler sonra alınan adam tekrar zorla gemiye yollanmak işteniyor. ITF ten gemiden inmek için yardım isteyen gemi personeline yardım elini uzatan ıtf yetkilerinin önü tıkanıyor. Aç,susuz kalan gemi personeli baska gemilerden yapılan yardımlarla yasamaya çalısıyor.Deniz habere iletilen bu konu haber bile yapılmamıstı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü